Tallinna kontoripindade turg jätkab kasvamist

Turuülevaated ja -prognoosid näivad olevat ühe asjaga sama meelt – Tallinna kontoripindade turg on ideaalne investorite ja arendajate jaoks, kes otsivad stabiilset kasumit.

Kinnisvaraturu ülevaated, Investeerimine, Ärikinnisvara, Äripinnad, Büroopinnad, EstateGuru

2018. aastal jätkus Eesti majanduse kasvamine, mida toetas tugevam välis- ja sisenõudlus. Kuigi selle kasvu aluseks oli mitme erineva sektori areng – alates laevandusest ja lõpetades kommunikatsiooniga, siis majanduskasvu toetas enim kinnisvaraturg.

Eeldatakse, et Eesti majandus kasvab 2019. aastal 2,9%, mis tähendab eestlastele rohkem töövõimalusi ja Eestisse saabuva kvalifitseeritud välismaa tööjõu suurenemist.

Need inimesed vajavad kontoreid ja töökohti, seega arendus- ja ehitusettevõtted jätkavad nõudluse rahuldamiseks agaralt töötamist.

Nõudlusest tingitud areng

Viimase kuue aasta jooksul on Tallinna kontoripindade turg järjekindlalt väga hästi toiminud, tingituna suurest nõudlusest, mis on toonud kaasa märkimisväärse arengu.

Erinevalt paljudest teistest linnadest, kus on selge ja kontsentreeritud äripiirkond, on Tallinnas kontoripinnad levinud üle kogu linna, mis on eriti oluline tehnoloogiaettevõtete ja idufirmade jaoks, kes otsivad ebatavapäraseid kontoriruume trendikas linnaosas.

Need IT- ja kõrgtehnoloogiaettevõtted olid 2018. aastal suurimad faktorid kontoripindade hõivatuse kasvamises ja kontoriruume otsitakse üle terve linna.

Eelmise aasta lõpuks oli Tallinna kaasaegsete kontoriruumide hinnanguline koguvaru (spekulatiivne + väljaehitatud) ligikaudu 1 miljon ruutmeetrit. Turule lisandus aasta jooksul 94 500 ruutmeetrit uut kontoripinda.

Näib, et kasvu mõjutavad suuresti kohalikud ettevõtted, kes kolivad või laienevad, kuid vaid väike osa uute pindade vajadusest tuleb välismaistelt ettevõtetelt.

Kontoripindade hõivatuse tase võrdluses pakkumisega tõusis umbes 48 000 ruutmeetrile, võrreldes eelmise aasta rohkem kui 35 000 ruutmeetriga.

Ligikaudu pool ilma konkreetse planeeritud rentnikuta kontoripindade kasutuselevõtust 2018. aastal võeti kasutusele kesklinnas. 2018. aastal moodustas kesklinnas kasutuselevõetud kontoripindade arv 27% kogupakkumisest. See tuleneb suures osas selliste projektide arendamisest nagu Zenith Ärimaja, Maakri Kvartal ja Rävala 2 kontorihoone laiendamine.

Mida oodata 2019. aastal ja edasi

Eksperdid ennustavad, et 2019.-2020. aastal jõuab turule veel ligikaudu 137 800 ruutmeetrit uut kontoripinda ning seega on turg endiselt väga aktiivne.

Asjaolu, et ainult 17% sellest kogumahust moodustab tellimusena ehitatud kontoripinnad ning ülejäänud 83% baseeruvad spekulatsioonil, et keegi võtab need kasutusele, näitab seda, et arendajad usuvad selle sektori elujõulisusse.

Usutakse, et 2019. ja 2020. aastal jõuavad turule umbes 38 500 ruutmeetrit (7 projekti) ja 76 500 ruutmeetrit (10 projekti) uut, konkreetse planeeritud rentnikuta kontoripinda.

Järgmise 24 kuu jooksul valmivad mitu olulist projekti: Tallinna sadamapiirkonna äri- ja vabaajakeskus Porto Franco, Ülemiste City kaks ärihoonet ja Eesti Meedia peakorteriga uus ärikompleks Ülemiste City kõrval.

