Tallinn eelistab autobussijaama Ülemistele mitte kolida

Tallinna linnavalitsuse hinnangul pole mõttekas kolida Tallinna bussijaama Ülemistele, vaid jätta see olemasolevasse asukohta Lastekodu tänaval.

Taristu, Ülemiste ühisterminal, Tallinn, Kalle klandorf, Ahti Kuningas, Villem Tori, Ülemiste, Rail Baltic

Seoses Rail Balticu projekti raames planeeritava Ülemiste terminali arhitektuurse ideekonkursi ettevalmistamise ja detailplaneeringu koostamisega juhib linn majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) tähelepanu sellele, et planeerides kaugbussiliinide terminali Ülemiste raudteeterminali juurde tuleb arvestada sellega, et see hakkab konkureerima praeguse Tallinna bussijaamaga.

"Vastavalt ühistranspordi seadusele toimub kaugbussiliinide ning nende teenindamiseks vajalike bussijaamade opereerimine kommertsalustel. Tallinnas opereerib ainsat kaugliinide bussijaama Mootor Grupp AS-ile kuuluv Tallinna Bussijaam AS," seisab abilinnapea Kalle Klandorfi pöördumises MKM-i transpordi asekantslerile Ahti Kuningale.

"Tallinna linnal puudub õiguslik alus piirata linnas nii bussijaamade arvu kui nende asukohta. Lisaks oleme seisukohal, et reisijamugavuse aspektist võiksid kaugliinide bussid võimalusel jõuda võimalikult linna keskusesse. See tähendab, et olemasolev bussijaama asukoht on meie hinnangul lõpp-peatusena eelistatud Ülemiste terminali ees," märkis Klandorf.

Küll peaks abilinnapea hinnangul Ülemiste terminali juurde planeerima suurema teenindusvõimsusega peatuse, kus peatuda saavad nii kaug-, maakonna kui kohalikud liinid. Ehk kokkuvõttes võiks Ülemiste terminali arhitektuurse ideekonkursi ettevalmistamisel arvestades Ülemiste terminali kui busside vahepeatusega, kuid mitte lõpp terminalina.

Kuna Ülemiste piirkonda on koondumas lennujaam, trammi- ja ühistranspordiühendus ning euroopalik rongide reisiterminal, tegi Autoettevõtete Liit septembris majandus- ja taristuminister Kadri Simsonile ettepaneku kolida sinna ka Tallinna bussijaam.

"Tallinna linnaruumi ja Ülemiste liiklussõlme arendamisega on tekkinud ideaalsed tingimused Eesti erinevatest piirkondadest tulnud, ühistransporti kasutavatele sõitjatele. Trammiliin viib kaugliinibussidega saabuvad reisijad kiirelt ja mugavalt linna keskele ja kaugemalegi veel," kirjutas Autoettevõtete Liidu direktor Villem Tori pöördumises Simsonile.

Seetõttu oleks liidu hinnangul mõistlik linnadevahelist liiklust alustada ja lõpetada linna ääres paiknevas multimodulaarses transpordikeskuses.

"Hästi toimiva ühistranspordi eeldus on erinevate transpordiliikide koondamine keskustesse, kus inimestel oleks võimalik valida endale meelepärane ühissõiduk. Efektiivse linnatranspordi olemasolul aitab linnadevahelist transporti teenindavate jaamade paigutamine äärelinnadesse suurte maanteede äärde vähendada auto- ja bussiliiklust kesklinnas, vältida tipptundidel ebavajalikke ummikuid ning kiirendada reisijate liikumist ühest punktist teise erinevate transpordiliikide abil," märkis Tori.

Bussijaama rajamine Ülemistele aitaks liidu sõnul vähendada linnaliikluse koormust nii kesklinnas, Tartu maanteel kui ka praeguse bussijaama piirkonnas, suurendada reisijamugavust ning tagaks ühistranspordi kasutajatele paremad parkimisvõimalused, mis praeguse bussijaama ümbruses on puudulikud.

"Näeme, et pärast Rail Balticu valmimist muutuks Ülemiste ühisterminal veelgi kasulikumaks, kuid juba täna tuleks teha samme oluliste transpordiobjektide integreerimiseks Ülemistele," ütles Autoettevõtete Liidu direktor.

Arutamist vajaks ka Harju maakonna bussiliinide liinivõrgu ühendamine Ülemiste bussijaamaga. Nii kaugliine, kui maakondlikke liine teenindavat Ülemiste bussijaama peaks haldama kohalik ühistranspordikeskus, kes omab kõige paremat ülevaadet liinivõrgust ja sõitjate liikumisest.

Autoettevõtete Liit peab uue, esindusliku bussijaama rajamist Ülemistele äärmiselt vajalikuks. Ühtlasi avaldame soovi osaleda bussijaama puudutavate arenguvisioonide aruteludes ja anda sellega omapoolne, vedajate praktilistele kogemustele tuginev panus võimalike lahenduste leidmiseks.

1990. aastast tegutsev Autoettevõtete Liit on üleriigiline ühendus, mis ühendab erinevaid veonduse valdkonnaga seotud ettevõtjaid. Liit tegeleb transpordituru arendamise ja vedajatele avaramate võimaluste loomisega ning jagab oma liikmetele vajalikku ja operatiivset informatsiooni transpordisektoris toimuva kohta.

Tallinna autobussijaam on tegutsenud oma praeguses asukohas, Lastekodu tänaval alates 1959. aastast.

Allikas: BNS

 

Väike-Patarei tänavale kerkivad ajalugu väärtustavad kodud

05.12.2018

alt
alt

Mustamäel valmis uus 202-kohaline parkla

05.12.2018

Sarnased uudised

alt

Tallinna uus linnakeskus Fahle Park rajab liiklusele uued otseteed

alt

Uuring: 2/3 inimesi ootavad riigilt neljarealisi teid

alt

Rae vald soovib tuua trammiühenduse Ülemistest Jürini

alt

Vanasadama trammitee ühendab Tallinna sadama, Rail Balticu terminali ja lennujaama

alt

Tallinna Sadam avas 1,7-miljonise Pikksilma promenaadi

alt

Tallinna Vanasadamas sai nurgakivi kruiisiterminal

alt

Olulise Tallinna liiklussõlme ehitus saab lõpuks hoo sisse

alt

Tallinn ehitab trammitee Vanasadamani

alt

MKM soovitab Ida-Viru maakonnas ehitada 20-miljonise filmistuudio

Kõige populaarsemad

1

Uue pilvelõhkuja ankurrentnikuks saab Coop

2

Lasnamäele rajatakse Tondiraba park

3

Pärnus sai nurgakivi ajaloo kalleim kortermaja

4

Eluasemelaenude kasvu tõukab tagant suur nõudlus

5

Lidli pood kerkib ka Tartu kesklinna

6

Uus ehitisregister jõudis kasutajate ette

Toimetaja valik

alt

Kuidas koostada kinnisvarakuulutust, mis köidab tähelepanu ja tekitab usaldust?

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla