Tallinna eluaseme taskukohasus püsib stabiilsena

Swedbanki arvestuste järgi Tallinna eluaseme taskukohasus selle aasta esimeses kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga oluliselt ei muutunud. Esimeses kvartalis ulatus pealinlaste netopalga kasv 4,3 protsendini, mis on oluliselt aeglasem, kui aasta tagasi, mil netopalk tõusis suuresti tänu tulumaksureformile.

Kinnisvaraturu ülevaated, Swedbank, Eluaseme taskukohasus, Kinnisvaraturg, Marianna Rõbinskaja

Tallinna korterite keskmine ruutmeetri hinnakasv aeglustus esimeses kvartalis 3,9 protsendini. Tallinna keskmise ruutmeetri hinna ja netopalga suhe püsib juba kuuendat aastat stabiilsena – ühe ruutmeetri eest tuleb maksta 1,5-kordne netopalk.

Aktiivsus Tallinna elukondlikul kinnisvaraturul langeb

Esimeses kvartalis tehinguaktiivsuse langus Tallinna korteriturul jätkus – korteritehingute arv oli 5% väiksem kui aasta tagasi. Kindlustunde indikaatorid näitavad, et majapidamiste kindlustunne osta või ehitada lähima aja jooksul eluase on teises kvartalis taas langenud pärast mõningast paranemist esimeses kvartalis. Samas on majapidamiste finantsseis tugev ja hinnang oma majanduslikule olukorrale viimase aja kõrgeim.

Eluasemelaenude jäägi kasv püsis ka aasta esimeses kvartalis 7% juures.

Omavahenditest tehtud tehingute osakaal oli esimeses kvartalis endiselt kõrge (ligikaudu 44%), mis on viimase viie aasta keskmine tase.

Kodumajapidamiste hoiused kasvavad laenuportfellist jätkuvalt kiiremini – hoiusekasv püsis esimeses kvartalis kümne protsendi lähedal.

Eluasemete kõrgele tõusnud hindade tõttu peaks nõudlus sel aastal eelmise aastaga võrreldes mõnevõrra madalam püsima. Samas soodustavad laenamist jätkuvalt madalad intressimäärad.

Ehitustempo on aeglustumas

Esimeses kvartalis väljastati Tallinnas 8% enam korterite ehituslube kui aasta varem. Uusi eluruume lisandus esimeses kvartalis korteriturule 32% rohkem kui aasta tagasi. Eelmise aasta ehituslubade väiksem arv peaks lähima aja jooksul peegelduma ka valmivate korterite arvus. Nii müügis olevate korterite arv kui ka uute korterite müügiaktiivsus esimeses kvartalis langesid. Samas on mõnevõrra madalam nõudlus võrdlemisi heas tasakaalus pakkumisega ning hinnakasv peaks meie hinnangul eelmise aastaga võrreldes püsima mõnevõrra aeglasem.

Balti riikide pealinnadest paranes korterite taskukohasus vaid Vilniuses

Swedbanki indeksi järgi paranes korterite taskukohasus esimeses kvartalis vaid Vilniuses, kus kiire netopalga kasv ületas korterite hinnakasvu ja eluasemelaenude intressimäärade tõusu. Eluasemete hinnakasv oli kõige kiirem Riias (9,7%), millele järgnes Vilnius (6,1%) ja Tallinn. Pealinnade võrdluses oli eluase jätkuvalt kõige taskukohasem Riias, kus suure osakaalu tehingutes moodustavad Nõukogude-aegsed korterelamud ning uute korterite osakaal tehingutes on tagasihoidlik.

*Swedbanki Balti eluaseme taskukohasuse indeksi aluseks on leibkond, kelle sissetulek on võrdne 1,5-kordse keskmise netopalgaga ja kes soovib osta 55 m²-suurust korterit. Taskukohasuse all on peetud silmas olukorda, kus kinnisvara ostuks võetud 30 aasta pikkuse ja 15% suuruse omafinantseeringuga kodulaenu maksed moodustavad 30% leibkonna netopalgast.

Kuidas kaitsta oma kodu äikese eest?

13.06.2019

alt
alt

Soomlaste ja eestlaste tavad korteri ostmisel või üürimisel võivad kõvasti erineda

13.06.2019

Sarnased uudised

alt

Kriis paneb inimesed mõtlema maale kolimisele

alt

Kriisis saavad esimesena pihta päevinäinud korterite müüjad

alt

Kinnisvaraturu tehinguaktiivsus oli veebruaris väga hea

alt

Millised muudatused ootavad kinnisvarasektorit?

alt

Eluaseme hinnaindeks kasvas möödunud aastal 7 protsenti

alt

Koroonaviirus suurendab ebakindlust kinnisvaraturul

alt

Kinnisvaratehingute väärtus oli teisel poolaastal rekordiline

alt

Kas Põhja-Tallinn ja Nõmme on tõesti odavaimad linnaosad?

alt

Kinnisvaraturu päästerõngaks võib saada pakkumiste vähesus

Kõige populaarsemad

1

Millised muudatused ootavad kinnisvarasektorit?

2

Kriisis saavad esimesena pihta päevinäinud korterite müüjad

3

India investorid soovivad Hiiumaale rajada kuni 40 miljoniga veeparki

4

Kriis paneb inimesed mõtlema maale kolimisele

5

Unistus post-koroona kodust

6

Notaribüroodel võimaldatakse jätkata tööd ka rangemate erimeetmete tingimustes

Toimetaja valik

alt

Kinnisvara ostuesindus on mõeldud neile, kes oma hambaid ise ei paranda

alt

Luminor: kinnisvara hinnamulli lõhkemist näha ei ole

alt

Kas seadustamata hoone eest ootab kopsakas trahv?