Eesti Energia: elektri hind võib lähiaastatel märkimisväärselt tõusta

Eesti Energia teatel võib elektri hind seoses Eesti elektrisüsteemide reservvõimsuste vähenemisega lähiaastate talveperioodidel märkimisväärselt kasvada.

Energiatõhusus, Elektri hind, Elekter, Eesti Energia

Eestis tuleks hakata ette valmistama elektrisüsteemi reservide kindlustamist 2020. aastaks ja edaspidiseks, sest vastaval juhul võib kasvada Eesti sõltuvus naabersüsteemidest ning elektri hinnad võivad tõusta eelkõige talveperioodidel võrreldes käesoleva aastaga märkimisväärselt kõrgemaks, kirjutavad Eesti Energia nõukogu esimees Väino Kaldoja ja juhatuse esimees Hando Sutter rahandusministeeriumile, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile, riigikogule ning Eleringile.

Tulenevalt Euroopa Liidu tööstusheite direktiivist sulgeb Eesti Energia hiljemalt 2020. aastaks Enefit Energiatootmise Narva elektrijaamade vanimad filtriteta energiaplokid lubatud töötundide täitumise tõttu. Elektrijaamade kasutatav võimsus väheneb selle tulemusel 489 megavati võrra. Paar aastat hiljem sulgetakse viimase piiratud tööaja erandi alusel käitatava energiaploki ning võimsus väheneb veel 130 megavati võrra.

Esialgsete plaanide järgi oli kavas need energiaplokid sulgeda 2023. aasta lõpuks, kuid tulenevalt atraktiivsetest hindadest regiooni elektriturul ja võimsuste puudujäägist Eesti naaberturgudel, on nende plokkide kasutamine olnud planeeritust tunduvalt intensiivsem.

Hiljemalt 2030. aastaks sulgeb Eesti Energia tööea ammendumise tõttu veel täiendavalt 670 megavati ulatuses energiaplokke. See tähendab, et lähiaastatel väheneb Narva elektrijaamade võimsus ligi 1330 megavatini ja hiljemalt 2030. aastaks 660 megavatini.

"Peale lähiaastatel aset leidvat Narva elektrijaamade vanemate plokkide sulgemist ligi 620 megavati mahus, kaovad Eesti elektrisüsteemist reservvõimsused ning reservide kaasamise vajaduse korral peab Eesti lootma naaberriikide abile," kirjutavad Kaldoja ja Sutter.

Eesti Energia juhtide sõnul pingestab reservide olukorda veelgi siinses piirkonnas lähema aasta jooksul töösse rakendatav Olkiluoto tuumajaama kolmas reaktor, mille avariireserviks rakendatakse tõenäoliselt nii Soomes, kui ka naaberriikides oluline osa praegustest tipukoormuse reservidest.  Kaldoja ja Sutteri hinnangul võib olukord veelgi enam tõsineda, kui käesoleva aasta alguses kiirelt kasvanud CO2 hind jätkab kasvu ka edaspidi. See võib tuua kaasa olukorra, kus praeguse plaani kohaselt 2030. aastal suletavad plokid tuleb majanduslikel põhjustel sulgeda märksa varem.

"Hinnad elektriturul ei toeta praegu uute suuremahuliste elektrijaamade rajamist. Seetõttu võib kirjeldatud stsenaariumi realiseerudes Eesti sõltuvus naabersüsteemidest kasvada ja elektri hinnad võivad tõusta eelkõige talveperioodidel võrreldes käesoleva aastaga märkimisväärselt kõrgemaks," märgivad Kaldoja ja Sutter kirjas.  

Kuni 2020. aastani on Eesti Energial võimekus Eesti tipukoormused Narva elektrijaamade olemasolevate energiaplokkidega ära katta. Arvestades aga piiratud tööajaga plokkide sulgemist ja kasvavat survet CO2 hinna edasisele kasvule, tuleks Eesti Energia juhtide sõnul hakata koheselt ette valmistama elektrisüsteemi reservide kindlustamist 2020. aastaks ja edaspidiseks.´

2018. aasta veebruari lõpus Eestis olnud suhteliselt külmade ilmade ajal oli Eestis maksimaalne elektritarbimine 1544 megavatti tunnis ning mõni päev hiljem oli töös maksimaalselt 1860 megavatti tootmisvõimsust ). Suurem osa sellest toodeti Narva elektrijaamades. Tuulikud ning elektri ja soojuse koostootmisjaamad panustasid neil tundidel mõlemad keskeltläbi 100 megavatiga. Elektri börsihinnad olid nendel tundidel keskmisega võrreldes 6-8 korda kõrgemad.

Allikas: BNS

Pärnu linn hakkab Tori vallaga piiride muutmiseks läbirääkimisi pidama

26.04.2018

alt
alt

Pärnusse rajatakse Vaeste-patuste alev

27.04.2018

Sarnased uudised

alt

Kehva energiamärgise hind: 550 eurot miinust ruutmeetri kohta

alt

Eesti Energia hakkas eraklientidele päikeseenergia lahendusi müüma

alt

Uuest aastast kehtivad liginullenergiahoonetele leebemad nõuded

alt

Tammist: liginullenergia on suurim väljakutse korteriühistutele

alt

Liginullenergiahoone nõuded muutuvad leebemaks

alt

Valitsus andis loa Tartumaale päikesepargi hoonestusõiguse andmiseks

alt

Riik toetab elamute rekonstrueerimist ja elamufondi arendamist 59 miljoni euroga

alt

Tark maja võib üle mõistuse kalliks maksma minna

alt

Liwentaali büroohoone pälvis keskkonnasäästliku ehituse eest LEED Platinum taseme

Kõige populaarsemad

1

Kuidas arvestada tulude deklareerimisel eluasemelaenu intresse

2

Merko ehitab ligi 9 miljoniga Tartu maanteele Hiltoni hotelli

3

Pro Kapital sõlmis Ratsuri majade 3,5-miljonise ehituslepingu

4

Tallinnas ja Harjumaal müüdi kuu ajaga üle 500 uue korteri

5

Kus tehti mullu kõige rohkem kinnisvaratehinguid?

6

Kiikri kvartali arendusprojekti eelviimane etapp sai nurgakivi

Toimetaja valik

alt

Luminor: kinnisvara hinnamulli lõhkemist näha ei ole

alt

Kas seadustamata hoone eest ootab kopsakas trahv?

alt

Küsitlus: Parkimiskoht ja köögimööbel olgu uue korteri hinna sees!