Kuidas ennetada äikesekahjusid?

Ilmaennustus lubab kuumade ja päikeseliste ilmadele vahelduseks äikest. See võib aga tekitada elektrikatkestusi ja kahjusid. Kuid kahju ennetamine on võimalik, kui tead, mida ja millal täpsemalt teha.

Nädala küsimus, Nõuanne, Turvalisus, Elektrilevi, Kindlustamine

Elektrilevi tõstab esile viis hoiatust:

Voolu välja lülitamisest ei pruugi piisata!

Kõige kindlam viis elektroonikaseadmete kaitsmiseks on need seinakontaktist eemaldada. Suurt kahju põhjustab ülepinge, mida välgulöök tekitab. Tihtipeale on ülepinge seadme tööpingest mitu korda kõrgem. Selle tekkimiseks ei pea välk tabama maja, ohtlik on ka kaugem kilomeetrite taha ulatuv äike, mis võib lüüa liinidesse või mõnda alajaama. Seega, kui seadmed on seotud elektriliinidega, on nad igal juhul äikesele haavatavad. Ohuallikaks seadmetele võivad olla ka internetijuhtmed – ülepinge võib tekkida ka sidevõrgus.

Parim kaitse on autos või majas varjumine!

Äike hakkab oma ohvrit valima ligi kolme kilomeetri kõrguselt ning valib maapinnale jõudmisel kõige paremini maandatud objekti ja ideaalis kõige lühema teekonna. Selleks võivad olla lagedal asetsevad üksikud puud või muud kõrgemad kohad, näiteks ka suitsusammas, mis majast kerkib.

Inimese jaoks on ohtlikud lagedad alad, üksikute puude alla varjumine ja vees viibimine. Kõige ohtlikum neist on vees viibimine, sest inimene moodustab suure lageda ala peale kõrgema punkti. Samuti levib veekogu tabanud välgulöök pikalt mööda veepinda.

Parimaks kaitseks on varjualuse otsimine mõnest hoonest või kinnisest autost. Autosõit äikse ajal on ohutu, kuna auto käitub Faraday puurina, kuid jälgida tuleb tugevaid tuuleiile ja langevaid puid.

Äikese ajal teeb kahju ka pagi ja rahe!

Äikesetormidega kaasnevad mitmed erinevad ilmastikunähtused, neid kirjeldasime ka äikeseblogi esimeses postituses. Välgu kõrval on ohtlikud ka tugevad tuuled ehk äikesepagid ja rahe. Tugevad tuuled võivad lennutada oksi ja väiksemat prügi, kuid ka aiamööblit ja katuseid.

Tuule poolt tekitatud kahju vältimiseks on mõistlik õues olevad lahtised esemed varju tõsta või fikseerimiseks kinnitada. Ka rahe võib suuri kahjusid tekitada, eelkõige on ohus inimesed, kellele suured rahekuulid võivad vigastusi tekitada. Kuid ohus on ka autod, mille kaitsmiseks on parim viis garaaži või katusealuse alla parkimine. Nende puudumisel on hea lahendus auto paksema tekiga katmine.

Maha kukkunud elektriliinid on eluohtlikud!

Äiksega kaasneb tihti tugev tuul ning võimsad äiksepagid, mis võivad liinidele langetada puid. Maha langenud elektrijuhtmega tuleb olla väga ettevaatlik, nendele ei tohi läheneda ega neid puudutada. Samuti ei tohi puutuda liinile langenud puid ja oksi – need sisaldavad teatud koguses vett, mis juhib hästi elektrit.

Maha kukkunud ja pinge all olevale juhtmele lähenedes võib tekkida eluohtlik sammupinge – see tähendab, et maapinnast võib saada elektrilöögi juba kuni 8 meetri kauguselt (niiskete tingimuste korral kaugemaltki, kuni 20 meetri kauguselt). Kui olete sattunud maha kukkunud juhtme lähedusse, tuleb ohtlikust tsoonist väljuda võimalikult lühikeste sammudega ning jalgu lohistades.

Kui olete kindel, et suudate tasakaalu säilitada, võib ka hüpata kaks jalga koos või ühel jalal, kuid tasub olla kindel, sest komistades tekib sammupinge käe ning jala vahel ja on suur oht, et vool läbib inimese tähtsaimat organit – südant. Pikkade sammudega või pikali olles on suur tõenäosus saada eluohtlik elektrilöök.

Elektrivõrgu rikete korral helista 1343, õnnetuse korral 112!

Maha kukkunud või muul moel kahjustunud elektriliinidest teata koheselt Elektrilevi rikketelefonil 1343.

Õnnetuse korral helista hädaabinumbril 112.

Foto: Scanpix

Tallinna korterid kallinesid ühe kuuga 7 protsenti

19.07.2018

alt
alt

Mis on korteriühistu kindlustus ja millised kahjud see hüvitab?

20.07.2018

Sarnased uudised

alt

Kes maksab korteri eelmise omaniku võlad?

alt

Kuidas käituda, kui helistab kinnisvaramaakler?

alt

Mida tähendab, et kinnisvara puhul maksab asukoht?

alt

Kas lammutada lagunev maja enne kinnistu müüki või mitte?

alt

Kas müüa kinnisvara koos sisustusega või ilma?

alt

Kui suurte kuludega peab kinnisvaratehingut sõlmides arvestama?

alt

Kes peab korteri üürimisel tulumaksu deklareerima?

alt

Kuidas kaitsta oma kodu äikese eest?

alt

Millised on suurimad vead kinnisvara müümisel?

Kõige populaarsemad

1

Tallinna kinnisvaraturul leidub hruštšovkakorterist veel kehvem kaup

2

Hipodroomi ärikvartali arhitektuurikonkursi võitis HGA

3

Tallinna linn ehitab 8 miljoniga Põhja-Tallinna administratiivhoone

4

Mustamäe Keskuse kõrvale kavandatakse kõrghoonet

5

Kodumajapidamiste huvi taastuvenergia vastu on hüppeliselt kasvanud

6

MKM soovitab Ida-Viru maakonnas ehitada 20-miljonise filmistuudio

Toimetaja valik

alt

Luminor: kinnisvara hinnamulli lõhkemist näha ei ole

alt

Kas seadustamata hoone eest ootab kopsakas trahv?

alt

Küsitlus: Parkimiskoht ja köögimööbel olgu uue korteri hinna sees!