Eluasemelaenude kasvutempo juunis aeglustus

Käesoleva aasta kuude lõikes üle 20% ulatunud uute eluasemelaenude aastakasv aeglustus juunis 2,5%ni. Majapidamiste tugevam kindlustunne, sissetulekute kasv, väga madalad laenuintressimäärad ja eluasemeturu väljavaate paranemine toetavad siiski jätkuvalt kinnisvaraturu aktiivsust ning ka eluasemelaenude portfell jätkab eeldatavasti suurenemist.

Ettevõtted võtsid juunis mullusest 3% vähem laene ja liisinguid. Ehkki laenukäive on vähenenud, on laenamine muutunud märksa laiapõhjalisemaks kui eelmisel aastal ning uusi laenulepinguid on sõlmitud rohkem. Juunis rahastati aastatagusega võrreldes keskmisest suuremas mahus põllumajandus- ja transpordisektori laenuprojekte – vastavad aastakasvud küündisid ligi 40%ni.

Pankade laenu- ja liisinguportfelli aastakasv jäi eelmise kuu tasemele (1,5%). Laenude ja liisingute kogumaht suurenes juunis 22 miljoni euro võrra 14,7 miljardi euroni. Portfelli kasvu on viimastel kuudel mõnevõrra vähendanud ühe välispanga filiaali sulgemine mais.

Eluasemelaenude keskmine intressimäär juunis ei muutunud, püsides 2,5% tasemel. Ettevõtetele antud laenude keskmine intressimäär on märksa muutlikum ja sõltub kuu jooksul rahastatud projektide olemusest ja riskisusest. Juunis oli ettevõtete pikaajaliste laenude keskmine intressimäär 2,9%.

Majapidamiste hoiuste kasvutempo vähenemine jätkus. Peamiselt hooajaliste tegurite tõttu suurenesid majapidamiste hoiused juunis 68 miljoni euro võrra, mis oli väiksem kasv kui eelmisel aastal samal ajal. Majapidamiste hoiuste mahu aastakasv aeglustus kuuga poole protsendipunkti võrra 6%ni. Ettevõtete ja majapidamiste hoiuste kogumaht ulatus kuu lõpus 8,7 miljardi euroni.

Laenukvaliteedi paranemine jätkus. Üle 60 päeva maksetähtaega ületanud laenude osakaal laenuportfellis alanes juunis 2,9%lt 2,8%ni. Laenuklientide maksevõime paranemine võimaldas pankadel vähendada laenukahjumite katteks loodud reserve, mis toetas ka pangandussektori kasumi kasvu.

Madalad baasintressimäärad piiravad pankade tulude kasvu. Teises kvartalis teenisid pangad laenudelt aastatagusega võrreldes ligi veerandi võrra vähem intressitulu. Madalate intressimäärade mõju puhta intressitulu kahanemisele oli siiski tunduvalt väiksem, kuna langenud on ka panga poolt kaasatava ressursi hind. Pangandussektori teise kvartali puhaskasum ulatus 155 miljoni euroni. Sellest ligi 48% moodustasid tütarettevõtetelt saadud dividendid. Ilma selle finantstuluta oleks pangandussektori puhaskasum kahanenud aastavõrdluses ligi 11%.

Luksemburgi taustaga firma ehitab küsimata Läänemaa looduskaitsealale

23.07.2013

Teises kvartalis sooritati kinnisvaratehinguid 598 miljoni euro väärtuses

23.07.2013

Kõige populaarsemad

1

Lastega või koduloomaga üürnikuks? Koli kuuse alla!

2

Müügihitiks on ülioptimaalsed uued korterid

3

Tänasest hakkab kehtima elamukinnisvara hindamise uus kord

4

Remontimata korteri hind hakkab korralikule järgi jõudma

5

Pärnu korterite keskmine hind tõusis masujärgse aja kõrgeimale tasemele

6

Buumiaegsed hinnad on käes, tehingute mahu poolest jäädakse veel alla

Toimetaja valik

alt

Tänasest hakkab kehtima elamukinnisvara hindamise uus kord

alt

Korteri puudusi varjates võtab müüja suure riski

alt

Kas tead kõiki riske kaasomandis kodu ostmisel?