Eesti Panga asepresident Madis Müller kirjutab keskpanga blogis, et kiire kinnisvara hinnatõusu asemel tuleks eelistada mõõdukat kallinemist, mis hoiab eluaseme ostu taskukohasena võimalikult paljudele.
Mülleri sõnul ei ole kinnisvara hinnatõus nende inimeste huvides, kes juba kodu omavad. "Eluase ei ole klassikalises mõttes investeering, sest omanik ei teeni sellelt tavaliselt mingit tulu," märkis ta.
"Võib öelda, et korterite ja elumajade hinnatõus ei tee ühiskonda tervikuna kuigi palju rikkamaks, sest suures osas jagatakse rikkust lihtsalt ümber – tegemist on ökonomistide terminit kasutades nullsummamänguga, kus ühe võit on teise kaotus. Võidavad need, kel on juba vähemalt nii palju kinnisvara, kui nad vajavad, ning kaotavad need, kel seda veel ei ole," märkis Müller.
Mülleri sõnul tuleks seega eelistada pigem kinnisvara hinna mõõdukat kallinemist, mis käib käsikäes inimeste sissetulekute tõusuga ja hoiab eluaseme soetamise taskukohasena võimalikult paljudele.
"Sellisel juhul ei toimu ühiskonnas pingeid tekitavat äkilist rikkuse ümberjagamist ning väheneb oht järskude hinnakõikumistega kaasnevaks ebastabiilsuseks majanduses üldisemalt. Õnneks tundub, et praegu oleme Eestis tasakaalupunktile piisavalt lähedal. Üsna samas tempos on kasvanud nii uute eluasemete pakkumine kui ka inimeste koduostu soovid. Kinnisvara hinnatõus on viimastel andmetel olnud veidi üle 5 protsendi aastas, mis jääb samasse suurusjärku inimeste sissetuleku kasvuga," lisas ta.
Allikas: BNS