Riik otsib lahendusi tuletornide avamiseks turismiobjektidena

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) koos Veeteede Ametiga on asunud otsima lahendusi, kuidas tuletornide rahastamist suurendada ja tagada nende säilimine ning muuta efektiivsemaks nende ülalpidamine kultuurimälestiste ja turismiobjektidena.

Veeteede Ameti hinnangul vajavad tuletornid praegusest suuremaid investeeringuid, et tagada navigatsiooniohutus ning säilitada kultuurimälestised. Veeteede Ameti ülesanne on tagada ohutu navigatsioon, mida saaks tulevikus asjatundjate sõnul teha vähem kulukal moel, näiteks uute klaasfiibrist märkidega, mille rajamine ja hoolduskulu on kordades väiksem.

Majandusministri Kristen Michali sõnul on riigi jaoks tuletornid siiski lisaks tehnilisele küljele ka kultuuriväärtuslikud ning kohapeal veel turismiobjektid. "Seepärast näeme ühe tulevikupartnerina ka kultuuriministeeriumi, kui vaadatakse üle, kuidas tulevikus tagada objektide rahastamine mõlemast eesmärgist lähtuvalt. Seal, kus on huvi ja võimalus, oleks navigatsioonivajadusele lisaks tagatud ka huvitavate objektide lahtiolek turismiks,” sõnas Michal.

Mitmed tuletornid, näiteks Pakri Harjumaal, Kõpu ja Tahkuna Hiiumaal või Kihnu tuletorn on praegu kasutuses kohaliku turismiobjektina, teenides osaliselt enda säilimiseks vajaminevat raha või lastes kohalikul kogukonnal teenida selle kasutamisest. Püsimärkide renoveerimiseks oli 2013. aastal Veeteede Ametil kasutada 232 000 eurot, 2014. aastal 415 000 ja 2015 veidi üle 356 000 euro. Veeteede Ameti poolt läbi viidud analüüsi kohaselt peaks iga aasta tegema minimaalselt kolmele tuletornile kapitaalremondi ja kahele renoveerimise, milleks praegustest vahenditest ei piisa.

2015. aasta seisuga on Veeteede Ametil 724 navigatsioonimärki, millest 132 on püsimärgid, sealhulgas 41 tuletornid. Suur navigatsioonimärkide arv on tingitud pikast liigendatud rannajoonest ja saarte rohkusest. Lisaks on Eestil tihe sadamatevõrk ning lähedal paiknevad rahvusvahelised laevateed.

Keerulistes navigatsioonipiirkondades ei piisa ainult elektroonilisest navigatsioonivahendist ning vaja on ka visuaalseid püsi- ja ujuvmärke. Lisaks ohutusele on tuletornid osa Eesti merekultuurist ja ajaloost ning mitmed on külastajate seas väga populaarsed. Kahjuks on paljud halva tehnilise seisukorra tõttu huvilistele suletud. Remondituna oleks võimalik külastajatele avada ligi 15 tuletorni ja ligi 20 püsimärki vaatetornidena Eesti eri piirkondades.

Valgamaa plaanib investeerida 3 miljonit eurot Sangaste mõisakompleksi

03.12.2015

alt
alt

Tallinnas kasvas kortertehingute summa novembris 20 protsenti

03.12.2015

Sarnased uudised

alt

Linnahalli võib tulla 5300 kohaga orkestrisaal ja konverentsikeskus

alt

Erivajadustega inimesed saavad taotleda toetust oma eluaseme kohandamiseks

alt

Riik pani Harku vangla 800 000 euroga müüki

alt

Arendaja soovib endisesse Pärnu vanglasse hotelli rajada

alt

Keskkonnaminister tahab maa väärtust hinnata nelja aasta tagant

alt

Leedu pankrotis Snorase panga viimased Eesti hooned on müügis

Kõige populaarsemad

1

KredEx hakkab väljastama toetust väikeelamute rekonstrueerimiseks

2

Pärnu kesklinna uut kauplust ja ärihoonet plaaniv Rimi sai ehitusloa

3

Tallinn käivitab Reidi, Haabersti ja Gonsiori tee-ehitushanked

4

Maaomanikud hakkavad saama õiglasemat talumistasu

5

Kääriku ajab Otepää kandi kinnisvarahinnad üles?

6

Nõukaajal rajatud Kuressaare bussijaam tunnistati kultuurimälestiseks

Peatoimetaja valik

alt

Nõudlus elamumaa järele on kahekordistunud

alt

Kinnisvaraäri on viidud massidesse

alt

Eesti eluruumide kvaliteet on Euroopa viimaste hulgas