Soovitusi krundiostjale

Krundi soetamine uue kodu ehitamiseks tõstatab terve rea olulisi küsimusi, alates uut maja ümbritsevast keskkonnast ja lõpetades tehniliste detailidega, kirjutab Arco Vara Tartu piirkonna maakler Janika Toots.

Esmalt tuleks mõelda, millisesse miljöösse soovitakse oma kodu rajada – uusarenduste piirkond, kõrghaljastuse olemasolu, kaugus koolist, lasteaiast, poest ja muudest teenustest. Samuti tuleks uurida ühistranspordivõimalusi ning juurdepääsuteede olemasolu: kas on näiteks tagatud juurdepääs avalikult kasutatavalt teelt, kas on olemas vajalikud servituudid, kes teed hooldab?

Selgita välja piirangud

Krundile keskendudes unustatakse sageli, et igale krundile ei saa ehitada just sellist maja, mida ette kujutatakse või mille jaoks on isegi tüüpprojekt olemas. Näiteks võib selguda, et väljavalitud krundile tohib ehitada ainult kindlat stiili hoone, selle fassaadis tohib kasutada üksnes kindlat materjali kindlas mahus või soovitud maja ei mahu krundile ära.

Seega tuleks välja selgitada, kas krundil on ehitamiseks kehtestatud piiranguid – näiteks fassaadimaterjalidele, maja tüübile või katusekaldele.

Vanemate asumite puhul võivad mängu tulla veel muinsuskaitsega seotud nõudmised.

Kui tegemist tuleb aga uusarenduste piirkonnaga, on võimaluste ja piirangutega tutvumine suhteliselt lihtne ja siin saab abiks olla maakler, nagu näiteks Tartu Kvissentali elurajooni puhul.

Stiil ja korruselisus

Mõelge, milline peaks olema soovitud maja stiil ja korruselisus – kas soovitud maja sobib väljavalitud krundile ning keskkonda. Vaadake, millised majad on ümbruses ja kas need sobivad teie ootustega.

Kui tulevase maja korruselisus on paigas, saab hinnata, kas maja kinnistule mahub ning kas maja saab sobituda ilmakaarte suhtes võimalikult hästi – magamistuba ja terrass õhtuvalguse poole jne.

Kindlasti tuleks kontrollida krundi kohta olemasolevaid andmeid ja selgitada välja elektri-, gaasi-, kanalisatsiooni-, side- ja küttevõrkudega liitumise võimalused ning millised on autonoomse küttesüsteemi rajamise võimalused (maakütteks vajalik m² kinnistul) jne.

Sama oluline on selgeks teha sobilike kommunikatsioonide liitumistasud ja teenusepakkujate hinnakirjad.

Uuri üldplaneeringut

Oluline on hankida piirkonna üld- või detailplaneering, mis annab ülevaate piirkonna arengust, võimalikest ehitussuundadest ning detailsemat infot kinnistu võimaluste kohta. Kohalikust omavalitsusest saab infot ka topo-geodeetilise alusplaani kohta.

Kui ülaltoodud aspektid on hoolikalt läbi kaalutud, on järgmiseks sammuks maja projekteerimise tellimine arhitektilt või võimalus leida mõni sobilik valmisprojekt. Mõistlik oleks hankida eriosade projektid (vesi ja kanalisatsioon, küte, ventilatsioon, siseviimistlus, elekter, nõrkvool).

Vajaliku info saamisega väheneb võimalus halbadeks üllatusteks ja õnnestub väljavalitud krundile ehitada just selline maja nagu just Sina seda soovid.

Foto: Scanpix

Tallinna äripiirkond nihkub sadamasse

10.11.2015

alt
alt

Ülemiste Citys sai valmis uus 13-korruseline büroohoone

11.11.2015

Sarnased uudised

alt

Linnahalli võib tulla 5300 kohaga orkestrisaal ja konverentsikeskus

alt

Erivajadustega inimesed saavad taotleda toetust oma eluaseme kohandamiseks

alt

Riik pani Harku vangla 800 000 euroga müüki

alt

Arendaja soovib endisesse Pärnu vanglasse hotelli rajada

alt

Keskkonnaminister tahab maa väärtust hinnata nelja aasta tagant

alt

Leedu pankrotis Snorase panga viimased Eesti hooned on müügis

Kõige populaarsemad

1

KredEx hakkab väljastama toetust väikeelamute rekonstrueerimiseks

2

Pärnu kesklinna uut kauplust ja ärihoonet plaaniv Rimi sai ehitusloa

3

Tallinn käivitab Reidi, Haabersti ja Gonsiori tee-ehitushanked

4

Maaomanikud hakkavad saama õiglasemat talumistasu

5

Kääriku ajab Otepää kandi kinnisvarahinnad üles?

6

Nõukaajal rajatud Kuressaare bussijaam tunnistati kultuurimälestiseks

Peatoimetaja valik

alt

Nõudlus elamumaa järele on kahekordistunud

alt

Kinnisvaraäri on viidud massidesse

alt

Eesti eluruumide kvaliteet on Euroopa viimaste hulgas