Kuidas edukalt renoveerida kortermaja?

Kortermaja renoveerimine on suur töö, mis mõjutab selle elanike heaolu ja rahakotti mitmeid aastaid. Seepärast tuleb võimalike ebameeldivuste vältimiseks kohe algusest peale kõik õigesti teha. 

Nädala küsimus, Korteriühistud, Gjensidige, Kortermajade remont, Kortermajad, Maarika Mürk, Kortermajade renoveerimine

Gjensidige kindlustuse kahjukäsitluse osakonna juhataja Maarika Mürk tõi välja, et korteriühistu juhatusel on renoveerimist puudutavates küsimustes võtmeroll, sest just neid on ülejäänud majaelanikud volitanud vastutusrikast projekti ellu viima.

„Korteriühistu juhatus peaks kõiki majaelanikke kaasates panema paika, kes renoveerimis- või remonttööde projekti veab, keda ja millal kaasab ning kuidas asjaajamine toimub, et kõik vajalikud otsused oleksid fikseeritud,“ sõnas Mürk. „Mõistlik on koostada plaan ja kokkulepped vormistada kirjalikult. Telefonis või vahetult antud suulist lubadust tõendada on hiljem keeruline.

„Praktikas näeme paraku sageli juhtumeid, kus ehitaja liigsete lubaduste tegevuse/ tegevusetuse tõttu on tekitatud ühistule/elanikele kahju, mis ei olnud ettenägematu, vaid tingitud puhtalt ehitaja hooletusest. Ehitaja, aga, kas lõpetab tegevuse või ei võta vastutust. See loob olukorra, kus ka ükski kindlustusliik ei kehti, kuna kindlustada saab vaid ettenägematu olukorra vastu.“

Nõuanded, kuidas kortermaja renoveerimist edukalt läbi viia:
  • Fikseerige kõik otsused koosolekute protokollidega, kus on korteriühistu, ehitaja ja ehitusjärelevalve allkirjad. Sõnastage kokkulepped täpselt koos kuupäevadega. Hoolitsege, et kõik osapooled saaksid ühe allkirjastatud eksemplari.
  • Enne ehituspartneri lõplikku valimist, tehke taustakontroll. Kõige lihtsam on alustada internetiotsingust, mis sageli võimaldab leida nii positiivset kui negatiivset tagasisidet. Pidage meeles, et ka info puudumine on oluline märk. Juhul, kui ehitaja on varem teinud töid mõnele teisele korteriühistule, võtke ühendust teise korteriühistuga, et enam selgust saada.
  • Kasutage ehitustööde päevikut, kus on kajastatud kõik tööd ja juhtumid. Tehke pistelist kontrolli tööde edenemise osas ning jälgige tööde püsimist graafikus.
  • Jälgige tööde vastavust ehitusprojektile, kasutades nii enda kui vajadusel spetsialistide teadmist. Nt kas tarvitatakse õigeid materjale õiges kohas. Katusetööde puhul lisage katusele lumetõkked. See on kogu protsessi juures väike kulu, ent võib aidata päästa elusid.
  • Pöörake juba varakult tähelepanu ajagraafikule– kas see on reaalne? Lubadusest teha töö kiirelt, korralikult ja odavalt, võib saada pikk ja piinarikas venimine. Ka aastaaja jälgimine on oluline. Seda nii elanike mugavuse kui tööde kvaliteedi osas.
  • Kui majaelanikele tundub midagi kahtlast, siis paluge see fotodega fikseerida. Näiteks sadevee läbijooksud, ebakorrektsed töövõtted ja turvavarustuse mittekasutamine.
  • Suhelge ehitaja ja ehitusjärelevalvega e-posti teel. Nii on kõigil võimalik olulist infot igal ajal kontrollida.
  • Tehke ehituse erinevatest etappidest fotosid. Neid on elanikel aastate pärast tore vaadata, aga vajadusel saate pilte kasutada ka vaidlusküsimuste lahendamiseks.

Kokkuvõttes on oluline, et koostöö toimiks vastastikkuses usalduses, kuid kõigil osapooltel peab olema selge ja tõendatav ülevaade kokkulepetest ning kohustustest.

Sisekaitseakadeemia uus hoone sai valmis

22.02.2019

alt
alt

Miks kaasavad laenuvõtjad raha intressiga 11% aastas?

25.02.2019

Sarnased uudised

alt

Mida teha, kui korteriomanik ei tule ühistu koosolekule?

alt

Mida tähendab kohtulik kompromiss korteriühistu võlgnikuga?

alt

Kas korteriühistu vajab põhikirja?

alt

Kes vastutab üürniku tekitatud kahju eest?

alt

Mida teha, kui jonnakas korteriomanik küttesüsteemi renoveerimiseks korterisse ei luba?

alt

Swedbank: laenuintress korteriühistutele hakkab sõltuma energiamärgisest

alt

Kortermajas tuleb tavakasutusest tekkivate mõjudega leppida

alt

Kõnniteede rookimine kasvatab ebaõiglaselt korrusmajade niigi mitmekordistunud koristuskoormust

alt

Mida teha, et kinnisvara väärtus oleks kõrgem?

Kõige populaarsemad

1

Kuidas on võimalik, et Tallinna korterite hinnad on kõrgemad kui kunagi varem?

2

Elamus elamust

3

Kinnisvaraturu uus sihtrühm on vanavanemad

4

Eesti elamuhinnad kasvasid kolmandas kvartalis EL-i keskmisest vähem

5

Tiskreoja arendaja: uute kodude järele on nõudlus jätkuvalt kõrge

6

Kolme aasta jooksul selguvad Pärnu jõeruumi kasutamise tulevikusuunad

Toimetaja valik

alt

Eesti elamuhinnad kasvasid kolmandas kvartalis EL-i keskmisest vähem

alt

Üürilepingute sõlmimiseks rakenduvad olulised muudatused

alt

City24 Aasta Tähed 2020 on selgunud!