Kas kinnisvara hinna üle on mõtet kaubelda?

Pole saladus, et eksisteerivad üsna suured käärid kinnisvara pakkumis- ja tehinguhindade vahel, seega on enamasti põhjust kauplemiseks, kirjutab Arco Vara Tartu piirkonna juht Tarvo Tamme.

Kinnisvara hinna ajavad tavaliselt kõrgeks emotsioonid ja ebarealistlikud soovid. Kinnisvarafirmadel on palju kokkupuuteid omanikega, kes määravad oma müüki pandud kodule hinna tulenevalt tundetulvast. Näiteks, et tegemist on esivanemate koduga, oleme siin veetnud kogu oma lapsepõlve ja hiljem oma kätega hoonetesse palju panustanud.

Teised nimetavad müügihinna vastavalt sellele, palju perele on tulevaste kulude katteks raha vaja – uus kodu, uus auto, lapse välismaiste õpingute rahastamine jms. Nii tekivad utoopilised lootused ja ootused, mis reaalsusele kahjuks kuidagi ei vasta.

Enamasti ei ole taolised turuhinnast kõvasti kõrgema hinnaga müüjad esialgu ka kauplemisaltid ja korteri või maja müük jääb venima. Potentsiaalsetel ostjatel tekib kahtlus, et pakutava kinnisvaraga kaasnevad probleemid – miks on objekt muidu nii pikalt kinnisvaraportaalides üleval.

Kinnisvarale hinda määrates peab jätma ruumi kauplemiseks. Raha kõrval pakutakse ka muid hüvesid nagu notaritasude maksmist või autot ja mööblit jms. Vallasasjadega on paraku see probleem, et pangalaenuga ostjad ei saa seda vara hinna sisse lugeda, kuna pank seda laenuandmisel arvesse ei võta.

Üldiselt on siiski müügi puhul plussiks, kui antakse midagi pealekauba. Eriti sobib näiteks noortele peredele mööblivariant.

Suurematel kinnisvarafirmadel on atesteeritud hindajad ja tehingute statistika, mis võimaldab määrata reaalse turuhinna, millega on võimalik oma maja või korterit normaalse ajaperioodi jooksul müüa.

Tavaliselt antakse hinnas alla 5-10 protsenti ja maakleril on kauplemise protsessis suur roll, kuna ta teab, mis on hetkeseisus vara reaalne väärtus ja aitab müüjal ning ostjal läbirääkimisi pidada.

Kokkuvõttes võib öelda, et omale kodu ostes kaubelge hinna üle kindlasti, sest nii saavad selgemaks paljud objektiga seotud nüansid ja väike võit kas siis raha või asjade näol teeb meele alati rõõmsaks.

Foto: Scanpix

Kaarsilla Kinnisvara ehitab Tartusse 4500-ruutmeetrise ärimaja

20.07.2016

alt
alt

5 mõtet kinnisvarainvesteeringutega alustamiseks

21.07.2016

Kõige populaarsemad

1

Forum Cinemas rajab Tartusse 2,5 miljonit maksva uue kino

2

Hinnakriisis kannatavad kõige vähem Rae valla korterid

3

Soomlased ehitavad Saaremaale 2,5 miljoniga üheksa ökomaja

4

Kristiine keskuse kõrvale kavandatakse multifunktsionaalset hoonekompleksi

5

Reidi tee teine etapp sai ehitusloa

6

Õpetajad saavad pretendeerida moodsale üüripinnale

Toimetaja valik

alt

City24.ee on suurima kinnisvarakuulutuste arvuga portaal Eestis

alt

Uudista selle kevade kuumimaid uusarenduste pakkumisi

alt

Tänasest hakkab kehtima elamukinnisvara hindamise uus kord