Erikontroll: Arsenali kinnistu müüdi turuhinnast odavamalt

Riigi Kinnisvara AS-is (RKAS) läbi viidud erikontroll tuvastas, et endise Arsenali tehase kinnistu enampakkumise lühike tähtaeg vähendas konkurentsi ja kui kinnistu 2012. aastal 1,5 miljoni euro eest müüdi, siis oli see tõenäoliselt turuhinnast madalam hind.

Kinnisvaraettevõtted, RKAS, Arsenali keskus

Erikontroll tuvastas, et alghinna määramise aluseks oli vana hindamisakt, pakkumuste tähtajaks kujunes vaid kolm nädalat ning ostja esindaja oli teistest rohkem informeeritud, teatas rahandusministeerium. Seetõttu ei olnud protsessi läbiviimine erikontrolli hinnangul piisavalt läbipaistev.

Tehingu hind oli suure tõenäosusega turuväärtusest madalam ning enampakkumise võrdlemisi lühike tähtaeg võis piirata potentsiaalset konkurentsi, tuvastati kontrolli raames. Küll kinnitas erikontroll, et Arsenali puhul ei tuvastatud ei RKAS-is ega selle endises tütarettevõttes AS Erika Neli huvide konflikte ega korruptsioonivastase seaduse või sisekorra rikkumist, kui objekt müüdi Arsenal Center OÜ-le.

Lisaks Arsenali müügi erikontrollile uuriti ka kuue teise objekti müügitehinguid, mille puhul kokkuvõtvalt erikontroll tuvastas RKAS-i müügiprotsessi reguleerivate sisemiste kordade ja väljakujunenud hea tava eiramist ning tehingute kasumlikkust potentsiaalselt piirava praktika kasutamist.

Kinnistute müümisel ei tuvastatud aga huvide konflikte ega korruptiivseid toiminguid. Näiteks müügiplaane ei suudetud alati hoida asutusesisesena ja see lõi mõnele ostuhuvilisele võimaluse hakata varem tehingu võimalikke finantseerijaid otsima. Lisaks on enampakkumiste perioodid olnud lühemad ja müüdava vara väärtuse eksperthinnangud vanemad kui müügikorras sätestatud.

Erikontroll soovitab RKAS-il tulevikus viia kinnisvara enampakkumisega müügil alghinna määramiseks läbi täiendav turuväärtuse hindamine kui viimasest hindamisest on möödunud rohkem kui kuus kuud, kasutada kinnisvara müügiprotsessis elektroonilist menetlust, välistada informatsiooni asümmeetria tekkimise võimalus, lisada kinnisvara võõrandamise protseduuri minimaalne pakkumuste esitamise periood ja nii edasi.

"Kontroll tuvastas mitmeid puudusi müügikorraldust reguleerivate sisemiste reeglite järgimises ja seetõttu võis RKAS saada majanduslikku kahju," ütles riigihalduse minister Jaak Aab. "Näiteks vajab parandamist vara müügi alghinna määramise ning läbipaistvuse tagamise protsess, et kindlustada äriühingule kinnisvara müügist võimalikult suur tulu ning müügihinda positiivselt mõjutav konkurents."

Erikontroll viidi läbi RKAS-i ainuaktsionäri esindaja, eelmise riigihalduse ministri Mihhail Korbi jaanuarikuise otsuse alusel, et selgitada välja, kas Arsenali keskuse kinnistu müük oli seadusega kooskõlas. AS Deloitte Audit Eesti ja Advokaadibüroo Deloitte Legal OÜ hindasid riigihanke tulemusena RKAS-is ja AS Erika Neli läbi viidud seitsme objekti võõrandamist, mille müügihind kokku oli 7,3 miljonit eurot, perioodil 2012–2016.

Selleks viidi läbi vastavusanalüüs tehingute õiguspärasuse ja läbipaistvuse hindamiseks, tehingute majandusliku põhjendatuse analüüs ja vastavusanalüüs huvide konflikti ja/või korruptiivse tegevuse hindamiseks.

Lisaks Arsenali kinnistu müügile 1,5 miljoni euro eest, kontrolliti endise Mereakadeemia õppehoone ja ühiselamu müüki 2,8 miljoni euro eest, endise Harku naistevangla hoone müüki 972 000 euro eest, Vana-Antsla endise kutsekooli hoone müüki 723 000 euro eest, Rohuneeme endise piirivalvekordoni müüki 684 000 euro eest, Suur-Sõjamäe jäätmehoidla võõrandamist 350 000 euro eest ja endise Murru vangla territooriumi müüki 239 000 euro eest.

RKAS sai Arsenali kinnistu omanikuks 2011. aasta lõpul pärast varasema riikliku kaitsetööstusettevõtte OÜ E-Arsenali ümberkujundamisel sündinud kinnisvaraettevõtte AS-i Erika Neli aktsiate RKAS-ile üleandmist.

