Kas kinnisvarasse investeerimine tasub enam ära?

1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter vastab kerkivate hindade valguses ühele enim küsitud küsimusele – kas ja millisesse kinnisvarasse investeerimine üldse veel ära tasub. Tuleb välja, et on selgelt väljakujunenud kohad, kuhu raha paigutamine end suure tõenäosusega ära tasub ning sellised, millest peaks kaarega eemale hoidma.

Nädala küsimus, Investeerimine, Investeerimine kinnisvarasse, Martin Vahter, 1Partner Kinnisvara

Alustavale investorile soovitab Martin Vahter paari lihtsat rusikareeglit. "Investeerida tasub varasse, millest te aru saate. Seetõttu on enamasti kõige lihtsam alustada korteri ostust ja selle väljaüürimisest," põhjendab Vahter ning lisab, et kui korter ostetakse laenuga, võiks laen olla umbes pool selle väärtusest. "Just nii maandate piisava varuga ka vara võimaliku hinnalanguse riski ehk võimaluse, et laenujääk on musta stsenaariumi korral kõrgem kui vara väärtus," selgitab Vahter, kelle sõnul tagab selline käitumine, et üüritulu ületab ka kehvematel aegadel laenumakse ja tagab piisava puhvri ka üürimaksete ajutiste katkemiste - olgu selleks siis üürniku vahetus või üürivaidlus - korral.

"Üldiselt on investeerimissoovituse andmine tänamatu töö ning sõpru olen alati hoiatanud, et see kas teete hea või halva otsuse, selgub alles hiljem," jahutab Vahter kärsitute investorite ootusi. "Erinevalt professionaalsetest investoritest lähevad eraisikute puhul arvesse ka tema muud soovid ja eelistused, näiteks kasvõi soov ostetav ja väljaüüritav korterit hiljem oma lastele kinkida," räägib 1Partner Kinnisvara juht. 

Vahteri sõnul eeldab ta investeeringuks soetatava kinnisvara puhul seda, et oleks kohe mitu võimalikku alternatiivset äriplaani. "Ideaalne objekt sobib nii lühiajaliseks (AirBnB) kui ka pikaajaliseks väljaüürimiseks," rõhutab Vahter, kelle sõnul on vähemalt sama tähtis ka vara likviidsus ehk see, kui ruttu on soovi korral võimalik investeeringust väljuda.

“Kõige kindlam kaup oli, on ja jääb kuni 2-toaline korter Tallinnas. Kusjuures mida väiksem, seda parem. Turg on selline, et uut korterit ostes maksad iga ruutmeetri eest, aga välja üürides saad küsida tükihinda,” selgitas 1Partner Kinnisvara juht, miks iga lisaruutmeeter võib investeeringu tootlust kahandada.

Tema sõnul on Tallinnas kõige kindlam rahapaigutus korter kesklinnas, Ülemiste City ärilinnaku või ülikoolide, näiteks Taltechi läheduses, kus nõudlus on igal ajal olemas.

“Eesti demograafiline trend näitab kiiret linnastumist ja kinnisvara, mis jääb Talllinnast eemale, on just likviidsuse mõttes keeruline kaup. Vast paar-kolm suuremat linna tasuvad veel kaalumist, aga üldiselt mida kaugemale tõmbekeskustest, seda väiksem on tõenäosus raha isegi tagasi saada. Kahaneva rahvaarvuga kohti ma ei julge üldse soovitada,” selgitas Vahter.

“Vähemlikviidsed ja riskantsemad kinnisvaraklassid on eramud ning tühjad maa- ja metsatükid,” rääkis Vahter ning lisas, et krunti niisama vanaduspõlveks seisma osta pole mingil juhul mõtet, sest see ei too sentigi sisse. "Liiatigi võib kehvas kohas asuv krunt turulanguse korral kaotada isegi 90 protsenti esialgsest väärtusest,” lisas Vahter.

Investeerimiseks sobib:
  • 1–2-toaline või mikrokorter
  • Korter Tallinna kesklinnas, ülikoolide läheduses
  • Investeerimiseks vähem sobiv
  • Tühi krunt
  • Eramu
  • Suur ja kallis korter
  • Tõmbekeskusest eemal või kahaneva elanike arvuga koht

Foto: Pixabay

Jõukaima valla korterihinnad edestavad Tallinna hindu

24.07.2019

alt
alt

Tartu algatas Ränilinna kruntide detailplaneeringu

25.07.2019

Sarnased uudised

alt

Miks valida pensionisambaks üürikorter?

alt

Rendihinna reguleerimise oht on muutnud investorid ettevaatlikumaks

alt

Kes maksab korteri eelmise omaniku võlad?

alt

Üürida end vaeseks või osta end rikkaks?

alt

Kuidas käituda, kui helistab kinnisvaramaakler?

alt

5 tähelepanekut 2019. aasta üüriturust

alt

EstateGuru investorid saavad nüüd investeeringuid järelturul müüa

alt

Ainulaadne ÖÖD – investeering, mis tasub end kahe aastaga

alt

Kinnisvarainvestori taasärkav vaenlane – vakants!

Kõige populaarsemad

1

Kolm põhjust, mis võivad muuta elu uusarenduses mõruks

2

Novembrikuine kinnisvaraturg: tehingute arv languses, hinnad ikka tõusus

3

Tartlasel on kodu ostes kõvasti kauplemisruumi

4

Tallinna korteri ruutmeetri hind kasvas ligi 2060 euroni

5

Kiiresti kasvavas Peetri alevikus avati spordi- ja vabaajakeskus

6

Taastatud raudtee tõstis väikeasula korterid rambivalgusesse

Toimetaja valik

alt

Kas seadustamata hoone eest ootab kopsakas trahv?

alt

Küsitlus: Parkimiskoht ja köögimööbel olgu uue korteri hinna sees!

alt

5 tähelepanekut 2019. aasta üüriturust