Tallinna korteriturgu iseloomustab krõbe hinnakasv

Eelmise aasta juuliga võrreldes kerkisid korterite ruutmeetrihinnad viies Tallinna linnaosas üle kümne protsendi. Suurim üllatus tuli aga Põhja-Tallinnast, analüüsib 1Partner Kinnisvara Maa-ameti statistikat.

Kinnisvaraturu ülevaated, Kinnisvarastatistika, Tallinna korteriturg, Martin Vahter, 1Partner Kinnisvara

1Partner Kinnisvara tegevjuhi Martin Vahteri sõnul on selge, et pea kõikjal Tallinnas hinnad kasvavad ning keskmiselt on aastane tõus üheksa protsenti ruutmeetri kohta.

“Hinnatõusu peamine põhjus on linnastumine – Tallinn tõmbab igal aastal mujalt Eestist 5000 inimest ära. Samuti jõuab ka üldine hinna- ja palgatõus kinnisvarasse. Siiski päris iga 50-ruutmeetrise korteri omanik end eelmise aastaga võrreldes 5000 eurot rikkamaks pidada ei saa, sest statistilist hinnakasvu mõjutab oluliselt uute ja kallimate elamispindade lisandumine turule,” rääkis Vahter ja lisas, et eriti noored ei soovi enam ise vana pinda osta ja remontida, vaid soetavad kasvõi hambad risti uue.

Statistika kohaselt on aastaga enim tõusnud ruutmeetri hinnad Pirital (16,9 protsenti) ja Nõmmel (14,2 protsenti). Martin Vahteri sõnul on mõlemas piirkonnas suhteliselt vähe kortereid ning uute elamute valmimine mõjutab seal keskmist hinda rohkem. “Pigem on laiem mõju hinnakasvul Tallinna mägedes, kus tehakse kõige rohkem tehinguid,” lisas Vahter.

Maa-ameti statistika kohaselt langes aastaga ainsana ruutmeetri hind Põhja-Tallinnas, kus see oli tänavu juulis kaks protsenti odavam kui mullu samal ajal. “Ühest küljest tehti vähem tehinguid uute pindadega, teisalt paistab, et mingiks ajaks tuli pikalt kasvanud hinnale piir ette. Samas igapäevased tehingud ei näita, et midagi reaalselt odavamaks oleks läinud,” kommenteeris Vahter.

“Suures plaanis jätkub hinnakasv pealinnas tänu linnastumisele ka järgmistel kümnenditel. Pigem olen mures teise pensionisamba reformi ja selle mõju pärast kinnisvaraturule,” ütles 1Partneri juht.

“Ühest küljest saavad inimesed teisest sambast vabaneva rahaga tasuda sissemaksu, mille taha praegu paljudel kodu ostmine jääb. Teisalt on teises pensionisambas üle nelja miljardi euro, mis on rohkem kui kogu Eesti aastane kinnisvaratehingute maht. Kui ka vaid osa pensionifondide rahast jõuab kinnisvaraturule, siis annab see lühiajalise ja kiire tõuke, millest omakorda võib tekkida ohtlik mullistumine ja hinnatõus,” rääkis Vahter.

Hoonestamata ärimaa hind kasvas möödunud aastal enam kui kolmandiku

30.08.2019

alt
alt

9 meelespead üürnikule

02.09.2019

Sarnased uudised

alt

Tallinna eluaseme taskukohasus on sel aastal mõnevõrra halvenenud

alt

Pöörane! Eluasemehinnad on viie aastaga tõusnud üle 30 protsendi

alt

Tallinna lähiümbruse korterid kallinevad kõige tempokamalt

alt

Tihe konkurents jätab pangalaenuga ostjaid varast ilma

alt

Pealinna korteri ruutmeetri keskmine hind langes tagasi alla 2000 euro

alt

Tulevikule annab näo kliimapagulane, mitte EURIBOR

alt

Soov uusarendusse kolida on endiselt suur

alt

Soklikorruse viib korteri müügihinnast üle 300 euro ruutmeetri kohta

alt

Elamukruntide hind kasvab hoogsalt

Kõige populaarsemad

1

Eesti magamistuba: kontinentaalvoodi, kummut ja põrandavaip

2

Uute korterite jääk on järsus languses

3

Pöörane! Eluasemehinnad on viie aastaga tõusnud üle 30 protsendi

4

Kuidas sinu eluruume loendatakse?

5

Eesti mõisad on välismaalastest kinnisvaraostjate seas popid

6

Eramu ehitamine maksab märksa rohkem kui selle eest müües tagasi saab

Toimetaja valik

alt

Eramu ehitamine maksab märksa rohkem kui selle eest müües tagasi saab

alt

Tulevikule annab näo kliimapagulane, mitte EURIBOR

alt

Kui suurte kuludega peab kinnisvaratehingut sõlmides arvestama?