Eluasemelaenude väljastamise tempo Eestis aeglustus

Kinnisvara- ja eluasemelaenude turg püsib aktiivsena kõikides Balti riikides. Möödunud aastal kasvas väljastatud eluasemelaenude maht Eestis 7%, Lätis 6% ja Leedus ca 10%. 2018. aasta Eesti eluasemelaenude maht moodustas 2007. aasta mahtudest 52%.

Kodulaen, Swedbank, Anne Pärgma, Eluasemelaen

Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuhi Anne Pärgma sõnul on makromajanduslik keskkond Baltikumis jätkuvalt laenamisele soodne. Kinnisvaraturu aktiivsus Eestis stabiliseerus ja hinnakasv oli eelmisel aastal tasakaalus. „Palgad ja kinnisvara hinnad Eestis on kasvanud sarnases tempos ning elukondliku kinnisvara kättesaadavus on jäänud stabiilseks. Kinnisvara hinnad kasvasid Eestis 6%. Lätis ja Leedus oli aastane kasv ca 2% ning palga kasv oli siin kinnisvara hindade kasvust kiirem. Turu aktiivsus on kasvanud kõige enam Leedus, kuid suhteliselt on turg kõige aktiivsem endiselt Eestis,“ ütles Pärgma.

Kinnisvarapakkumisi on turul piisavalt ning ostjatel on rohkem valikuid. „Ostuotsust kaalutakse vara valimisel varasemast põhjalikumalt, mis omakorda mõjutab ka eluasemelaenude väljastamise tempot. Näiteks uuritakse hoolega varaga seotud dokumentatsiooni,“ selgitas Pärgma.

Kõige sagedamini võetakse kodulaenu vanuses 26-30 eluaastat ja suurimad laenud võetakse 30ndates, kui tekib soov või vajadus olemasolev kodu suurema vastu vahetada. Korterite osakaal kinnisvaratehingutes on 75% ringis, samas võrreldes eelnevate aastatega on mõnevõrra kasvanud ridaelamute ja väiksemate eramajade osakaal.  Enamik laenajaid on netosissetulekuga 1000-1500 eurot, kuid kasvab laenusaajate osakaal sissetulekuga üle 1500 euro. „Keskmine laenusumma kasvas möödunud aastal 5 000 eurot jõudes 82 000euroni. Keskmine laenuperiood on 22 aastat,“ sõnas Pärgma ning rõhutas, et tänaste laenuvõtjate laenukoormus on mõistlik ning inimesed peavad oluliseks piisava rahalise puhvri olemasolu.

Pärgma sõnul pööratakse uut kodu valides üha rohkem tähelepanu energiatõhususele, infrastruktuurile ja ka elukeskkonnale ning seetõttu eelistavad paljud laenuvõtjad uusarendusi. „Kõikidest kinnisvaratehingutest moodustavad uued varad ca kolmandiku. Keskmine uusarenduse ostja on 26- kuni 35-aastane.  Enamasti võetakse laenu koos kaastaotlejaga ning leibkonna sissetulek jääb vahemikku 2000-3000 eurot. Keskmine laenusumma uusarenduse puhul on 112 000,“ ütles Pärgma. 19. veebruaril toimunud pressiürituse otseülekannet saab järele vaadata.

Kodu ostes uuri arendajalt omafinantseeringu võimalusi

18.02.2019

alt
alt

Kavandatav kergliiklustee viib ohutult Balti jaamast Stroomi randa

21.02.2019

Sarnased uudised

alt

Swedbank toob turule eramute energiatõhususe parandamise laenu

alt

Suurem omafinantseering toob kodulaenu kergemalt

alt

Eluasemelaenuturg on koroonakevadest kiiresti kosunud

alt

Pangad finantseerivad taas keerulisemaid koduoste

alt

SEB: eluasemelaenude väljastamise maht kasvas aastaga 2 protsenti

alt

Laenupakkujad võistlevad taas koduostjate nimel

alt

Maksepuhkusel eluasemelaenude summa väheneb tasapisi

alt

Pankade ühise maksepuhkuste korra kehtivusaeg lõppes

alt

Eluasemelaenuturu aktiivsus on taastumas

Kõige populaarsemad

1

LVM laiendab müügihitiks kujunenud eramupiirkonda Kuressaare piiril

2

EfTEN Real Estate Fund III siseneb hooldekodude segmenti

3

Vaata, mida kujutab endast Maakri HUB

4

Kolmandas kvartalis ehitati uusi hooneid vähem

5

Hakka jaamaülemaks või jaamaülema naiseks

6

Ülemiste City uus rohehoone viib talendid Bali saarele

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla