Eramu ehitamine maksab märksa rohkem kui selle eest müües tagasi saab

1Partner Kinnisvara tegevjuhi Martin Vahteri sõnul on praegune turuseis selline, et kehvemal juhul võib südamega ehitatud eramaja eest saada tagasi vaid poole rahast, mis ehitamiseks kulus.

Toimetaja valik, Ehitamine, Kinnisvara müük, Majaehitus, Oma kodu ehitamine, Eramud, Martin Vahter, Majade müük, Eramute müük, 1Partner Kinnisvara, Eramu

Martin Vahteri sõnul on elumajade hinnad võrreldes korteritega lausa ebaõiglaselt madalad, kuigi ehituskulu on kõrgem. “Kurb on see, et kõige suurem risk miinusesse jääda on iseendale ja headest materjalidest ehitatud majade puhul,” rääkis Vahter.

“Eestlased linnastuvad ja oma maja pole enam nii populaarne. Natuke kummaline, aga inimesed ostavad 300 000 euro eest pigem 100-ruutmeetrise korteri koos parkimiskohtadega keskusesse, kui ilusa funkmaja koos aiaga äärelinna. Seda näitab ka tehingute statistika – ühe eramu kohta tehakse Harjumaal 30-50 korteritehingut. Kui korterite ruutmeetrihinnad on vähemalt Tallinnas igal aastal ligi kümme protsenti kasvanud, siis majade puhul on jäänud pikaks ajaks samale tasemele, olenemata inflatsioonist ja ehitushinna tõusust,” ütles Vahter.

“Suuremate kaotustega tuleb arvestada tavaliselt eksklusiivsete, Tallinnast või paarist suuremast linnast kaugemale rajatud eramute puhul. Pool miljonit eurot ehituse alla panna polegi nii keeruline, aga pärast sama raha tagasi saada on väga raske. Turg on lihtsalt nii väike ja selliseid tehinguid tehakse vaid üksikuid. Näiteks miljon eurot maksnud maja puhul tuleb arvestada, et järgmisel päeval müües on hind julgelt kolmandiku võrra madalam,” rääkis Vahter ja lisas, et tõmbekeskusest kaugemal võib vähese turunõudluse korral maja reaalne müügihind olla isegi poole väiksem.

“Inimesed on mugavamaks läinud ja saavad aru, et maja pidamine nõuab lisaks suuremale kulule ka enda aega ja pühendumist. Ise ehitada on praegu riskantne, sest suure tõenäosusega sissepandud raha müügi korral tagasi ei saa. Pigem soovitan vaadata majade järelturgu – ostja võib siin väga hea tehingu teha,” rääkis Vahter.

“Kasumlikult suudavad eramuid praegu ehitada need kinnisvaraarendajad, kes teevad sama projekti järgi kümneid maju. Neil on meeskonnad pidevalt peal ja kõik detailid viimseni ära optimeeritud,” lisas Vahter.

Müstilised üüritootlused võimaldavad investeeringu kiiresti tagasi teenida

16.09.2019

alt
alt

Uute korterite jääk on järsus languses

16.09.2019

Sarnased uudised

alt

Läbi hoonefondi rekonstrueerimise kliimaneutraalseks Eestiks – miks on energiamärgis oluline?

alt

Kinnisvaratehinguid tehakse ka tänases kriisiolukorras

alt

5 soovitust kinnisvara hinna üle kauplemiseks

alt

5 kõige raskemini müüdavat korterit

alt

Emotsioonid kinnisvaraturul on kui varjatud lõks

alt

Kes müüb korteri kallimalt – maakler või omanik?

alt

6 nippi, kuidas müüa kinnisvara kiiremini

alt

Millal on õige aeg kinnisvara müüa?

alt

Vaata, milline on “oh-issver-vau-mai-gaad-kui-nummikas!”-tüüpi kinnistu pakkumine

Kõige populaarsemad

1

Reidi tee äärde kerkib 16,5 miljoniga kaasaegne ärihoone

2

Tallinna korteri ruutmeetri hind kasvas novembris pea 16 protsenti

3

Favorte rajab Väo ristmiku äärde uue tehnopargi

4

Lumi Kodud pälvisid esimese elamuna Eestis BREEAMi sertifikaadi

5

Kuidas vähendada elektri tarbimist? – soovitusi nii uue kodu ehitajale kui ka kõigile koduomanikele

6

Trigon Property kolme kvartali kasum on ligi 300 000 eurot

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida