Riiklik tegevuskava suunab ajalooväärtustega hooned energiatõhususele

Täna, 12. juunil toimuval seminaril tutvustatakse riikliku tegevuskava esialgset versiooni, mille eesmärk on energiakasutuse vähendamine ja energiatõhususe suurendamine Eesti ajalooväärtustega hoonetes. Tegevuskava on üks olulisemaid kolmeaastase rahvusvahelise projekti CO2OL Bricks väljundeid Eestis. Seminar leiab aset Tallinnas Õpetajate Majas algusega kell 14.00.

Kava koostamisse on olnud mitme kuu vältel toimunud seminaride raames aktiivselt kaasatud ka huvi- ja sidusgruppide esindajad: majaomanikud, korteriühistute, riigi, kohalike omavalitsuste, arhitektide, ehitajate, kinnisvarahaldurite jt esindajaid. Tänase seminaripäeva tulemusena teeb tegevuskava koostaja kavasse vajadusel täiendusi ja parandusi ning selle töö põhjal sünnib lõplik tegevuskava dokument, millest saab valdkondlike kokkulepete kinnitus.

Üheksat Läänemere äärset riiki hõlmava CO2OL Bricks projekti eesmärk on suurendada energiatõhusust ajalooväärtustega kivihoonetes nende kultuuriväärtust kahjustamata. Projektis osalevad Saksamaa, Rootsi, Taani, Soome, Poola, Valgevene, Läti, Leedu ja Eesti.

„Projekti suurim eesmärk on töötada välja lahendused, kuidas loetletud riikides, sh Eestis, soojustada ajalooväärtusega maju nii, et see oleks igati energiatõhus ja –säästlik ning samas ei kaotaks oma ajaloolist väärtust. Parim lahendus on siinkohal tänapäevaste soojustusvõimaluste ja kultuuriväärtuste säilitamise sümbioos,“ selgitas Eesti poolt tegevuskava projekti ohjava Arendusprogrammide Keskuse EMI-ECO keskkonnaprogrammi juht Anne Randmer, märkides, et hoonete energiatõhusamaks muutmine aitab ühtlasi kaasa ka riigis püstitatud energiasäästlikkuse ja CO2 vähendamise eesmärkide täitmisele.

CO2OL Bricks koostööpartnerite ring Eestis on lai: Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Säästva Renoveerimise Infokeskus, Muinsuskaitseamet, Kohtla-Järve Linnavalitsus ja Tartu Linnavalitsus. Mitmete seminaride ja kohtumiste raames osalevad projektis majaomanikud, kohalike omavalitsuste esindajad, arhitektide esindajad, kinnisvara haldajate ja hooldajate esindajad jt. Projekti partneriks Eestis on Arenguprogrammide Keskus EMI-ECO, kaasrahastaja Eestis on SA Kredex.

2,5 aasta jooksul on projekti raames valminud õigusaktide ülevaade ja analüüs ning ülevaade ehitajatele ja renoveerijatele suunatud teemakohastest koolitusprogrammidest projekti partnerriikides. Samuti on valminud 20 Tartu ajaloolise hoone uuring koguenergiakulude analüüsimiseks aastatel 2009-2011. Kahes Tartus asuvas majas toimusid sisekliima mõõtmised, millega alustati juba eelmisel talvel. Mõõtmiste tulemusel saavad nende majade omanikud konkreetsed soovitused oma elamu energiatõhususe tõstmiseks.

Viimase poole aasta jooksul on viidud erinevatele siht- ja sidusgruppidele läbi neli seminari, kus arutatu on olnud aluseks täna esitletavale tegevuskavale. Käesoleva aasta lõpuks valmivad ka praktilised juhendid majaomanikele, arhitektidele ja projekteerijatele ning ehitajatele.

AS Toletum võõrandas osaluse Arco Varas, Arco Vara uus nõukogu esimees on Hillar-Peeter Luitsalu.

12.06.2013

Tallinna Jakobsoni tänava kruntide planeeringu vaidlus jäi üles

12.06.2013

Kõige populaarsemad

1

Tartu soovib müüa Lidlile huvi pakkuva kinnistu

2

Tallinna vanalinnast on saamas Airbnb linnaosa

3

Astlanda ehitab Tobiase tänavale 18 miljoni euro eest elamupinda

4

Pealinn müüb enampakkumisel kinnistuid ja korteriomandeid

5

Unikaalne pakkumine Läti kinnisvaraturul - investeerimisprojekt mõisa ja pargiga

6

Ehitusmahtudes viimase viie aasta suurim kasv

Toimetaja valik

alt

5 meetodit rentniku tausta uurimiseks

alt

Kinnisvara hinnatõus – kaua veel?

alt

City24.ee on suurima kinnisvarakuulutuste arvuga portaal Eestis