Eesti Energia: elektri hind võib lähiaastatel märkimisväärselt tõusta

Eesti Energia teatel võib elektri hind seoses Eesti elektrisüsteemide reservvõimsuste vähenemisega lähiaastate talveperioodidel märkimisväärselt kasvada.

Energiatõhusus, Elektri hind, Elekter, Eesti Energia

Eestis tuleks hakata ette valmistama elektrisüsteemi reservide kindlustamist 2020. aastaks ja edaspidiseks, sest vastaval juhul võib kasvada Eesti sõltuvus naabersüsteemidest ning elektri hinnad võivad tõusta eelkõige talveperioodidel võrreldes käesoleva aastaga märkimisväärselt kõrgemaks, kirjutavad Eesti Energia nõukogu esimees Väino Kaldoja ja juhatuse esimees Hando Sutter rahandusministeeriumile, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile, riigikogule ning Eleringile.

Tulenevalt Euroopa Liidu tööstusheite direktiivist sulgeb Eesti Energia hiljemalt 2020. aastaks Enefit Energiatootmise Narva elektrijaamade vanimad filtriteta energiaplokid lubatud töötundide täitumise tõttu. Elektrijaamade kasutatav võimsus väheneb selle tulemusel 489 megavati võrra. Paar aastat hiljem sulgetakse viimase piiratud tööaja erandi alusel käitatava energiaploki ning võimsus väheneb veel 130 megavati võrra.

Esialgsete plaanide järgi oli kavas need energiaplokid sulgeda 2023. aasta lõpuks, kuid tulenevalt atraktiivsetest hindadest regiooni elektriturul ja võimsuste puudujäägist Eesti naaberturgudel, on nende plokkide kasutamine olnud planeeritust tunduvalt intensiivsem.

Hiljemalt 2030. aastaks sulgeb Eesti Energia tööea ammendumise tõttu veel täiendavalt 670 megavati ulatuses energiaplokke. See tähendab, et lähiaastatel väheneb Narva elektrijaamade võimsus ligi 1330 megavatini ja hiljemalt 2030. aastaks 660 megavatini.

"Peale lähiaastatel aset leidvat Narva elektrijaamade vanemate plokkide sulgemist ligi 620 megavati mahus, kaovad Eesti elektrisüsteemist reservvõimsused ning reservide kaasamise vajaduse korral peab Eesti lootma naaberriikide abile," kirjutavad Kaldoja ja Sutter.

Eesti Energia juhtide sõnul pingestab reservide olukorda veelgi siinses piirkonnas lähema aasta jooksul töösse rakendatav Olkiluoto tuumajaama kolmas reaktor, mille avariireserviks rakendatakse tõenäoliselt nii Soomes, kui ka naaberriikides oluline osa praegustest tipukoormuse reservidest.  Kaldoja ja Sutteri hinnangul võib olukord veelgi enam tõsineda, kui käesoleva aasta alguses kiirelt kasvanud CO2 hind jätkab kasvu ka edaspidi. See võib tuua kaasa olukorra, kus praeguse plaani kohaselt 2030. aastal suletavad plokid tuleb majanduslikel põhjustel sulgeda märksa varem.

"Hinnad elektriturul ei toeta praegu uute suuremahuliste elektrijaamade rajamist. Seetõttu võib kirjeldatud stsenaariumi realiseerudes Eesti sõltuvus naabersüsteemidest kasvada ja elektri hinnad võivad tõusta eelkõige talveperioodidel võrreldes käesoleva aastaga märkimisväärselt kõrgemaks," märgivad Kaldoja ja Sutter kirjas.  

Kuni 2020. aastani on Eesti Energial võimekus Eesti tipukoormused Narva elektrijaamade olemasolevate energiaplokkidega ära katta. Arvestades aga piiratud tööajaga plokkide sulgemist ja kasvavat survet CO2 hinna edasisele kasvule, tuleks Eesti Energia juhtide sõnul hakata koheselt ette valmistama elektrisüsteemi reservide kindlustamist 2020. aastaks ja edaspidiseks.´

2018. aasta veebruari lõpus Eestis olnud suhteliselt külmade ilmade ajal oli Eestis maksimaalne elektritarbimine 1544 megavatti tunnis ning mõni päev hiljem oli töös maksimaalselt 1860 megavatti tootmisvõimsust ). Suurem osa sellest toodeti Narva elektrijaamades. Tuulikud ning elektri ja soojuse koostootmisjaamad panustasid neil tundidel mõlemad keskeltläbi 100 megavatiga. Elektri börsihinnad olid nendel tundidel keskmisega võrreldes 6-8 korda kõrgemad.

Allikas: BNS

Pärnu linn hakkab Tori vallaga piiride muutmiseks läbirääkimisi pidama

26.04.2018

alt
alt

Pärnusse rajatakse Vaeste-patuste alev

27.04.2018

Sarnased uudised

alt

Uuring: päikesepaneelidest huvitub kaks kolmandikku Eesti elanikest

alt

Läbi hoonefondi rekonstrueerimise kliimaneutraalseks Eestiks – miks on energiamärgis oluline?

alt

EL võtab sihikule hoonete energiasäästlikkuse kasvatamise

alt

Väikeelamute omanikel on võimalus saada suuremahulistele rekonstrueerimistöödele enam toetust

alt

Viljandimaal valmis kohaliku tööhõive soodustamiseks üürimaja

alt

Arvestite kauglugemine muutub kohustuslikuks igas korteris

alt

Lugu eramaja omanikust, kelle maja päikesekatus katab kogu majapidamise elektrikulu ja jääb veel ülegi

alt

Elektrienergiasalvesti abil saab taastuvenergiat kasutada ka päikesepaisteta

alt

Rohemõtlemine surub ärikinnisvara

Kõige populaarsemad

1

Uskumatu, aga see on Tallinna korter!

2

Kriis annab Tallinna kinnisvarasektorile hoogu juurde

3

Ülemiste City uus rohehoone viib talendid Bali saarele

4

Kinnisvaraturule saabusid Eestisse tagasipöördujad

5

Unikaalne kivielamu, mille väärtus paneb ajale vastu

6

Tehnopoli ehitatakse 8-korruseline mahukas ärimaja

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla