Aasta Tehasemaja 2019 konkursi võitis keeruka projektiga Timbeco Woodhouse OÜ

Aasta Tehasemaja konkursi eesmärk on esile tõsta Eesti ettevõtete poolt toodetud puitmaju ja erilahenduste projekte ning seeläbi propageerida puitu kui mitmekülgset ehitusmaterjali. Seda eesmärki tabas suurepäraselt Timbeco Woodhouse OÜ poolt konkursile esitatud Helsingi raamatukogu fassaadi- ja katuseelementide projekt.

Ehitus, Arhitektuur, Markus Kaasik, Eeva Vahtramäe, Tehasemajade müük, Sergei Zjuganov, Eva Kiisler, TalTech, Timbeco Woodhouse OÜ, Siim Leisalu, Targo Kalamees, Tehasemaja, Jarek Kurnitski, Veronika Valk-Siska, Tehasemajad

Aasta Tehasemaja 2019 konkursi üldvõitja ja parim erilahendus - Helsingi raamatukogu hoone - puidust fassaadi- ja katuseelemendid tootis Timbeco Woodhouse OÜ.
Foto: Sergei Zjuganov.

Üldvõitjaks valitud Helsingi raamatukogu projekti soovis žürii erilise tähelepanuga esile tõsta seetõttu, et Eesti tootjal, Timbeco Woodhouse OÜ-l on olnud märkimisväärne roll Helsingi uhke uue raamatukogu väärika välisilme sünnil.

„Sel rahvusvaheliselt kõrgetasemelise arhitektuuri ja märgilise tähendusega objektil on keeruline geomeetriline vorm, mis esitas tootjale suure väljakutse alates projekteerimisest kuni elementide tehases tootmise ja objektil püstitamiseni,“ sõnas konkursi žürii esimees Jarek Kurnitski.

Hoonel on efektne eritöötlusega puidust fassaad, mis on tootjal targalt ja innovatiivselt läbi mõeldud ning valmistatud. Jarek Kurnitski tõi projekti ülikeeruka lahenduse kõrval välja ka tootja meisterlikkuse ja tarkuse. „Tootja meisterlikkust näitavad nii negatiivse kalde alla paigaldatud seinaelemendid kui ka erandlikult suure massiga katuseelementide paigaldus (kuni 9000 kg). Tarka ja innovatiivset lähenemist kirjeldab ka 3D-modelleerimise kasutamine puitkarkass-seinaelementide täpseks tootmiseks.“ Projekti realiseerumine näitab žürii hinnangul tootja tarkust ja head riskitunnetust.

Timbeco Woodhouse OÜ juhatuse liige Siim Leisalu on konkursi auhinna ja tunnustuse eest väga tänulik. „Hea meel on tõdeda, et Helsingi linnapilti on lisandunud hoone, mis on kujunemas üheks väärikaimaks maamärgiks. Oleme tulemuse üle uhked ja Aasta Tehasemaja 2019 üldvõit ning preemiad on Timbeco töötajatele väga suureks tunnustuseks.“

Leisalu sõnul on Helsingi raamatukogu Oodi Timbeco 25-aastase ajaloo vältel üks keerukaim ja pikema kestusega projekt. „Väljakutseid pakkus nii insenertehniliste lahenduste väljatöötamine, massiivsete puitelementide tootmine kui ehitamise organiseerimine objektil.“ Leisalu lisab, et loodetavasti ehitatakse tulevikus järjest rohkem uusi avalikke ja mahukaid hooneid keskkonnasõbralike tehnoloogiatega ning puitmaterjali kasutades.

Konkursi korraldaja, Eesti puitmajaklastri juhi Eeva Vahtramäe sõnul on konkurssi igal aastal üritatud vastavalt sektori arengutele korrigeerida. „Žürii tegi selle aasta konkursil väga erandliku valiku, kus üldvõitjaks valiti mitte tüüpiline puidust kandekonstruktsiooniga hoone, vaid erilahendusena valminud projekt.“ Võidutöö näitab Vahtramäe sõnul väga selgelt, et puitu saab kasutada keeruliste projektide realiseerimiseks ning Eesti tootjad osalevad silmapaistvalt rahvusvahelistes projektides võrdväärsete partneritena.

