Uus Maa: uusarenduste eelmüügid on hakanud pikenema

Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütiku Igor Habali sõnul on hakanud uusarenduste eelmüügid pikenema.

Kinnisvaraturu ülevaated, Toimetaja valik, Uusarendused, Igor Habal, Uus Maa Kinnisvarabüroo

"Kuigi uusarendusteturg näitab endiselt häid statistilisi numbreid, on aina enam tajutav teatav ebakindlus, mille üheks avaldumisvormiks on pikenenud eelmüügiajad," ütles Habal pressiteate vahendusel.

Septembris sõlmiti Tallinnas esialgsetel andmetel 759 korteritehingut, mis oli küll kõrgem kui juulis ja augustis, ent kolmandat kuud järjest jäi võrreldes eelmise aastaga tehingute arvu näitaja miinusesse. "Langust mõjutavaid asjaolusid on mitmeid, kuid kindlasti tuleb välja tuua võrreldes mullusega väiksemat uusarenduste mahtu, millest me ka käesoleva aasta algul teada andsime," lisas Habal.

"Hinnakasvu osas säilib ilmselt mõõdukas optimism: hinnatõus on hakanud vaikselt pidurduma, ent hindade stabiliseerumisest on veel vara rääkida," märkis analüütik. Septembris oli tehingute mediaanhind 1779 eurot ruutmeetri kohta, mis jäi alla vaid tänavuse aasta juunile. Võrreldes möödunud aastaga suurenes tehingute mediaanhind 7 protsenti.

"Suurimat kõneainet pakuvadki just uusarendused, sest järelturg on olnud juba pikemat aega stabiilses seisus. Kuigi numbrid on endiselt kenad, tajutakse aina enam ebakindlust, mis väljendub selles, et uute projektide eelmüügiajad on üha pikemad. Arendajad soovivad olla kindlad, et enne ehitama asumist on piisav hulk potentsiaalseid ostjaid olemas," ütles Habal.

"Tartus jäi september võrreldes eelmiste kuudega tagasihoidlikumaks," sõnas Habal. Sõlmiti 141 korteritehingut, mida oli 15 võrra vähem kui samal ajal möödunud aastal. "Tehingute mediaanhinna kasv on Tartus sel aastal olnud aga eriti ilmekas, seda varasema aasta madala võrdlusbaasi tõttu – aasta esimese kuuga suurenes mediaanhind 8,4 protsenti, septembrikuu võrdluses koguni 17,3 protsenti. Septembri näitaja 1434 eurot ruutmeetri kohta jäi viimaste aastate osas alla vaid tänavusele jaanuarile," lisas ta.

"Ka Pärnus on trend hindade jätkuvale tõusule, samas tehingute arv kasvu ei näita," märkis Uus Maa analüütik. Septembris sõlmiti suvepealinnas 60 tehingut, mida oli 28 võrra vähem kui aasta tagasi. "Aasta esimese üheksa kuuga on tehingute arv vähenenud 50 võrra, samas suureneb mediaanhind teist aastat järjest üle 10 protsendi aastas - aasta esimese üheksa kuuga 11,1 protsenti. Septembris oli tehingute mediaanhind 1130 eurot ruutmeetri kohta," ütles ta.

"Seega jätkub väiksemates linnades Tallinna poolt käima lükatud kiire hinnatõus, ent tehingute arv on mitmel pool 2018. aastal stabiliseerunud, kontrastiks varasemate aastate suurele kasvule," lisas Igor Habal.

Allikas: BNS

 

Vaid pooled eluasemelaenu klientidest on end kindlustanud terviseriskide vastu

03.10.2018

alt
alt

Valitsus andis loa Tartumaale päikesepargi hoonestusõiguse andmiseks

05.10.2018

Sarnased uudised

alt

Arendajad on suuna võtnud äärelinna

alt

Eestis on kinnisvaratehingud jätkuvalt maailma soodsamate seas

alt

EKFL: Kinnisvaraettevõtjad ootavad turu rahunemist

alt

Vana-Lasnamäe Majaka asum on järgmine suur edulugu

alt

Ülikallite korterite arv muudkui kasvab

alt

Arendused liiguvad kesklinnast üha kaugemale

alt

Kas Eestit ohustavad tühjad arendusprojektid?

alt

Tartumaal on müügis ligi 300 uut korterit

alt

Kas mikrokorter ikka on unistuste elukoht?

Kõige populaarsemad

1

Selgusid kinnisvaraportaali City24 Aasta Tähed 2018

2

Heiti Hääl hakkab Koplisse arendama 10-hektarilist äri- ja elurajooni

3

2019: büroode hinnad kasvavad, kaubanduskeskustest lastakse õhk välja

4

Kinnisvaramüüjad küsivad ebareaalset hinda

5

Pihlakodu ehitab Tabasallu moodsa 200-kohalise eakate kodu

6

Millega arvestada oma maja ehitamisel?

Toimetaja valik

alt

MTA ja Airbnb sõlmisid üürileandjaid puudutava kokkuleppe

alt

Maaüksuste piiride korrastamine muutub maaomanikele lihtsamaks

alt

Eestis on kinnisvaratehingud jätkuvalt maailma soodsamate seas