Patarei merekindluse arendamine annaks arenguhoogu elukeskkonnale ka kindlusemüüridest väljaspool

Kultuuriministeeriumis viibis täna, 26. augustil Europa Nostra asepresident Piet Jaspaert. Kohtumisel kultuuriminister Indrek Saare, muinsuskaitsenõuniku Liina Jänese ja Muinsuskaitseameti peadirektori Siim Raiega võeti kõne alla kultuuripärandi seisund ja kasutamine, kitsamalt Patarei merekindluse arenguperspektiivid ja selle laiemad mõjud.

Jaspaert pidas ühtlasi ettekande eilsel rahvusvahelisel konverentsil „Patarei ärkab ellu!“.

Kultuuriminister Indrek Saar tuletas kohtumisel meelde, et Eesti Muinsuskaitse Selts on esitanud taotluse Patarei merekindluse arvamiseks Euroopa seitsme ohustatuma mälestise hulka. „Merekindlus tuleb võimalikult kiiresti kasutusele võtta, sest ainult kasutuses olev pärand säilib ja mõjutab elu- ja majanduskeskkonda tervikuna,“ kinnitas Saar.

Minister Saar lisas, et pärandi arendamise laiemad positiivsed mõjud on tõestatud, viidates värskele üleeuroopalisele uuringule „Cultural Heritage Counts for Europe“.

„Uuring toob selgelt välja kultuuripärandi kaaluka mõju konkurentsivõimele, samuti identiteedi ja töökohtade tekkimisele, eri majandussektoritele, elukeskkonna kvaliteedile ning sotsiaalse sidususe loomisele. Merekindluse korrastamisel on võimalik ühendada ainulaadne ajalooline hoonestus moodsa arhitektuuriga, anda kompleksile uus ja atraktiivne sisu. See kõik võimaldab tööd väga erinevatele sektoritele. Võtmeküsimus on, kes oleks strateegiline investor ja kuidas me oskame ära kasutada Euroopa kogemust endiste tööstus- või militaarobjektide uuele elule aitamisel,“ märkis Saar. Minister lisas, et analoogseid näiteid on meil juba olemas: Fahle maja, Tallinna visiitkaartidest Rotermanni kvartal või ka Patarei merekindluse naabruses olev lennusadam, mille arendamine võis samuti esialgu tunduda utoopilisena.

Europa Nostra on Euroopa kultuuripärandi säilitamise ja kaitsega tegelev katusorganisatsioon, mis loodi 1963. aastal. Muinsuskaitseauhindu antakse välja 1978. aastast. Europa Nostra võrgustikku kuulub praegu üle 5 miljoni liikme: 250 liikmesorganisatsiooni, üle 150 assotsieerunud organisatsiooni (riigiasutused, kohalikud omavalitsused, riigimuuseumid jt) ning üle 1500 üksikliikme. Eestist on Europa Nostraga ühinenud Eesti Muinsuskaitse Selts, assotsieerunud liikmena ka Eesti Arhitektuurimuuseum ja üksikliikmed.

Organisatsioon annab välja kõige olulisemat muinsuskaitsevaldkonna auhinda; tänavu pälvis ühe Grand Prix Eesti Vabaõhumuuseumi maa- arhitektuuri keskus. Varem on kõrge tunnustuse osaliseks saanud näiteks Tallinna Lennusadama vesilennukite angaarid.

Müüdud! Kopli liinid läksid kaubaks 1,9 miljoniga

26.08.2015

alt
alt

Möödunud aastal kasvas oluliselt üüritulu deklareerijate arv

27.08.2015

Kõige populaarsemad

1

Lastega või koduloomaga üürnikuks? Koli kuuse alla!

2

Tänasest hakkab kehtima elamukinnisvara hindamise uus kord

3

Remontimata korteri hind hakkab korralikule järgi jõudma

4

Müügihitiks on ülioptimaalsed uued korterid

5

Pärnu korterite keskmine hind tõusis masujärgse aja kõrgeimale tasemele

6

Buumiaegsed hinnad on käes, tehingute mahu poolest jäädakse veel alla

Toimetaja valik

alt

Tänasest hakkab kehtima elamukinnisvara hindamise uus kord

alt

Korteri puudusi varjates võtab müüja suure riski

alt

Kas tead kõiki riske kaasomandis kodu ostmisel?