Kuidas muuta rõdu lopsakaks aiaks?

Aiahooaja saabudes ei pea kindlasti nukrutsema ka need rohenäpud, kellel suure aiaga maja asemel on korrusmajas päikest püüdva rõduga kodu või lihtsalt valgusküllane aknalaud köögis.

Kodukujundus, Homer, Rõduaed, Helen Lindvere, Rõdule sobivad taimed, Bonava, Rõdu, Homer, Bonava Eesti OÜ, Aia rajamine, Kodu, Kodudisain, Aiandus

Elamuarendusettevõtte Bonava maastikuarhitekt Helen Lindvere sõnul ollakse Eestis võrreldes Skandinaavia riikidega veel linnaruumis ja kortermajade rõdudel aiapidamisega tagasihoidlikud, kuid tegelikult loob meie valgusküllane suvi selleks ideaalsed tingimused. Teadlikult tegutsedes saab muuta ka pisikese aknalaua või kitsa rõdu lopsakaks linnadžungliks, kust näpistada hommikusele võileivale salatilehti ja päikesest magusaid tomateid, nautida erksavärvilist lillemerd ning soovi korral isegi porgandeid kasvatada.

Bonava esindaja selgitab, millele mõelda enne mullakoti ostmist, milliseid taimi istutada ja kuidas linnaaia eest hoolitseda nii, et tulemus saaks täiuslik võimalikult vähese vaevaga.

Kodukujundus, Homer, Rõduaed, Helen Lindvere, Rõdule sobivad taimed, Bonava, Rõdu, Homer, Bonava Eesti OÜ, Aia rajamine, Kodu, Kodudisain, Aiandus

Taimede valik

Taimede valik sõltub sellest, kas rõdule paistab päike ning kui kuumaks läheb keskpäeval. Päikest armastavad murulauk, sidrunmeliss, rosmariin, basiilikud, tomat ja sidrunhein. Poolvarjulises kohas tunnevad end hästi näiteks erinevad salatid, till, koriander ja spinat. Samuti tuleb jälgida, et valitud liigid oleksid valmis oma elu pottides veetma. Vastasel juhul võivad taimed üsna pea jääda kiduraks, sest ei saa piisavalt vett või toitaineid.

Seemnete või juba ettekasvatatud taimede valimisel võib poodidest otsida erinevaid väikesekasvulisi sorte, mis sobivad potis kasvatamiseks. Köögiviljadest saab pottides ja kastides edukalt kasvatada porgandeid, ube ja isegi kartuleid. Maitsetaimedel ei ole aga midagi pisikesel aknalaual kasvamise vastu. Eriti peab maheda päikese käes peesitamisest lugu basiilik.

Värvikireva elukeskkonna loomiseks istuta kokku köögiviljad, maitsetaimed ja lilled. Paiguta rippuvad taimed istutuskasti servadesse ning kõrgemad taimed kasti keskele. Peale tavaliste suvelillede vali rõduaeda söödavate õitega taimed nagu suur mungalill või saialill, mida saab suvel kasutada salatite ja magustoitude kaunistamiseks.

Õiged taimed ühes potis vähendavad töövaeva

Õigeid taimi koos kasvatades on võimalik saagikust tõsta, viljade maitseomadusi parandada, tagada vajalikud toitained mullas ja hoida ka kahjurid eemal. Näiteks sobib kurgi kõrvale sibul, kuid redis ja tomat tuleks eemal hoida. Salateid võib kasvatada koos maasikate, kurgi ja sibulaga, kuid petersell tuleks teise potti istutada. Rõduaedade populaarseim taim tomat aga naudib basiiliku, piparmündi ja salatite lähedust. Kuna basiilik armastab valgust ja soojust, kuid pelgab liialt kuuma päikest, sobib ta hästi kasvama tomatite kõrvale. Mõne kõrgema taime varjus kasvades annab ka salat saaki terve suve vältel.

Kompositsioonide moodustamine lisab põnevust kogenud rohenäppudele ja on mõnusaks väljakutseks algajale aednikule.