Tehasemaja konkurssi korraldasid Eesti Puitmajaliit ja -klaster üheksandat korda. Võistlusele saatsid oma objektid 19 puitmajatootjat, kokku 34 huvitavat projekti Eestist, Lätist, Soomest, Rootsist, Norrast, Hollandist, Austriast, Liechtensteinist ja Jaapanist. Konkursile laekunud tööde seast valiti välja üldvõitja, parim avalik hoone, kortermaja, eramu, väikeehitis ja erilahendus. Lisaks andsid žürii ja konkursi toetajad välja ka mitmeid eripreemiaid.

Konkursi põhikategooriad ja eripreemiad:
 • Üldvõitja ja parim erilahendus – Timbeco Woodhouse OÜ, Helsingi raamatukogu fassaadi- ja katuseelementide projekt. Lisaks VELUXi eripreemia parima valguslahenduse eest ja ESSVE eripreemia võitja.
 • Parim kortermaja – Kodumajatehase AS, kortermaja Rootsis
 • Parim avalik hoone – Peetri Puit OÜ/Arcwood, Viimsi riigigümnaasium
 • Parim eramu – EstNor OÜ, eramu Norras
 • Parim väikeehitis – Akso-Haus OÜ/Elo House, suvemaja Rahu Eestis
 • Parim masintoodetud palkmaja – Mountain Loghome OÜ, eramu Jaapanis
 • ISOVER eripreemia energiatõhusaimale hoonele – KMT Prefab OÜ, eramu Eestis
 • Parim puidukasutus - Peetri Puit OÜ/Arcwood, tootmiskompleks Eestis
 • Vastutustundliku ettevõtte eripreemia - Nordic Houses KT OÜ, katusealused discgolfi pargis
 • AkzoNobeli eripreemia parimale värvilahendusele ja Raitwoodi puidukasutuse eripreemia – Matek AS, lasteaed Eestis
 • BMI Monier kivikatuse eripreemia – Matek AS, eramute arendus Rootsis
 • Delfi lugejate lemmiku eripreemia – Hobbiton OÜ, eramu Rootsis

Konkursitöid hindasid TalTech Ehitusfüüsika professor dr Targo Kalamees, TalTech Ehituse ja arhitektuuri instituudi direktor dr Jarek Kurnitski, arhitekt Markus Kaasik, arhitekt Veronika Valk-Siska ja ajakirjanik Eva Kiisler.

Aasta tehasemaja 2019 konkurssi toetasid: AkzoNobel, ESSVE, ISOVER, BMI Monier, NorDan, Raitwood, Revismo 3D, Ruukki, SENCO, Tervemaja, Tyvek, Velux, Delfi.

Metro Capitali uusarendus pääses maineka Baltikumi kinnisvarakonkursi finaali

04.04.2019

alt
alt

Kaubanduspindade rendihinnad on Tallinnas veel stabiilsed, kuid e-kaubandus kindlalt tõusuteel

04.04.2019

Sarnased uudised

alt

Aasta betoonehitis on eramu Viimsis

alt

Palamuse muuseumi külaliskeskus läheb maksma ligi 900 000 eurot

alt

Tartusse rajati murukatusega lasteaed

alt

Tesman ehitab 3,2 miljoniga Kuressaarde elamuskeskuse Thule Koda

alt

Ehitusekspert: Nuku teatri juurdeehitus on kuritegu Tallinna vanalinna vastu

alt

Täna avatakse Tartus Euroopa moodsaim rahvusarhiiv

alt

EKA uue hoone ehitus käivitub

alt

Balti Jaama turg pidas sarikapidu

Kõige populaarsemad

1

Alates 1. märtsist laieneb vingugaasianduri kohustus

2

Uutele hoonetele peab paigaldama elektriautode laadimistaristu

3

Jaanuari tehinguaktiivsus oli mullusega võrreldaval tasemel

4

Lasnamäele rajatakse Tondiraba park

5

Luksustooted käivad paljudele uusarenduste asukatele üle jõu

6

Paldiski kinnisvaraturu mootorid: töökohad ja hea ühendus Tallinnaga

Toimetaja valik

alt

Kuidas koostada kinnisvarakuulutust, mis köidab tähelepanu ja tekitab usaldust?

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla