Uus trükis tutvustab sõjajärgseid eramuid

Tallinna Kultuuriväärtuste Amet esitleb teisipäeval, 13. mail kell 16 Maarjamäe lossi kaminasaalis muinsuskaitsekuu raames uut põnevat trükist majatüübiraamatute sarjast - seekord on luubi alla võetud sõjajärgne individuaalmaja.

 Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti juhataja Aini Härm märgib, et esitletav trükis on juba sarja viies raamat - neli eelnevat käsitlesid Lenderi maja, Tallinna maja, funktsionalistlikku maja ja stalinistlikku maja.

„Trükis „Sõjajärgne individuaalmaja: Hoonetüübi areng ja säästev uuendamine“ on sisult mitmetahuline, andes ülevaate nii toonasest planeerimisest, krundi taotlemisest, toona levinud individuaalmajade tüüpidest, ehitusprotsessist jt aspektidest,” märgib Härm. „Sellisena peaks see huvi pakkuma laiale lugejaskonnale – lisaks muinsuskaitsjatele, arhitektidele ja ehitusspetsialistidele ka paljudele eramajade omanikele ning linna arengust huvitunud tallinlastele.”

Trükise on koostanud Mariette Aavik ja Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti spetsialistid ning see tutvustab vahetult Teise maailmasõja järgsel ajal vallandunud ning alates 1963. aastast vaibunud massilise individuaalelamute ehitamise buumi ajal kerkinud maju.

Kuna sel ajal oli ise endale maja ehitamine tihti ainus elamispinna saamise võimalus, siis kajastub individuaalelamutes nii eestlasliku koduideaali kujunemine, arhitektide väljendusvabadus kui ka normeeriva riigivõimu kontroll.

Ajaloolise tausta avamiseks antakse ülevaade tolleaegsest rajooni planeerimisest, krundi taotlemisega seotud asjaajamisest, krundi planeerimisest ja elamu projekteerimisest. Käsitletakse sedagi, kust ja kuidas hangiti materjale ning kuidas korraldati ehitamine. Lisaks individuaalmajade tüüpidele tuuakse välja põnevamaid eriprojekte ja eraldi alapeatükis ka arhitektide endi elamuid rikkalike illustratiivsete fotodega. Samuti käsitletakse siseplaneeringut ja interjööre, juttu on ka maja ümbritseva aia kujundamise traditsioonidest ja korrashoiust.

Praktilise väärtuse majaomanikele lisavad trükisele hoone osade ja detailide kaupa esitatud näpunäited säästvaks uuendamiseks. Suur osa käsitletud perioodi individuaalmaju asuvad Tallinnas miljööväärtuslikel hoonestusaladel Nõmmel, Meriväljal ja Maarjamäel. Et jutt ei jääks vaid raamatu tasandile, järgneb esitlusele individuaalmajade ekskursioon Maarjamäel. Tutvustatakse individuaalmajade tüüpilisemaid ja erilisemaid näiteid aastatest 1945-1963. Ekskursiooni viivad läbi Kirsi- Merilin Põldaru, Anneli Jüristo ja Kaarel Truu Tallinna Kultuuriväärtuste Ametist.

 

Tallinna kinnisvaraturg võtab tuure maha

09.05.2014

Ober-Hausi Kinnisvara avas uue kontori

09.05.2014

Kõige populaarsemad

1

Millal on õige aeg kinnisvara müüa?

2

Hindamine või hinnang?

3

Ober-Haus Kinnisvara: Turgu mõjutab uute korterite arvu kiire kasv

4

Hammerhead K1 ärihoone sai nurgakivi

5

Maa-ameti kaardirakenduses on korraga nähtavad nii praeguse kui ka uue haldusjaotuse piirid

6

Kinnisvara hinnad kasvasid Mustamäel ulmelise kiirusega

Toimetaja valik

alt

Millal on õige aeg kinnisvara müüa?

alt

Uus eestimaine veebileht teeb igaühest sisekujundaja

alt

Eluasemehinna kasv peegeldab sissetulekute suurenemist ja linnastumist