Colliers: soov kulusid kokku hoida paneb ettevõtted kolima

Colliersi analüütikute koostatud turuülevaate kohaselt on rentnike jaoks kasvavalt oluliseks aspektiks kontorikulude kokkuhoid, mis omakorda paneb ettevõtjaid otsima väiksemaid büroopindu ning vajadusel ollakse valmis kolima ka Baltikumi piirides. Investeerimisturul vaatavad investorid järjest rohkem Läti ja Leedu poole.

Büroopindade turul on rentnikele üha olulisemaks teemaks kulutõhusus. Suuremate pindade kasutajaid on üha rohkem hakanud huvituma ruumikasutuse optimeerimise võimalustest ning seetõttu kolivad nad kontorikulude vähendamiseks väiksematele pindadele. Väiksemad kogukulud on konkureerivate hoonete seas väga oluliseks eeliseks muutunud. Teine märkimisväärne trend on levinud just rahvusvaheliste ettevõtete seas, nimelt kolitakse kulude kokkuhoiu eesmärgil ettevõte odavamatele pindadele või lõpetatakse oma äritegevus Eestis. Näiteks teatas Unicredit pank, et kavatseb sulgeda oma filiaali Eestis ja konsolideerida oma tegevuse Balti riikides Lätisse, samuti kavatsevad Itella ja Ericsson Eestis oma töötajate arvu mõnevõrra vähendada.

Ka lao –ja tööstuspindade turul on märksõnaks kulude kokkuhoid, mis sunnib mitmeid rentnikke ühest kohast teise kolima. Üldiselt on Tallinna tööstuspindade turul vähe vabasid pindasid. Samas kui Tallinnast kaugemal on hoolimata madalamatest rendihindadest vabade pindande hulk märkimisväärselt suur.

Investeerimisturul on kvaliteetsete kinnisvarainvesteeringute valik Eestis oluliselt vähenenud, mis on omakorda avanud uusi võimalusi Läti ja Leedu kinnisvaraturgude jaoks. Läti kinnisvaraturg on juba Baltimaades investorite jaoks huvipakkuv turg ning peatselt on oodata mitme tähelepanuväärse tehingu toimumist.

„Kuna Balti kinnisvaraturg on suhteliselt väike ja mittelikviidne, siis on ka keskmine tehinguhind suhteliselt madal ning mitmed rahvusvahelised investorid ei pea seda turgu piisavalt atraktiivseks. Samas toetavad investeerimisaktiivsust finantsiliselt tugevad Põhjamaade pangad, mis on valmis kinnisvaraostusid rahastama, “ kommenteeris Colliersi investeeringute ja hindamise juht Margus Tinno.

Lisaks tõstavad usaldust kohaliku kinnisvara suhtes suured rahvusvahelised kinnisvarafirmad nagu Citycon ja Technopolis, kes piirkonnas aktiivselt investeerivad läbi laienemiste. Technopolis juba laienes Leetu ja kavatseb peagi ka Läti turule siseneda. Colliersi hinnangul on sellistel ettevõtetel, mis on samaaegselt aktiivsed omanikud ja pikaajalised arendajad, kohalikule kinnisvaraturule positiivne mõju, kuivõrd väljendavad pikema vaatelist usaldust turu suhtes.

Tallinn otsib taas Kopli liinide maa-alale arendajat

05.06.2013

RKAS-i maaklerteenuse hankele tuli üheksa pakkumust

06.06.2013

Sarnased uudised

alt

Linnahalli võib tulla 5300 kohaga orkestrisaal ja konverentsikeskus

alt

Erivajadustega inimesed saavad taotleda toetust oma eluaseme kohandamiseks

alt

Riik pani Harku vangla 800 000 euroga müüki

alt

Arendaja soovib endisesse Pärnu vanglasse hotelli rajada

alt

Keskkonnaminister tahab maa väärtust hinnata nelja aasta tagant

alt

Leedu pankrotis Snorase panga viimased Eesti hooned on müügis

Kõige populaarsemad

1

Pärnu kesklinna uut kauplust ja ärihoonet plaaniv Rimi sai ehitusloa

2

KredEx hakkab väljastama toetust väikeelamute rekonstrueerimiseks

3

Tallinn käivitab Reidi, Haabersti ja Gonsiori tee-ehitushanked

4

Maaomanikud hakkavad saama õiglasemat talumistasu

5

Kääriku ajab Otepää kandi kinnisvarahinnad üles?

6

Helenius: kinnisvaraturul krahhiriski ei ole

Peatoimetaja valik

alt

Nõudlus elamumaa järele on kahekordistunud

alt

Kinnisvaraäri on viidud massidesse

alt

Eesti eluruumide kvaliteet on Euroopa viimaste hulgas