Baltimaade kõrghoonete arhitektuur liigub eri suunas

Baltimaades tegutsevate ehitusmaterjalide tootjate kinnitusel on Eesti kontorihoonete arhitektuur naabritega võrreldes läinud eri teed – kui Eesti ja Skandinaavia arhitektid kombineerivad klaasi pigem erinevate materjalidega, näiteks kivi, metalli ning puiduga, siis Läti ja Leedu kaasaegses arhitektuuris domineerivad fassaadid, mis on tehtud ainult klaasist.

Euroopa klaasitööstus on viimastel aastatel läbi teinud suure arengu. Uue trendina pööratakse fassaadiklaasi puhul aina rohkem tähelepanu selle funktsionaalsusele. “Tänapäeva klaas peab vastama arhitektide nõuetele, kes eelistavad hoonetes kasutada aina enam neutraalset klaasi, samas otsivad kinnisvaraarendajad energiasäästlikke lahendusi. Koostöös teadlastega ongi meie ülesandeks anda klaasile lisaväärtus, muutes selle vastupidavaks päikesesoojusele, külmale, mürale ja vibratsioonile,” ütles USA klaasitootja Guardian Glassi Baltimaade turundusjuht Vaidas Petkevičius.

Arhitektid eelistavad üha enam kasutada kaasaegsete kontorihoonete fassaadides läbipaistvat neutraalset värvi klaasi, mis muudab maja õhulisemaks ning võimaldab paremini ära kasutada looduslikku valgust. Samas on suurte klaasfassaadidega hoonete igapäevakulud meie kliimas suhteliselt kõrged. “Eestis, kus talved on pimedad ja külmad ning suved suhteliselt soojad ja päikeselised, on oluline valida klaasilahendused, mis aitavad kokku hoida hoone talviseid kütte- ning suviseid jahutuskulusid,” kommenteeris Petkevičius. Klaasitootja Guardian on just selleks otstarbeks loonud uue põlvkonna fassaadiklaasi SunGuard, mis sobib eriti hästi just Eesti pimedate talvede ja päikeseliste suvedega kliimasse, kuna laseb hoonesse 70% päevavalgusest, takistades samal ajal 65% majja tulevast päikesesoojusest.

Uue suunana on moodsate hoonete arhitektuurilise lahenduse väljatöötamisse järjest enam hakatud kaasama kliimaspetsialiste, kelle ülesandeks on välja arvutada, kui palju päikesevalgust ja -soojust maja erinevatesse osadesse jõuab. Need kalkulatsioonid võetakse aluseks hoone õhutus- ja soojussüsteemide arendamisel. “Kuigi kliimaspetsialistide eksperthinnangu abil võib hiljem hoone igapäevakulusid tunduvalt vähendada, näeme seda trendi pigem Skandinaavias ning kahjuks Baltimaades seda eriti ei praktiseerita,” kommenteeris alumiinium- ja klaaskonstruktsioone tootva ettevõtte KG Constructions kommertsdirektor Arnas Liseckas.

Baltimaades on hetkel ehitusjärgus mitu kontorihoonet ja korterelamut, mille põhimaterjaliks on klaas. Näiteks Riias on kohe valmimas Baltimaade kõrgeim hoone Z-Towers, millel on üle 35 000 ruutmeetri Guardiani klaasist fassaade.

 

 

Korterite üüriturul võivad maksmata maksud ulatuda 28 miljonini

23.12.2014

alt
alt

Eluasemelaenude keskmine intressimäär langes novembris 2,2%ni

23.12.2014

Sarnased uudised

alt

Linnahalli võib tulla 5300 kohaga orkestrisaal ja konverentsikeskus

alt

Erivajadustega inimesed saavad taotleda toetust oma eluaseme kohandamiseks

alt

Riik pani Harku vangla 800 000 euroga müüki

alt

Arendaja soovib endisesse Pärnu vanglasse hotelli rajada

alt

Keskkonnaminister tahab maa väärtust hinnata nelja aasta tagant

alt

Leedu pankrotis Snorase panga viimased Eesti hooned on müügis

Kõige populaarsemad

1

KredEx hakkab väljastama toetust väikeelamute rekonstrueerimiseks

2

Pärnu kesklinna uut kauplust ja ärihoonet plaaniv Rimi sai ehitusloa

3

Tallinn käivitab Reidi, Haabersti ja Gonsiori tee-ehitushanked

4

Nõukaajal rajatud Kuressaare bussijaam tunnistati kultuurimälestiseks

5

Maaomanikud hakkavad saama õiglasemat talumistasu

6

Kinnisvaraturu kasv võtab hoogu maha

Peatoimetaja valik

alt

Nõudlus elamumaa järele on kahekordistunud

alt

Kinnisvaraäri on viidud massidesse

alt

Eesti eluruumide kvaliteet on Euroopa viimaste hulgas