Valitsus kinnitas riigi kinnisvara koondaruande

Rahandusministeeriumis valminud teine riigi kinnisvara valitsemise koondaruanne keskendub riigi hoonestatud kinnisvarareformi jätkamisele ja rahastamisvõimaluste analüüsile. Lisaks annab aruanne ülevaate riigi omandis ja kasutuses olevate maade ning hoonete ning nendega tehtud tehingute kohta aastatel 2013-2014.

„Riigi kinnisvarareform on oluline osa riigivalitsemise reformist, mille läbiviimine on valitsuse üks prioriteetseid tegevusi,“ ütles riigihalduse minister Arto Aas. „Oleme seadnud eesmärgiks tõhusalt toimiva riigiaparaadi, mis eeldab ka täna kasutuses oleva kinnisvaraportfelli optimeerimist ja nutikamaid lahendusi,“ lisas Aas.

Riigieelarveliste asutuste kasutuses olevate hoonete portfell on 2,1 miljonit m², millest 70% on riigi omandis ja 30% lepingu alusel kasutusse võetud, peamiselt Riigi Kinnisvara AS-i kaudu. Riigi hoonetega seotud kogukulud koos käibemaksuga olid 2014. aastal 185 miljonit eurot, mis on keskmiselt 88 eurot/m²/aastas.

„Võrreldes riigi hoonete kulusid kinnisvarateenuste hindadega turul ning arvestades remondivajadustega võib järeldada, et riigi hooned on hinnanguliselt 1/3 ulatuses alarahastatud,“ ütles riigi kinnisvarastrateegia nõunik Veronika Ilsjan. „Üldine suund on riigivalitsemise kulude kokkuhoiule, seega on vajalik vähendada riigi hoonete pinda 1/3 võrra ja teha kõik selleks, et uued investeeringuotsused oleksid säästlikud ja hoone elueakulude kokkuhoiule suunatud.“

Esimene samm riigi pinnakasutuse tõhustamiseks ja portfelli optimeerimiseks on tehtud: enamik riigile mittevajalikest hoonetest on Riigi Kinnisvara AS-ile üle antud ja müüdud. Järgmine samm on keerulisem ja suurem väljakutse: riigiasutuste kasutuses oleva pinnakasutuse vähendamine. Seda on võimalik teha ainult keskselt juhituna ning koos avalike teenuste kaardistamise ja optimeerimisega ning tugitegevuste ümberkorraldamisega. Kinnisvara optimeerimise potentsiaal on suurim maakonnakeskuste büroohoonetes.

Riigi maade portfell moodustab 35% kogu Eesti pindalast, selles on 1,61 mln ha maad, millest 84% on Riigimetsa Majandamise Keskuse haldamisel. Ülejäänud 255 680 ha suuremateks valitsejateks on Maa-amet (42%) ja maavalitsused (25%). Analüüsimist vajab, millises ulatuses on otstarbekas koondada riigiasutuste maa haldamise kompetentsi Maa-ametisse, et vähendada teiste valitsemisalade koormust ja suurendada riigi maaportfelli haldamise tõhusust. Lisaks on riigil 125 000 ha sellist riigimaad, mille maareformi toimingud vajavad lõpetamist. Suuna võtmine maareformilt riigi maaportfelli haldamise tõhustamisele ja strateegilisemale valitsemisele on oluline muutus riigi maapoliitikas.

 

 

 

Kinnisvarafirma nõuab Tallinnalt kohtus planeeringu kiiremat menetlust

11.12.2015

alt
alt

Viie riigi koostöös loodud Marsi maja on lõplikult valmis

14.12.2015

Kõige populaarsemad

1

Märtsis muutub elamukinnisvara hindamise kord

2

Palju kinnisvaratehinguid läheb puudulike dokumentide tõttu nässu

3

Tartu linnavalitsus kaalub trammiliini rajamise võimalusi

4

Õpi tundma ja vältima mõtlemis- ning otsustusvigu kinnisvaratehingutes

5

Mustamäe ja Nõmme piirile kavandatakse uuselamurajooni

6

Endover Kinnisvara stardib Volta kvartalis uue projektiga

Toimetaja valik

alt

Palju kinnisvaratehinguid läheb puudulike dokumentide tõttu nässu

alt

Pindi Kinnisvara kinnisvaraturu prognoos 2017. aastaks

alt

Mida peaks teadma võlaõigusseadusest eluruumi üürimisel?