Hea aeg investeeringuteks

Eesti digitaalsele ja teadmiste põhisele majandusele on tüüpiline, et uute kontoripindade hõivet oodatakse eelkõige info- ja sideteenuste sektori ettevõtetelt.

Nagu tavapäraselt kasvavates majandustes, peetakse suurettevõtete ümberpaigutamist parematesse või mugavamatesse ruumidesse samuti üheks oluliseks faktoriks, mis kannustab kinnisvaraarendust.

Kontorite üürihinnad jäävad eeldatavasti 2019. aastal samale tasemele, kuigi turu ülemise ja alumise otsa vahel on hinnalõhe, mis kasvab. See on seotud survega rendihindadele, mida kogevad eelkõige üürileandjad, kes pakuvad vanemaid hooneid, eriti hooneid, mis on vanemad kui 15-aastased. Vanade ärihoonete üürileandjad püüavad säilitada oma hindu kasvava konkurentsi tingimustes, kus uusarendusi tuleb peale aina rohkem. 

Seega peaks 2019. aastal nägema vanemates ärihoonetes (klass B2) ja mõnes olemasolevas B1-klassi hoones suuremat vakantsuse taset kui eelnevatel aastatel, kuna üürnikud valivad nende asemel uuemad hooned.

See tõestab asjaolu, et A-klassi (uute) kontoripindade vakantsuse tase on nullilähedane ja B-kategooria kontoripindade puhul on vakantsus umbes 5%. Enamik A-klassi kontoripindade potentsiaalseid kliente on seotud välisfirmadega ja nende esindusettevõtetega, IT-, meditsiini- või finantsettevõtetega.

2018. aastal olid investorid üldiselt huvitatud Tallinna kinnistutest, millel on hea asukoht ja kindel üürnike struktuur, mis tagab stabiilse rahavoo. Üldiselt otsivad investorid arendusobjekte, mille üüritootlus on vähemalt 6,5-7,0%. See tootluse tase jääb eesmärgiks ka 2019. ja 2020. aasta jooksul.

* Statistika ja numbrid pärinevad Colliers Internationali Baltikumi Kinnisvaraturu Ülevaatest 2019

Otsid lihtsat ja kõrge tootlusega võimalust kinnisvarainvesteeringuteks kogu Baltikumis? EstateGurul on mitmeid erinevaid investeerimisvõimalusi, sealhulgas mitu kontorihoonete arendusprojekti. Investeeringud algavad alates 50 eurost, seega on hajutatud investeerimisportfelli ehitamine lihtne! Vaata lähemalt: https://estateguru.co

Turvaline väljumine ruumidest ja hoonetest ohu korral

01.07.2019

alt
alt

Sõlmiti leping Porto Franco esimese maja ehitamise peatöövõtuks

01.07.2019

Sarnased uudised

alt

Efteni kolmas fond tegi septembris rekordkäibe

alt

Sõõrumaa ei saanud Kredexist Patarei projekti jaoks laenu

alt

EfTEN Real Estate Fund III ostis büroohoone Vilniuses

alt

Olukord on halvendanud ennekõike ärikinnisvara valdkonnas

alt

Äripinna üürija hindab keskpärasust

alt

Ärimaa hind oli mullu viimase kümnendi rekordtasemel

alt

Ärikinnisvaraturg on esimesest šokist üle saanud

alt

Porto Franco sõlmis 102 miljoni eurose laenulepingu

alt

EfTEN-i fondide ühinemisel tekib ligi 350-miljoniline Balti ärikinnisvarafond

Kõige populaarsemad

1

LVM laiendab müügihitiks kujunenud eramupiirkonda Kuressaare piiril

2

EfTEN Real Estate Fund III siseneb hooldekodude segmenti

3

Vaata, mida kujutab endast Maakri HUB

4

Kolmandas kvartalis ehitati uusi hooneid vähem

5

Ülemiste City uus rohehoone viib talendid Bali saarele

6

Hakka jaamaülemaks või jaamaülema naiseks

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla