Eestis on kinnisvaratehingud jätkuvalt maailma soodsamate seas

Kui Maailmapanga värske Doing Business 2019 raporti kohaselt on Eesti majanduskeskkond tervikuna võrreldes varasemate aastatega pisut halvenenud, siis kinnisvaratehingud on Eestis jätkuvalt ühed soodsaimad ning lihtsaimad maailmas. Raport, mis võtab arvesse nii kinnisvaratehingute ajalist kui ka rahalist kulu, paigutab Eesti 6-ndale kohale.

Seadusandlus, Kinnisvaraturu ülevaated, Toimetaja valik, Notar, Merle Saar-Johanson, Kinnisvaratehingu hind, Kinnisvaratehingud

Raport analüüsib kinnisvaratehingute juures nii rahalist kulu, sealhulgas notari tasu ja kinnistamise riigilõivu, kui ka asjaajamisele kuluvat aega ning tehingute tegemiseks vajalikke tegevusi. „Kuigi üldkokkuvõttes oli Eesti majanduskeskkond edetabelis võrreldes varasemate aastatega pisut langenud, siis vähemalt kinnisvaratehingute osas oleme hoidnud stabiilselt tugevat positsiooni,“ märkis Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson. Kinnisvaratehingute lihtsuse ja madalate kulude poolest edestavad Eestit vaid viis riiki maailmas.

„Kahtlemata on meil aidanud head positsiooni hoida investeeringud IT- lahendustesse - näiteks notarite infosüsteem e-notar, mille abil oleme tehingute ajakulu märkimisväärselt vähendanud. Selle süsteemi toel oleme saanud pakkuda teenust tõhusamalt ja kiiremini,“ ütles Saar-Johanson.

Kui Eestis tuleb kinnisvara soetamisel läbida kolm protseduuri, mille rahaline kulu on võrdne 0,5 protsendiga kinnisvara väärtusest, siis muudes OECD kõrge sissetulekuga riikides tuleb keskmiselt läbida 4,7 protseduuri, mille rahaline kulu võrdub 4,2 protsendiga kinnisvara väärtusest. Seega on Eestis kinnisvara ostmine keskmiselt rohkem kui kaheksa korda odavam võrreldes teiste OECD kõrge sissetulekuga riikidega.

Kuigi raporti üldarvestuses on Eesti nelja koha võrra langenud, asudes mulluse 12-nda koha asemel 16-ndal kohal, edestame naabritest endiselt 17-ndal  kohal asuvat Soomet ja 19-ndal kohal olevat Lätit.

Lähinaabritest on Eestist eespool vaid Leedu, mille leiab raporti edetabelist 14-ndalt kohalt.

Lisaks kinnisvaratehingutele näitas Eesti tugevaid tulemusi lepingute jõustamises, maksude maksmises, ettevõtlusega alustamises ja väliskaubanduses. Maailmapanga raporti põhjal võiks Eesti tulevikus keskenduda senisest enam väikeinvestorite kaitsele, maksejõuetuse lahendamise protseduuridele ning elektrienergiale ligipääsetavuse tagamisele.

Raporti koostamiseks esitavad Maailmapangale andmeid 190 riigi ettevõtjad, õigusteenuste osutajad, kinnisvarabürood ja teised organisatsioonid.

 

Eesti Raudtee enampakkumine Suurtüki 12 müümiseks nurjus

13.11.2018

alt
alt

Küttepuidu hind on vähem kui kahe aastaga tõusnud pea 60 protsenti

13.11.2018

Sarnased uudised

alt

Uue tulumaksuseaduse ohud on asunud kinnisvaraturul realiseeruma

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla

alt

Luminor: kinnisvara hinnamulli lõhkemist näha ei ole

alt

Kas seadustamata hoone eest ootab kopsakas trahv?

alt

Tulevikule annab näo kliimapagulane, mitte EURIBOR

alt

Ostujõu kasv soosib korteriturult eramuturule siirdumist

alt

Kinnisvaraettevõtjad ootavad mõõdukat kasvu

alt

Kui palju saab korteri hinnast alla tingida?

alt

Kantar Emor: Eestlaste koduostubuum jätkub ka lähiaastatel

Kõige populaarsemad

1

Uskumatu, aga see on Tallinna korter!

2

Vanemate büroopindadega läheb raskeks

3

Tulekahju võib alguse saada ka märjast küttepuust

4

Trigon Property Development vähendas üheksa kuuga kahjumit

5

Selgusid Raadi piirkonna visioonivõistluse tulemused

6

November tõi Tallinna korteritehingute rekordi

Toimetaja valik

alt

City24 Aasta Tähed 2020 on selgunud!

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?