Millised on suurimad vead kinnisvara müümisel?

Kinnisvara ost-müük on tegevus, millega tavainimene väga tihti kokku ei puutu ja ei peagi puutuma, sest õnneliku ning täisväärtusliku elu elamiseks ei ole vaja pidevalt kodu vahetada. 

Nädala küsimus, Nõuanne, Kaupo Mõttus, Kuidas müüa maja, Kuidas müüa kinnisvara, Kuidas müüa korterit

Koduvahetus võetakse ette kolm neli korda elu jooksul ja kui selline otsus on juba tehtud, siis soovitakse see sujuvalt ja kindlasti kiiresti ära korraldada. Endise kodu müük ja uue ostmine on sõltumata põhjustest ka emotsionaalselt pingeline tegevus millega püütakse mõistliku aja jooksul ühele poole saada. Kogu selles emotsioonide virr-varris ja asjaajamise rägastikus võib nii mõndagi ette tulla, aga üks suurimaid müügivigu mida tehakse (just nimelt suurimaid müügivigu) on see, et ei olda teadlikud oma kinnisvara dokumentatsiooni seisukorrast.

Paljudel juhtudel on dokumendid korras ja ehitisregistri andmed vastavad olemasolevale olukorrale, aga näen igapäevaselt, et paljudel juhtudel on midagi korrast ära. Tihti pöördutakse minu poole siis, kui ostja on leitud ja kõik justkui sujub, aga pangast saadakse negatiivne laenuotsus, kuna ostetava vara reaalne seisund ei ole vastavuses ehitisregistri andmetega. Sellise juhul saab siiani sujunud tehing endal halva maigu juurde ja kõigi osaliste närvid keeratakse pisut pingule, sest nüüd tahetakse leida probleemidele väga kiiresti lahendus, tihti teadmata kust otsast alustada või kui kaua lahendusele aega võiks kuluda.

Näitena võiks tuua tüüpkorteri, mille mittekandvad seinad on osaliselt või täielikult eemaldatud või nendesse on avasid tehtud. Selline olukord võib ostu/müügiga seotud isikutele esialgu küll pisut segadust tekitada, aga lahendus on suhteliselt lihtne ja kogenud kinnisvaraspetsialisti abiga saab andmed korrigeerida üsna vähese ajakuluga.

Teisel juhul on muudetud kandvaid või jäigastavaid konstruktsioone. Sellise olukorra lahendamiseks on samuti võimalused olemas, aga kindlasti tuleb arvestada suurema ajakuluga ja kõige hullemal juhul on vaja teha mõningaid ehitustöid või tuleb endine olukord taastada.

Üksikelamute puhul on suurimaks komistuskiviks juurdeehitused või laienemised, mida ei ole registrisse kantud. Tihti on muudetud küttesüsteemi või katusekatte materjali jne.

Sellise ebameeldiva olukorra vältimiseks on soovitav kõigil enne oma vara müügiga alustamist veenduda selle dokumentatsiooni korrasolekus. See võib tunduda keeruline, kuid asjaga igapäevaselt tegelevatele spetsialistidele on see tavapärane tegevus. Sõltuvalt probleemi sisust, võib selle lahendamine aega võtta 1-6 kuud, mistõttu tulekski sellega tegeleda enne müüki. 

Eesti eluruumide probleemid: saaste, müra ja rõskus

16.05.2019

alt
alt

Vanade akende fookuspäev innustab hooldama ja taastama väärikaid aknaid

20.05.2019

Sarnased uudised

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Mida teha, et kinnisvara väärtus oleks kõrgem?

alt

Millised erinevused on maja ja korteri müümisel?

alt

Kuidas tagada kinnisvaratehingu õnnestunud vormistamine notari juures?

alt

Millised on 5 enamlevinud viga elektriradiaatori valimisel?

alt

Kuidas osta korter sissemakseta?

alt

Kuidas kinnisvara hindamisest maksimumi võtta?

alt

Põletav küsimus: Kas praegu on mõistlik kodu osta või mitte?

alt

Kas notariaalsest kaugtõestamisest saab uus normaalsus?

Kõige populaarsemad

1

Alates 1. märtsist laieneb vingugaasianduri kohustus

2

Uutele hoonetele peab paigaldama elektriautode laadimistaristu

3

Uue pilvelõhkuja ankurrentnikuks saab Coop

4

Lasnamäele rajatakse Tondiraba park

5

Jaanuari tehinguaktiivsus oli mullusega võrreldaval tasemel

6

Luksustooted käivad paljudele uusarenduste asukatele üle jõu

Toimetaja valik

alt

Kuidas koostada kinnisvarakuulutust, mis köidab tähelepanu ja tekitab usaldust?

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla