Kodu ostes uuri arendajalt omafinantseeringu võimalusi

Kodu ostmisel või ehitamisel kodulaenuga on tavapärane, et omafinantseering peab olema vähemalt 15% korteri või maja ostuhinnast või ehitamisel nende väärtusest. Maja puhul võib see ulatuda koguni 50%-ni koguhinnast.

Nõuanne, Brave Capital, Omafinantseering, Kristel Rääk, Veljo Kuusk

Ekspertide sõnul aitavad kinnisvaraarendajad täna leida võimalusi, kuidas vajaminev raha leida, et unistuste kodu vaid unistuseks ei jääks.

Nordic Brokers müügikonsultant Kristel Rääk sõnas, et kui täna minna panka sooviga leida rahastamisvõimalust majale, saab seda krundile keskmiselt 50% ulatuses ja pärast majakarbi valmimist üldjuhul 80% ulatuses. Ta rõhutas, et lisaks peab kõiki vaheetappe assisteerima ka kinnisvarahindaja, mis tõstab koduostja kulutusi veelgi.

Osturaha leidmiseks realiseerivad inimesed tihti olemasoleva kodu, andes selle pangale lisatagatiseks, et uue maja ehitust finantseerida, ja alles pärast uude majja kolimist müüvad vana kodu. „See on aga kokkuvõttes päris kallis, sest kaasnevad täiendavad kulud – kinnisvarahindamised, hüpoteegi- ja notaritasud,“ ütles Rääk.

Müügikonsultandi sõnul on kinnisvaraarendajad täna pakkumas alternatiivseid lahendusi, kuidas kodu ostuks puuduolev summa leida ning valikuvõimalusi peab julgelt küsima. „Inimesed püüavad rahastamise teemasid vältida, aga mõistlik on oma olukord ära rääkida, sest siis saab müüja võimaluse kaasa mõelda ja omalt poolt aidata,“ julgustas Rääk.

Näitena tõi Rääk välja Veskimöldre uusarenduspiirkonna, kuhu krunti valides saab kodusoovija teha sissemakse vaid nõutava omafinantseeringu osas, mis tavapäraselt on 15%. „Ülejäänud 85% tasutakse, kui maja on valmis, see on hinnatud ja pangalaen avanenud. Vahepealse ehitusaegse finantseerimise võtab arendaja enda kanda,“ sõnas ta.

Veskimöldre piirkonda arendava Brave Capitali juhatuse liige Veljo Kuusk selgitas, et sageli on uue elukoha ostjate finantsvõimekus küll piisav, kuid ajaraam, milles muutust ellu viia, jääb tarbijale kitsaks ning seetõttu saavad aidata just arendajad. „Uut kodu sooviv inimene valib endale maja ning krundi välja, tema olemasolevale kodule tehakse pakkumine ning sissemakse järel võib rahulikult vanas kodus edasi elada, kuni uus maja on lõplikult valmis,“  sõnas Kuusk. Ta lisas, et samal ajal saab arendaja aidata vana elukohta ka müüa ning kogemus ütleb, et tehing saab enamasti realiseeritud uue elupaiga üleandmise tähtajaks.

„Kui kliendil kohest 15% sissemakset ei ole, kuid on näiteks muid lisasissetulekuid lühiajalises perspektiivis, oleme valmis kaasa mõtlema ja võimalusel pakkuma alternatiivseid rahastajaid, kes saaksid lühiajalist riski võttes aidata,“ rääkis Kuusk.

Ka lisakulutused tuleb läbi mõelda

Kristel Rääk rõhutas, et kodu soetamisel tuleks kindlasti mõelda ka muudele väljaminekutele, mis uue kodu soetamisega päevakorda võivad kerkida. „Suur kulu lisaks maja ehitamisele võib olla uus mööbel – köök, garderoobid, elutoa mööbel. Alati ju kõike vanast kodust kaasa ei võeta,“ arutles Rääk.

Ka kommunaalkulude suurusjärk tuleks tema hinnangul korralikult läbi analüüsida. „Kui seni on elatud vanemas korteris, võivad uues kodus elektri-, vee- ja küttehinnad kohati väiksemadki tulla, aga uurida tasuks igal juhul,“ ütleb Rääk.

Ja loomulikult, enne kui ostuga üldse edasi minna, peab tulevase kodukoha oma silmadega üle vaatama ja uurima ka ehitaja usaldusväärsust.

„Kontrollima peab ehitusregistris olevaid dokumente ja lubasid. Üldjuhul kasutusloaga läheb aega, seetõttu seda tavaliselt uut eluaset üle võttes veel ei ole ja see peab kindlasti jääma müüja kohustuseks hankida,“ andis Rääk nõu.

 

MKM kaalub majutuskohtade kvaliteedinõuete lõdvendamist

18.02.2019

alt
alt

Eluasemelaenude väljastamise tempo Eestis aeglustus

21.02.2019

Sarnased uudised

alt

Kuidas kinnisvara hindamisest maksimumi võtta?

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Võtame kodu uusarendusse! Või siis ikkagi mitte?

alt

Parimad läbirääkimiste nipid kinnisvara müüjatele

alt

Kuidas veenduda kummuti ohutuses?

alt

Põletav küsimus: Kas praegu on mõistlik kodu osta või mitte?

alt

Oli pisaraid, oli naeru ehk teekond päris oma koduni

alt

Mida tähele panna, kui ehitate oma maja pangalaenuga?

Kõige populaarsemad

1

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

2

Tagashoidlik loto mängimine kodulaenu ei välista

3

Kinnisvaraturul valitsevad optimism ja pessimism segamini

4

Efteni kolmas fond langes poolaastaga ligi 1,1 miljoniga kahjumisse

5

Kuidas kinnisvara hindamisest maksimumi võtta?

6

Koroonakriis pani suvilaid soetama soomlased, aga mitte eestlased

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla