5 asja, mida ei tohiks kunagi kodukahju korral teha

Seesami varakindlustuse tootejuht Dagmar Gildeni sõnul teadvustab igal aastal üha enam inimesi kodukindlustuse vajalikkust, kuid õnnetusele reageerides teeb neist üllatav arv vigu, mis võivad valusalt kätte maksta.

Nõuanne, Kindlustamine, Dagmar Gilden, Kindlustuspettus, Kodu kindlustamine, Kindlustushüvitis, Seesam, Kodukindlustus

„Olgu selleks tormis purunenud katus, vee kahjustustega eluruum, punase kuke roaks langenud või vandaalidele ette jäänud kodu, neis olukordades mõtlematult ja kiiruga tegutsemine võib mõjutada kahju suurust ja ulatust ning ka hüvitise saamist. Samuti raskendada nii kindlustuse kui politsei tööd,“ rääkis Gilden.

Seesami esindaja pani kokku 5 enimlevinud viga, mida inimesed kodukahju korral teevad ning jagab soovitusi õigesti tegutsemiseks.

Ära asu kohe ehitama ja remontima!

Vargusega kaasnevad tavaliselt suur segadus ja lõhutud asjad, veetoru purunemise või pesumasina lekke tagajärjel võib kahjustada saada ka naabrite elamine ning järelvalveta jäetud küünal võib lõppeda veelgi suurema kaosega. Inimese esmaseks reaktsiooniks sellises olukorras on kodu võimalikult kiiresti korda seada ja alles siis kindlustust või politseid teavitada. See aga tähendab, et kindlustusel ei ole enam võimalik kindlaks teha, mis oli kahju põhjuseks ja kui suur oli kahjustuste ulatus. Näiteks varguse puhul on oluline hoida kuritööpaik muutumatuna, et politsei saaks oma tööd paremini teha.

Kui koristamisega tõesti oodata ei saa, tuleb olukord näiteks mobiiltelefoniga üles pildistada. Küll aga ei tohi kodu asuda remontima enne, kui kindlustus annab edasisteks toimetusteks nõusoleku.

Ära viska kahjustunud esemeid ära!

Tihti asuvad inimesed kahjustunud esemeid ära viskama, kuid soovivad hiljem nende hüvitamist. Oluline on säilitada kõik, mis varast alles jäi, olgu need ükskõik kui kehvas seisus. Mida rohkem on inimesel tõendeid hüvitamist vajavate esemete kohta, seda lihtsam on kindlustusel kahju suurust hinnata ja hüvitada.

Kodukahju korral võib teha ja saata kindlustusele ka fotosid kahjustunud esemest, kus on nähakahjustuse ulatus. Kõige kindlam on aga hoida kahjustunud esemed alles kuni kahju suurus on kindlaks tehtud.

Ära viska soetusdokumente ära!

Seesami praktikas tuleb tihti ette, et inimesed ei hoia ka päris uute esemete soetusdokumente alles. Samas on need kõige lihtsamaks ja olulisemaks võimaluseks tõendada kahju suurust. Vastavate dokumentide puudumisel on keerukam hinnata kahju suurust ning ka kahjude käsitlemine võtab rohkem aega.

Ära unusta politseid!

Varguse korral tuleb hoida sündmuspaik võimalusel muutumatuna, teavitada viivitamatult politseid ja teha avaldus. Koostöös politseiga võib varastele kiiresti jälile jõuda ja tänu sellele varastatud esemed ka tee omanikuni leida.

Ära luiska!

Tihti ei pea inimesed pisivalet kriminaalseks ning annavad vildakat informatsiooni kahju asjaolude kohta. Teadupärast on aga valel lühikesed jalad! Politsei ja kindlustus teevad juhtumite puhul sageli koostööd ning iga detail vaadatakse üle suurima tähelepanuga. Kergelt pääsevad need, kelle nõude hüvitamisest kindlustuspakkuja lihtsalt keeldub, kuid tegelikult võib ootamatult selguda, et juhtumiga tegeleb politsei ja loodetud tulu asemel ootab ees karistus. Eesti seadused lubavad pettureid karistada kuni viieaastase vangistusega.

Tartu algatas detailplaneeringu Lidli kinnistul

10.04.2018

alt
alt

Tori vallavalitsus võtab eesmärgiks renoveerida Sindis asuvad ühiselamud

11.04.2018

Sarnased uudised

alt

Kuidas kaitsta oma kodu äikese eest?

alt

Veekahjud toovad kaasa märkimisväärsed kulud

alt

Peamiseks tulekahjude põhjuseks kodudes on elementaarsete ohutusnõuete eiramine

alt

7 nõuannet pesu- ja nõudepesumasinate põhjustatud õnnetuste ennetamiseks

alt

Kuidas ennetada äikesekahjusid?

alt

Miks on kodu müües targem võtta appi maakler?

alt

Kuus äraspidist müüti kinnisvaraturul

alt

Kuidas säästa vannitoa sisustamisel ruumi?

alt

Andree Raid: üürnikel on aeg sõlmida pikaajaline üürileping

Kõige populaarsemad

1

Uskumatu, aga see on Tallinna korter!

2

Vanemate büroopindadega läheb raskeks

3

Tulekahju võib alguse saada ka märjast küttepuust

4

Trigon Property Development vähendas üheksa kuuga kahjumit

5

Selgusid Raadi piirkonna visioonivõistluse tulemused

6

November tõi Tallinna korteritehingute rekordi

Toimetaja valik

alt

City24 Aasta Tähed 2020 on selgunud!

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?