Tallinna eluaseme taskukohasus püsib stabiilsena

Swedbanki arvestuste järgi Tallinna eluaseme taskukohasus selle aasta esimeses kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga oluliselt ei muutunud. Esimeses kvartalis ulatus pealinlaste netopalga kasv 4,3 protsendini, mis on oluliselt aeglasem, kui aasta tagasi, mil netopalk tõusis suuresti tänu tulumaksureformile.

Kinnisvaraturu ülevaated, Swedbank, Eluaseme taskukohasus, Kinnisvaraturg, Marianna Rõbinskaja

Tallinna korterite keskmine ruutmeetri hinnakasv aeglustus esimeses kvartalis 3,9 protsendini. Tallinna keskmise ruutmeetri hinna ja netopalga suhe püsib juba kuuendat aastat stabiilsena – ühe ruutmeetri eest tuleb maksta 1,5-kordne netopalk.

Aktiivsus Tallinna elukondlikul kinnisvaraturul langeb

Esimeses kvartalis tehinguaktiivsuse langus Tallinna korteriturul jätkus – korteritehingute arv oli 5% väiksem kui aasta tagasi. Kindlustunde indikaatorid näitavad, et majapidamiste kindlustunne osta või ehitada lähima aja jooksul eluase on teises kvartalis taas langenud pärast mõningast paranemist esimeses kvartalis. Samas on majapidamiste finantsseis tugev ja hinnang oma majanduslikule olukorrale viimase aja kõrgeim.

Eluasemelaenude jäägi kasv püsis ka aasta esimeses kvartalis 7% juures.

Omavahenditest tehtud tehingute osakaal oli esimeses kvartalis endiselt kõrge (ligikaudu 44%), mis on viimase viie aasta keskmine tase.

Kodumajapidamiste hoiused kasvavad laenuportfellist jätkuvalt kiiremini – hoiusekasv püsis esimeses kvartalis kümne protsendi lähedal.

Eluasemete kõrgele tõusnud hindade tõttu peaks nõudlus sel aastal eelmise aastaga võrreldes mõnevõrra madalam püsima. Samas soodustavad laenamist jätkuvalt madalad intressimäärad.

Ehitustempo on aeglustumas

Esimeses kvartalis väljastati Tallinnas 8% enam korterite ehituslube kui aasta varem. Uusi eluruume lisandus esimeses kvartalis korteriturule 32% rohkem kui aasta tagasi. Eelmise aasta ehituslubade väiksem arv peaks lähima aja jooksul peegelduma ka valmivate korterite arvus. Nii müügis olevate korterite arv kui ka uute korterite müügiaktiivsus esimeses kvartalis langesid. Samas on mõnevõrra madalam nõudlus võrdlemisi heas tasakaalus pakkumisega ning hinnakasv peaks meie hinnangul eelmise aastaga võrreldes püsima mõnevõrra aeglasem.

Balti riikide pealinnadest paranes korterite taskukohasus vaid Vilniuses

Swedbanki indeksi järgi paranes korterite taskukohasus esimeses kvartalis vaid Vilniuses, kus kiire netopalga kasv ületas korterite hinnakasvu ja eluasemelaenude intressimäärade tõusu. Eluasemete hinnakasv oli kõige kiirem Riias (9,7%), millele järgnes Vilnius (6,1%) ja Tallinn. Pealinnade võrdluses oli eluase jätkuvalt kõige taskukohasem Riias, kus suure osakaalu tehingutes moodustavad Nõukogude-aegsed korterelamud ning uute korterite osakaal tehingutes on tagasihoidlik.

*Swedbanki Balti eluaseme taskukohasuse indeksi aluseks on leibkond, kelle sissetulek on võrdne 1,5-kordse keskmise netopalgaga ja kes soovib osta 55 m²-suurust korterit. Taskukohasuse all on peetud silmas olukorda, kus kinnisvara ostuks võetud 30 aasta pikkuse ja 15% suuruse omafinantseeringuga kodulaenu maksed moodustavad 30% leibkonna netopalgast.

Kuidas kaitsta oma kodu äikese eest?

13.06.2019

alt
alt

Soomlaste ja eestlaste tavad korteri ostmisel või üürimisel võivad kõvasti erineda

13.06.2019

Sarnased uudised

alt

Esimene korrus viib Tallinnas korteri hinnast kümnendiku

alt

Millal ületatakse Tallinnas korteri ruutmeetri 2000-eurone hinnapiir?

alt

Soomlaste ja eestlaste tavad korteri ostmisel või üürimisel võivad kõvasti erineda

alt

Reaalsus: viimase korruse korteri eest rohkem ei maksta

alt

Maikuu tõi nii Tallinna kui Tartusse turuaktiivsuse languse

alt

Ligi pool tänastest üürnikest plaanib 3 aasta jooksul kodu osta

alt

Tallinna korteri ruutmeeter läks kuuga 76 eurot kallimaks

alt

Majaosa Harjumaal? Hinnad erinevad kolmekordselt

alt

Maikuine kinnisvaraturg rahunes vaid statistiliselt

Kõige populaarsemad

1

Soomlaste ja eestlaste tavad korteri ostmisel või üürimisel võivad kõvasti erineda

2

Reaalsus: viimase korruse korteri eest rohkem ei maksta

3

Uus tase: kolmetoalised „arendatakse“ neljatoalisteks

4

Vaata, millised on Tallinna rikkamad ja vaesemad asumid

5

Kuidas kaitsta oma kodu äikese eest?

6

Ülemiste Cityt hakkab lennujaamaga ühendama uhke rohehoone

Toimetaja valik

alt

Kinnisvara vahendamisel on kuulutustes energiamärgise info kuvamine kohustuslik

alt

Ekspert hoiatab: korterit ostes tuleb sihtotstarbe osas olla väga tähelepanelik

alt

Ostujõu kasv soosib korteriturult eramuturule siirdumist