Valga loodab käesoleval aastal alustada vanade elamute lammutamisega

Valga linn kavatseb juba käesoleval aasta alustada amortiseerunud elamute lammutamise pilootprojektiga.

"Programm maksimummahus läheks maksma 3-4 miljonit eurot, kuid pilootprojekt 200 000-300 000 eurot ja me tahaks juba linna vahenditest sellega vaikselt käesoleval aastal alustada," rääkis Valga linnapea Kalev Härk BNS-ile. Pilootprojekti käigus oleks võimalik renoveerida paar 12-14 korteriga maja ning lammutada 6-7 amortiseerunud puumaja, millesse investeerimiseks omanikel puudub tihti soov ja ka võimalus.

Praeguse seisuga on linnavalitsus kaardistanud 60-70 elamut, mis tuleks lammutada, ning kava sai uut hoogu majandus- ja taristuministri Urve Palo kinnitusest, et selliste kavade rahastamiseks peaks riik kasutama Kredexi abi. "Eks meil ole võimalik otsustada, kas oodata pisut, kuni rajatakse vastavad meetmed või hakata linna kasinate vahenditega ise peale. Minister meile toetava programmi loomise koha pealt lootust andis," rääkis Härk.

Lisaks projekti rahastamise küsimusele on teravalt tõstetunud ka juriidilised võimalused plaani läbiviimisel. Esmaspäevasel kohtumisel ministriga arutas linnavalitsus ka võimalusi anda omavalitsustele rohkem võimalusi korteriturul tegutsemiseks ning majade lammutamiseks.

Praegu loodab Valga majaomanikega jõuda kokkuleppele läbirääkimiste käigus, kus omanikud kas loovutaksid oma amortiseerunud puumajad linnale, mis rajaks kinnistutele haljastusalad, või annaks linna käsutusse ja lammutamisele 10-15 aastaks, pärast mida oleks omanikel võimalus krundid taas endale saada.

Valga linnas toimus inimeste liikumine, võrreldes teiste Eesti linnadega, vastupidises suunas, selgitas Härk. Linnakeskuses jäid tühjaks sõjaväelastele ehitatud paneelelamud, mispeale elanikud kolisid linna ääres asuvatest, sageli 100 aasta vanustest puumajadest kesklinna. "Eks omandireformi ajal leidsid kõik majad ja korterid endale omanikud, kuid kahjuks on selgunud, et sellega reaalset panust majade korrashoidu ei kaasnenud," nentis linnapea.

Lisaks elamute lammutamisele on Valgal vajadus ka endiste nõukogude sõjaväehoonete ja raudteetööstuse hoonete lammutamise järele. "Septembriks plaanime ka tööstusalade kaardistamisega ühele poole jõuda," kinnitas Härk.

Esmaspäeval kinnitas minister Urve Palo, et riik võiks tühjaks jäänud majade lammutamist rahastada Kredexi kaudu. Hinnanguliselt on Eestis lammutamist vajavaid korterelamuid 253 ning renoveerimist ootavaid korterelamuid 223, seisab möödunud aastal majandusministeeriumi tellitud uuringus.

Allikas: BNS

Mustamäe serva kavandatakse elu- ja ärilinnakut

18.06.2014

Linnavalitsus kehtestas arstide ja õdede maja korterite üürihinna

19.06.2014

Sarnased uudised

alt

Linnahalli võib tulla 5300 kohaga orkestrisaal ja konverentsikeskus

alt

Erivajadustega inimesed saavad taotleda toetust oma eluaseme kohandamiseks

alt

Riik pani Harku vangla 800 000 euroga müüki

alt

Arendaja soovib endisesse Pärnu vanglasse hotelli rajada

alt

Keskkonnaminister tahab maa väärtust hinnata nelja aasta tagant

alt

Leedu pankrotis Snorase panga viimased Eesti hooned on müügis

Kõige populaarsemad

1

KredEx hakkab väljastama toetust väikeelamute rekonstrueerimiseks

2

Pärnu kesklinna uut kauplust ja ärihoonet plaaniv Rimi sai ehitusloa

3

Tallinn käivitab Reidi, Haabersti ja Gonsiori tee-ehitushanked

4

Nõukaajal rajatud Kuressaare bussijaam tunnistati kultuurimälestiseks

5

Maaomanikud hakkavad saama õiglasemat talumistasu

6

Kääriku ajab Otepää kandi kinnisvarahinnad üles?

Peatoimetaja valik

alt

Nõudlus elamumaa järele on kahekordistunud

alt

Kinnisvaraäri on viidud massidesse

alt

Eesti eluruumide kvaliteet on Euroopa viimaste hulgas