Ekspert hoiatab: korterit ostes tuleb sihtotstarbe osas olla väga tähelepanelik

1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter hoiatab, et Tallinnas müüakse palju kortereid, mis on tegelikult registreeritud äripinnana ja võivad seetõttu tuua ostjale hiljem mitmeid probleeme.

Toimetaja valik, Nõuanne, Martin Vahter, 1Partner Kinnisvara

1Partner Kinnisvara juhi Martin Vahteri sõnul pakutakse palju kortereid, mille ametlik sihtotstarve on tegelikult büroopind ja mis asuvad ärimaal. “Äripinnana müüdavad korterid on üldiselt veidi soodsamad, aga tuleb arvestada, et nendega võib reaalses elus kaasneda ka mitmeid miinuseid,” lisas Vahter.

“Tihti vormistatakse korterid äripinnana, kuna need on väiksemad kui regulatsioon lubab. Teine põhjus on asukoht, kuhu linn on planeerinud büroo- või tootmishooned ja ega tsemendiplats polegi elamiseks tegelikult päris sobiv koht. Kolmandaks on äripinna juurde vaja seaduse järgi ehitada vähem autokohti, mis teeb lõpphinna soodsamaks, aga parkimiskoha leidmine jääb inimese enda probleemiks,” rääkis Vahter.

Kinnisvaraeksperdi sõnul võivad tegelikust erineva sihtotstarbega korteri ostmisel probleemid esile kerkida alles aastaid hiljem. “Näiteks võib pank praegu küll korteri ostu finantseerida, kuid praktika on näidanud, et nende seisukohad muutuvad ajas ning hiljem müües ei pruugi järgmine ostja enam laenu saada. Mis teeb uue ostja leidmise keerulisemaks. Või on äripinnana ostetud korteri laenuintress kõrgem ja Kredexist ka käendust ei saa. Samuti ei kehti ärimaale rajatud korterite puhul maamaksuvabastus,” kirjeldas Vahter ja soovitas korteri ostu puhul olla sihtotstarbe osas tähelepanelik.

“Seaduse järgi ei ole selliste korterite ärimaale rajamine illegaale. Äripinnal elamine otseselt keelatud ei ole, seaduse silmis on see sisuliselt hotellituba. Praktikas ongi sageli äri- ja eluotstarvet keeruline eristada, mistõttu ei saa riik või kohalik omavalitsus kuidagi sekkuda. Näiteks kui ostja soovib korterit või tervet hoonet soetada väljaüürimise eesmärgil, mis on otsene äritegevus. Seetõttu on selliseid kortereid hea osta ettevõtte nimele. Näiteid on ka vastupidiseid, kus elamumaale rajatud korterid on kasutusel äripindadena. Igapäevane on ka ju elamumaale rajatud korterite väljaüürimine kas pikaajaliselt või lühiajaliselt Airbnb-s,” lisas Vahter.

City24: Moodsa sisuga maja kadestamisväärselt privaatsel krundil

28.05.2019

alt
alt

Külade rahvaarv jõudis kaardile

28.05.2019

Sarnased uudised

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid tehakse ka tänases kriisiolukorras

alt

Kinnisvara ostuesindus on mõeldud neile, kes oma hambaid ise ei paranda

alt

Kas seadustamata hoone eest ootab kopsakas trahv?

alt

Peidetud kinnisvarapärlid ehk kuhu investeerida?

alt

Kui suurte kuludega peab kinnisvaratehingut sõlmides arvestama?

alt

Kes peab korteri üürimisel tulumaksu deklareerima?

alt

Kinnisvara vahendamisel on kuulutustes energiamärgise info kuvamine kohustuslik

Kõige populaarsemad

1

Uskumatu, aga see on Tallinna korter!

2

Vanemate büroopindadega läheb raskeks

3

Tulekahju võib alguse saada ka märjast küttepuust

4

Trigon Property Development vähendas üheksa kuuga kahjumit

5

Selgusid Raadi piirkonna visioonivõistluse tulemused

6

November tõi Tallinna korteritehingute rekordi

Toimetaja valik

alt

City24 Aasta Tähed 2020 on selgunud!

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?