Pangad väljuvad kinnisvaraärist

Pangad tõmbavad kinnisvaraäris otsi kokku – pankrotivarana ostetud hapude laenude tagatisvarast on suur osa müüdud ning juurde midagi ei osteta.

Kahe suurema, Swedbanki ja SEB kinnisvaraäri portfellid on aastaga mitu korda kahanenud. "Meie hinnangul hakkas turg normaalselt toimima juba 2012.–2013. aastal ning seetõttu ongi käsil väljumisfaas," kommenteeris SEB panga kinnisvarafirma Estectus tegevjuht Hannes Kuhlbach Äripäevale.

Elavnes elamispindade ja äripindade müük, samas jäi kahvatuks tootmis- ja ärimaa ning elamumaa nõudlus linnade lähivaldades. Kuhlbachi sõnul võib nõustuda, et vähemasti kahe suurema panga kinnisvara haldusettevõtted on oma tegevust saneerijatena lõpetamas. Estectus müüs eelmise aasta alguses vara 17,5 miljoni euro eest, müügis on vara veel veidi enam kui 5 miljoni euro väärtuses.

Lõpetamisfaasis on ka Swedbanki kinnisvaraäri, millele oli eelmine aasta kokkutõmbamise aeg. Aasta varasemaga võrreldes suuri tehinguid ei olnud ning likvideeriti eluaseme ja äripindade portfell. Praegu on aktiivses müügis vaid maa, millega tegeleb Ektornet Land. Ettevõttega liitus mullu veel kaheksa panga kinnisvaraettevõtet. Firma müügis oleva kinnisvara kogus kahanes aastaga kolm korda, praegu on müügis veidi enam kui 10 miljoni euro väärtuses vara.

Konkurentidest erinevalt toimib Nordea panga kinnisvarafirma Promano Est OÜ, mille kinnisvaraporfelli haldab Ober-Hausi Kinnisvara. Möödunud aastal ostis ettevõte kolm ja müüs neli objekti.

Nordea kinnitas, et kavatseb varade soetamist jätkata ka tänavu, ent pigem on samuti suund vara realiseerimisele. Nordea kliendikommunikatsiooni projektijuht Mirjam Mikkin ütles, et möödunud aasta oli kinnisvarafirmale edukas – turu taastumine võimaldas vara müügiga alustada ja vähendada oluliselt uue vara sisseostmist.

Kui eelmise aasta sügisel rääkis Nordea Äripäevale, et plaanib kinnisvara juurde osta, siis tänavu plaanib pank suurema osa kinnisvarafirma varast ära müüa. Panga kinnisvarafirmal on vaid elukondlik kinnisvara – korterid ja eramajad. "Pangale on oluline, et vara hulk Nordea kinnisvarafirmas väheneb, kuna kinnisvara omamine ei ole panga põhiülesanne," märkis Mikkin.

"Pankade kinnisvarafirmasid tuleb kiita. Kui pangad ei oleks kinnisvarafirmadega turule tulnud, oleksid hinnad praegu veel kõrgemad," kommenteeris Eesti Kinnisvarafirmade Liidu tegevjuht Tõnis Rüütel. Ta selgitas, et buumi ajal kergekäeliselt jagatud laenude eest vastutasid pangad sellega, et lõid tagatisvara realiseerimiseks kinnisvarafirmad ning alustasid konservatiivsema suhtumisega laenude andmisel. Viimane pidurdas aga kõrgustesse pürgivat kinnisvarahinda.

Rüütel lisas, et pankade kinnisvarafirmade eelmiste aastate majandustulemused peegeldavad turuolukorda, kus korteritel ja eramutel on minekut, ent maad seisavad. "Kahtlemata on pangad saanud koduvõtja valu. Nad on ka väga palju õppinud ja kolm-neli aastat heas mõttes konservatiivsed olnud," ütles Rüütel. Ta lisas, et suuremate pankade kinnisvarafirmade sulgemise märke on ka tema täheldanud. "Eks ma olen ka märganud, et SEB on Estecust sulgemas," nentis ta.

Allikas: BNS

Mais peatus majutusettevõtetes mullusest rohkem turiste

11.07.2014

Kinnisvaravaldusfirma Capfield teenis mullu 9,5 miljonit kasumit

14.07.2014

Kõige populaarsemad

1

Eesti oli esimeses kvartalis eluasemehindade kasvult Euroopas kaheksas

2

Eesti hakkab kõrgusi ja sügavusi arvutama Amsterdami nulli suhtes

3

Uus Maa Kinnisvarabüroo: Soodne turukonjunktuur püsib

4

Ehitushinnaindeksi mõõdukas tõus jätkus

5

Riik loob elamumajanduskava väheneva rahvastikuga piirkondadele

6

Technopolis Ülemiste arhitektuurikonkursi võitsid KOKO arhitektid

Toimetaja valik

alt

Eluasemehinna kasv peegeldab sissetulekute suurenemist ja linnastumist

alt

Vaata, milline on “oh-issver-vau-mai-gaad-kui-nummikas!”-tüüpi kinnistu pakkumine

alt

Kuidas kinnisvarakuulutusi paremini visualiseerida?