Sobilik muld ja potid

Istutamiseks kasuta mulda, mis on mõeldud spetsiaalselt rõdutaimedele, sest hoiab endas paremini vett ja sisaldab vajalikke toitaineid. Pisikesele pinnale aia rajamisel tuleks iga sentimeetrit hästi planeerida, kuid mitte liialt tihedalt istutada, sest ka kõige vastupidavamad taimed, ürdid ja lilled vajavad tugevaks kasvamisel ruumi. Kui taim kasvatab viljad mulla alla, tuleks valida võimalikult sügavad potid. Kuna aga lillepotid muutuvad peale mullaga täitmist ja kastmist oluliselt raskemaks, tuleb jälgida, et rõduaed ei ületaks lubatud kaalu.

Kodukujundus, Homer, Rõduaed, Helen Lindvere, Rõdule sobivad taimed, Bonava, Rõdu, Homer, Bonava Eesti OÜ, Aia rajamine, Kodu, Kodudisain, Aiandus

Piisava niiskuse tagamine

Mida madalamad on potid ja konteinerid, seda vähem on neis mulda, kus niiskus saaks säilida ja seda hoolikam tuleb olla ka kastmisega. Kindlasti peaks kogu kastmissüsteemi hoolikalt läbi mõtlema, et kastmisvesi ei tilguks põrandale ja sealt alumiste naabrite rõdule. Auguta pottide puhul on kindel, et liigne niiskus ei pääse potist välja ning kimbutab varem või hiljem taimejuuri mädanikuga. Auguga pottidest voolab aga kastmisvesi välja ja seepärast tuleb planeerida vee äravool.

Ühe kavala nipina saab juba taimi istutades asetada poti põhja väikesed kivid või katkise lillepoti tükid, mis tagavad korraliku vee äravoolu ning aitavad säilitada ka niiskust potist.

Hooldus hooaja vältel

Selleks, et rõduaed säilitaks oma kauni välimuse ja saagirohkuse, tuleb aia eest terve hooaja vältel hoolt kanda. Näiteks saab taimedelt lehtede ja okste näpistamise ning piiramisega stimuleerida nende kasvu, muuta taimi tihedamaks ja lükata edasi õitsema hakkamist. Kui hooaja keskel on krõmpsuv salat söödud ja mõned potid hõredaks jäänud, saab neisse külvata teise ringi kiirekasvulisi taimi nagu petersell, rukola ja salatid. Kindlasti ei maksa unustada ka väetamist, rõdutaimede väetamiseks on olemas spetsiaalseid . Söödavate taimede väetamiseks tasuks eelistada looduslikke väetisi.

 

RMK paneb müüki järgmised 37 maatükki

08.05.2018

alt
alt

Pärnu sadamaalale ehitatakse kaubandus- ja eluhooned

09.05.2018

Sarnased uudised

alt

Kuidas kasutada kodukujunduses taimede väge?

alt

Toidu valmistamine koduõuel on pöördumatu trend

alt

Tiskre asumis müüakse modernset villat

alt

Muhu saarel on müügis tõeline unistuste suvekodu

alt

7 näpunäidet rõdutaimede kasvatamiseks

alt

Moodulmööbel pakub paindlikku sisustusvõimalust

alt

Minimalistlik sisedisain. Kuidas seda saavutada?

alt

8 ideed parima valguslahenduse saamiseks

alt

Kuidas puhastada erinevatest materjalidest vanne?

Kõige populaarsemad

1

Kinnisvaratehingute koguväärtus vähenes kolmandas kvartalis kümnendiku

2

Kinnisvaraarendaja Hepsor alustas ettevalmistusi IPO-ks

3

Kuidas sisustada boho stiilis kodu?

4

Endisest Kunstiakadeemia hoonest sai luksuslik elu- ja ärihoone

5

EKFL: säästudega ostetakse eluasemele lisaks üürile antavaid kortereid

6

Uute korterite hinnad on tõusnud aasta algusest 18 protsenti

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida