Eestis on kinnisvaratehingud jätkuvalt maailma soodsamate seas

Kui Maailmapanga värske Doing Business 2019 raporti kohaselt on Eesti majanduskeskkond tervikuna võrreldes varasemate aastatega pisut halvenenud, siis kinnisvaratehingud on Eestis jätkuvalt ühed soodsaimad ning lihtsaimad maailmas. Raport, mis võtab arvesse nii kinnisvaratehingute ajalist kui ka rahalist kulu, paigutab Eesti 6-ndale kohale.

Seadusandlus, Kinnisvaraturu ülevaated, Toimetaja valik, Notar, Merle Saar-Johanson, Kinnisvaratehingu hind, Kinnisvaratehingud

Raport analüüsib kinnisvaratehingute juures nii rahalist kulu, sealhulgas notari tasu ja kinnistamise riigilõivu, kui ka asjaajamisele kuluvat aega ning tehingute tegemiseks vajalikke tegevusi. „Kuigi üldkokkuvõttes oli Eesti majanduskeskkond edetabelis võrreldes varasemate aastatega pisut langenud, siis vähemalt kinnisvaratehingute osas oleme hoidnud stabiilselt tugevat positsiooni,“ märkis Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson. Kinnisvaratehingute lihtsuse ja madalate kulude poolest edestavad Eestit vaid viis riiki maailmas.

„Kahtlemata on meil aidanud head positsiooni hoida investeeringud IT- lahendustesse - näiteks notarite infosüsteem e-notar, mille abil oleme tehingute ajakulu märkimisväärselt vähendanud. Selle süsteemi toel oleme saanud pakkuda teenust tõhusamalt ja kiiremini,“ ütles Saar-Johanson.

Kui Eestis tuleb kinnisvara soetamisel läbida kolm protseduuri, mille rahaline kulu on võrdne 0,5 protsendiga kinnisvara väärtusest, siis muudes OECD kõrge sissetulekuga riikides tuleb keskmiselt läbida 4,7 protseduuri, mille rahaline kulu võrdub 4,2 protsendiga kinnisvara väärtusest. Seega on Eestis kinnisvara ostmine keskmiselt rohkem kui kaheksa korda odavam võrreldes teiste OECD kõrge sissetulekuga riikidega.

Kuigi raporti üldarvestuses on Eesti nelja koha võrra langenud, asudes mulluse 12-nda koha asemel 16-ndal kohal, edestame naabritest endiselt 17-ndal  kohal asuvat Soomet ja 19-ndal kohal olevat Lätit.

Lähinaabritest on Eestist eespool vaid Leedu, mille leiab raporti edetabelist 14-ndalt kohalt.

Lisaks kinnisvaratehingutele näitas Eesti tugevaid tulemusi lepingute jõustamises, maksude maksmises, ettevõtlusega alustamises ja väliskaubanduses. Maailmapanga raporti põhjal võiks Eesti tulevikus keskenduda senisest enam väikeinvestorite kaitsele, maksejõuetuse lahendamise protseduuridele ning elektrienergiale ligipääsetavuse tagamisele.

Raporti koostamiseks esitavad Maailmapangale andmeid 190 riigi ettevõtjad, õigusteenuste osutajad, kinnisvarabürood ja teised organisatsioonid.

 

Eesti Raudtee enampakkumine Suurtüki 12 müümiseks nurjus

13.11.2018

alt
alt

Küttepuidu hind on vähem kui kahe aastaga tõusnud pea 60 protsenti

13.11.2018

Sarnased uudised

alt

Uue tulumaksuseaduse ohud on asunud kinnisvaraturul realiseeruma

alt

Turuaktiivsuse langust on viimasel kahel kuul vedanud Tallinn

alt

SEB: Põhjamaade kinnisvaraturu langus mõjutab ka Eesti ettevõtjaid

alt

Uute korterite kallinemine on viinud ostjad tagasi järelturule

alt

EKFL: Kinnisvaraettevõtjad ootavad turu rahunemist

alt

Uus Maa: uusarenduste eelmüügid on hakanud pikenema

alt

Kas mikrokorter ikka on unistuste elukoht?

alt

Uute korterite müük kasvab jätkuvalt

alt

Emotsioonid kinnisvaraturul on kui varjatud lõks

Kõige populaarsemad

1

City24 saade „Meie kaunid kodud“: Trummar Reigo Ahven tunnetab rütme stiilses Raekoja platsi korteris

2

Osta kinnisvara raudtee lähedale

3

Tallinna eluaseme taskukohasus eelmisel aastal veidi paranes

4

Tallinn müüb enampakkumisel 1,5 miljoni euroga kesklinna parklat

5

Tallinna korteriturg: uute kodude buum kandub Haaberstisse

6

Tartu kuulutas täna välja eelmise aasta parimad ehitised

Toimetaja valik

alt

Turuaktiivsuse langust on viimasel kahel kuul vedanud Tallinn

alt

Milline on hea kinnisvarakuulutuse foto?

alt

SEB: Põhjamaade kinnisvaraturu langus mõjutab ka Eesti ettevõtjaid