Riiklik kinnisvarafirma pani Arsenali kinnistu 1,5 miljoni euro suuruse alghinnaga enampakkumisele 2012. aasta juunis. Enampakkumisele laekus vaid üks pakkumine ja juulis müüs RKAS kinnistu spetsiaalselt selleks otstarbeks asutatud Arsenal Center OÜ-le. Erika 4 kinnistu oli tol aastal RKAS-i müüdud kinnistutest kalleim.

Kinnistu ostmisel ehk 2012. aastal nägi 2007. aastal Tallinna volikogu poolt vastu võetud Erika 4 ja lähiala detailplaneering ette piirkonda peamiselt elumajade kas rekonstrueerimist või ehitamist.

Kinnistu omandanud Arsenal Center OÜ esitas 2012. aasta novembri lõpus Tallinna linnavalitsusele taotluse muuta eelnevat detailplaneeringut ja lubada kinnistule elamute asemel kaubanduskeskus ehitada. Taotlus jõudis nelja kuuga läbida Tallinna linnavalitsuse vajalikud instantsid ja 2013. aasta märtsi lõpus võttis Tallinna linnavolikogu vastu detailplaneeringu muudatuse.

2014. aastal teatas Arsenal Center, et on sõlminud lepingu rajatavasse keskusesse ankurrentnikuks tuleva jaemüügiketiga Selver ja asub kaubanduskeskust ehitama aasta hiljem. 2015. aastal teatas Nordecon börsile, et ehitab 7 miljoni euro eest Arsenali kaubandus- ja ärikeskuse hoone. Ehitustööd lõppesid möödunud aasta sügisel, misjärel keskus ka tööd alustas.

Jaanuaris sai teatavaks, et Reformierakonna poliitikule Rain Rosimannusele kuulub Arsenali kaubanduskeskuse omanikfirmast Arsenal Center OÜ 4,65 protsenti. "Optsiooniõigused osaluse ostuks investeeritud laenuraha vastu omandasin 2012. aastal, optsiooni realiseerisin osaluseks eelmise aasta detsembris," ütles Rosimannus BNS-ile toona.

Tema sõnul investeeris ta osaluse ostuks suurusjärgus 100 000 eurot, võttes investeeringu tegemiseks pangast laenu.

Peale info avalikustumist avaldasid erinevad poliitikud kahtlust, kas tehingu puhul ei ole korruptsiooniohtu. Näiteks Keskerakonna parlamendifraktsioon pöördus endise riigihalduseministri Mihhail Korbi poole soovitusega korraldada RKAS-is audit seoses kinnistu müügiga.

Eelnevalt ei tuvastanud riigikontroll RKAS-i tegevuses Arsenali kinnistu müügis puudusi, kui riigikontrolli audiitorid analüüsisid AS-i Erika Neli kinnistu müüki auditi "Riigi tegevus riigi kinnisvara haldamise tsentraliseerimisel" käigus 2016. aastal.

Riigikontrolli hinnangul oli tehtu kooskõlas tavapärase praktikaga: oli õigus müük korraldada, oli eksperthinnang, oli piisav aeg pakkumusi esitada, oli pakkuja, kes vastas tingimustele, komisjon oli sõltumatu ning tehingu kinnitaja ei olnud samuti seotud.

Allikas: BNS

 

Kuusalu rajab 111 000 euroga Kotka teeristile parkla ja ootepaltvormid

24.10.2017

alt
alt

Merko ehitab 4 miljoniga sadamasse büroohoone

24.10.2017

Sarnased uudised

alt

Pro Kapitali puhaskahjum süvenes esimesel poolaastal ligi 8 miljonini

alt

Arco Vara poolaasta müügitulu kasvas 83 protsenti 3,2 miljonini

alt

Ärikinnisvarafond Baltic Horizon Fund maksab investoritele 1,7 miljonit eurot

alt

Kinnisvarahaldaja Stell Eesti sai loa Balti Haldusgrupi ostmiseks

alt

US Real Estate juhatuse esimehena alustas tööd Aavo Kokk

alt

Efteni kolmanda fondi üüritulu kasvas mais 772 000 euroni

alt

Mainor Ülemiste kinnitas mulluseks puhaskasumiks 12,1 miljonit eurot

alt

Pro Kapitali kahjum süvenes esimeses kvartalis 4 miljonini

alt

Kuhu tõttad, maakleriamet?

Kõige populaarsemad

1

Üüritulu deklareeritakse karmi sanktsiooni kartuses üha enam

2

Tallinna üüriturg vaevleb ülepakkumise käes

3

Peamised müüdid, mis kimbutavad koduostjaid

4

Uusarenduste müük kogub uuesti hoogu

5

Allahindlused kinnisvaraturul – müüt või tegelikkus?

6

Ehitusfirmad: kriisi mõjud jõuavad ehitussektorisse tuleval aastal

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla