Millal ületatakse Tallinnas korteri ruutmeetri 2000-eurone hinnapiir?

Maa-ameti tehinguandmete kohaselt maksis Tallinna korteri ruutmeeter maikuus keskmiselt 1948 eurot, mis on ca 4 protsenti kõrgem kui aprillis, keskmine mediaanhind jäi tasemele 1813 eurot ruutmeetrist. Hinnatõusu fakt ei peaks enam kellelegi uudiseks olema, kuid viimase kümnekonna aasta põhjal ei tundu enam olevat küsimuseks mitte ka see, kas korterite ruutmeetri hind ületab maagilise 2000 euro piiri, vaid millal see juhtub.

Nädala küsimus, Kinnisvaraturu ülevaated, Kinnisvarastatistika, Domus Kinnisvara OÜ, Raul Reino

Kellel oli 2009. aastal raha või julgust või nupukust ning veel parem kui kõiki neid omadusi kokku, siis see inimene on oma investeeringu Tallinna kinnisvarasse kuhjaga tagasi teeninud.

2009. aastal oli Tallinna korterite keskmine hind 871 eurot ruutmeetrist (mediaanhind 779 EUR/m²) ja pärast seda on hinnad tõusnud iga-aastaselt, mõnel aastal protsentuaalselt rohkem, mõnel aastal vähem. Hinnad Tallinnas on tõusnud kümne aastaga rohkem kui 1000 EUR/m² kohta, kasv on olnud enam kui kahekordne. Numbrid on olnud muljetavaldavad, mida hästi illustreerib juuresolev tabel.

Nädala küsimus, Kinnisvaraturu ülevaated, Kinnisvarastatistika, Domus Kinnisvara OÜ, Raul Reino

Et 2000 EUR/m² hinnataseme erakordsusest paremini aru saada, tuleb minna aastatesse 2015-2016, kui hinnatase oli tõusnud 1500-1600 EUR/m² kohta. See oli aeg, kui süvenesid jutud uuest kinnisvarabuumist, meedias küsiti iga kvartali järgselt, et kas nüüd on hinnalagi käes ning mis ajal hinnaralli peatub. Valdav osa inimestest väljaspool kinnisvarasektorit muutus pisut murelikuks, pigem arvas samuti, et turg teeb korrektsiooni allapoole, kuid jätkas siiski ostmist, sest elada on ju vaja ja korralik palgakasv võttis muremõtteid vähemaks. Juttu, et olukord võrreldes eelmise buumiga on teistsugune, ei uskunud eriti keegi, sest enamus mäletas sedagi, kuidas kinnisvarameeste prognoosid 2007-2008 ämbreid kolistasid. Aga nüüd oleme lõpetamas 2019 II kvartalit, hinnad on läbi aegade kõrgeimal tasemel, turg samas ise stabiilne ja rahulik ning peaaegu tundub, et nüüd äkki see ongi kõigi jaoks normaalne olukord. Ei ole kriisi, ei ole buumi, on täiesti tavaline Adam Smithi nimeline unistuste turg, mis reguleerib ennast ise. Mõni projekt müüb ennast väga hästi, teine keskpäraselt, kolmandal arendusprojektil on pikk müügiperiood ja mõni projekt ebaõnnestub – nagu turumajanduses kombeks on.

Vanarahvas teadis aga rääkida, et igal tõusul on tipp, igal langusel põhi. Ükskord ometi peab ju hinnatõus Tallinnas peatuma? Küllap peatubki, aga ei seapõrn ega kohvipaks oska siinkirjutajale öelda, millal see juhtub. On olnud ajad, mil 1000 EUR/m² tundus müstika. Sama on olnud 1500 EUR/m² tähisega, rääkimata 2000 EUR/m² piirist, mis ometi on täna justkui käegakatsutav. Tuleb möönda, et makromajanduslik seis viitab täna jahenemisele ja majanduskasvu aeglustumisele ning seetõttu peaks olema kaugelt üle keskmise optimist, et mitte öelda utopist, panustamaks lähiaastatel kinnisvarahindade kasvule. Kui peaks jahenemine puudutama ka kinnisvaraturgu ja aastateks hinnad külmutatud olekus olema või isegi kukkuma, siis uue kasvutsükli keskel, näiteks aastal 2029, võime ilmselt südamerahuga 2000 EUR/m² hinnatasemele tagatulesid vilgutada. 

Uus tase: kolmetoalised „arendatakse“ neljatoalisteks

18.06.2019

alt
alt

Esimene korrus viib Tallinnas korteri hinnast kümnendiku

19.06.2019

Sarnased uudised

alt

Mis ootab 2019. aastal Tallinna korteriomanikke?

alt

Kas mikrokorter ikka on unistuste elukoht?

alt

Kinnisvaraeksperdid ootavad Kopli hinnatõusu

alt

Kinnisvaratehingute arv vähenes aastaga 2,9 protsenti

alt

Kes peab tasuma remondifondi- ning ühistu laenumakseid, kas üürnik või üürileandja?

alt

Kinnisvaraturg kõrvetab valusaimalt 1990ndatel ehitatud korterite omanikke

alt

Tallinna piiril asuvas Loo alevikus on elamispindade nõudlus üllatavalt suur

alt

Eesti kinnisvara on ajaloo kalleimal tasemel

alt

Tallinna "kuldses ringis" läheb kinnisvara hind palkadel eest ära

Kõige populaarsemad

1

Kinnisvaraturg kõrvetab valusaimalt 1990ndatel ehitatud korterite omanikke

2

Rimi ehitab Pärnusse Jannseni keskuse

3

Kes peab tasuma remondifondi- ning ühistu laenumakseid, kas üürnik või üürileandja?

4

Investorid võiks pilgu pöörata Harjumaa üürikorteritele

5

Kodu lühiajaline väljaüürimine võib omanikule kalliks maksma minna

6

Airbnb muudab majutusplatvormi selgemaks

Toimetaja valik

alt

Kinnisvara vahendamisel on kuulutustes energiamärgise info kuvamine kohustuslik

alt

Ekspert hoiatab: korterit ostes tuleb sihtotstarbe osas olla väga tähelepanelik

alt

Ostujõu kasv soosib korteriturult eramuturule siirdumist