Eluasemete hinnatõus veel ei lõpe

Eluasemete hinnatõus veel ei lõpe, aga pankade mõistlik käitumine hoiab turuosaliste arvu piiratuna, järeldasid eksperdid neljapäeval kinnisvarakonverentsil, kirjutab Äripäev.

Kinnisvaraarendaja Metro Capital Managementi juhatuse liige Ain Kivisaar ütles Eesti Kinnisvarafirmade Liidu kinnisvarakonverentsil, et tunneb korterite kõrgete hindade pärast muret. Ta lausus, et see kasv ei saa enam kaua jätkuda, sest turg teeb oma korrektuuri. Kivisaar ütles, et turul pole ülemäära palju osalisi, paljuski tänu pankadele.

Kivisaare sõnul on vahel huvi tuntud, millal hakkavad pangad maa vastu laenu andma, nagu tehti enne majanduskriisi. "Pankurid, ärge seda jumala eest tehke! Ise nägime, kuidas eelmine selline periood lõppes," ütles ta.

Uus Maa Property Advisorsi juhatuse esimees Ardi Roosimaa ütles, et kõige rohkem kallineb elukondlik kinnisvara, sest ehitatakse palju uusi kodusid parematesse piirkondadesse. Seega tuleb tema sõnul kinnisvara hinnatõusust rääkides silmas pidada, et jutt käib turu väga väikesest osast. Tema sõnul sai buumi ajal osta keskmise palga eest pool ruutmeetrit kinnisvara, aga nüüd ruutmeetri.

Nordea Panga peaökonomist Tõnu Palm tõi võrdluse USA-ga. Nii seal kui ka meil kerkib tema sõnul kinnisvara hind kiiremini kui palk. "Kuid Eestis on laenu andmine konservatiivne, USA-s antakse rohkem laene. Eesti kinnisvarahindade tõus erineb varasemast buumist selle poolest, et ostetakse rohkem oma vara eest, pangad on konservatiivsemad kui eelmise kasvulaine ajal," rääkis Palm.

Ta nentis, et kui majanduskasv aeglustub, ei saa ka kinnisvara hinnad kerkida. "Baltimaades on palgakasv kiire, ligi 6–7 protsenti, inflatsioon aeglustub. Sel aastal peame purjetama läbi eratarbimise kasvu," lausus Palm. Ta mõtiskles, et kui Eestisse tuleb raha peamiselt ekspordist, siis mis saab, kui peamised eksporditurud on languses?

Roosimaa sõnul on hinnatõusu tekitanud muutus kinnisvara kvaliteedis. "Uued objektid peavad vastama teistele nõuetele – energianõuded ja sertifikaadid. Suurt hindade alanemist oodata ei ole," rääkis Roosimaa.

Kindel tõus tekitab küsimuse, kuhu investeerida. "Vähemalt Tallinnas oleme teinud panuse elamuarendusse – näeme selles kõige suuremat kasvupotentsiaali," rääkis Kivisaar.

Ostjaid esialgu veel jätkub. Peamine korteriostja on Kivisaare sõnul kohalik eestlane. "Ta ostab endale elamiseks ja on seda võimalust oodanud mitu head aastat, aga nüüd on olemas piisav valik ja pankade tugi," lausus ta.

Lisaks ostavad Kivisaare sõnul Eestis kinnisvara venelased, kusjuures kõige kallimad elupinnad lähevad Moskva venelastele. Palju kliente on tema ütlust mööda ka Skandinaavia maadest, eesotsas Soomega.

Alliks: BNS

Taastuvenergia kasulikkus on jõudnud tarbijateni

24.04.2014

Kodulaenuturg on Baltikumis kõige paremini taastunud Eestis

25.04.2014

Sarnased uudised

alt

Linnahalli võib tulla 5300 kohaga orkestrisaal ja konverentsikeskus

alt

Erivajadustega inimesed saavad taotleda toetust oma eluaseme kohandamiseks

alt

Riik pani Harku vangla 800 000 euroga müüki

alt

Arendaja soovib endisesse Pärnu vanglasse hotelli rajada

alt

Keskkonnaminister tahab maa väärtust hinnata nelja aasta tagant

alt

Leedu pankrotis Snorase panga viimased Eesti hooned on müügis

Kõige populaarsemad

1

KredEx hakkab väljastama toetust väikeelamute rekonstrueerimiseks

2

Pärnu kesklinna uut kauplust ja ärihoonet plaaniv Rimi sai ehitusloa

3

Tallinn käivitab Reidi, Haabersti ja Gonsiori tee-ehitushanked

4

Maaomanikud hakkavad saama õiglasemat talumistasu

5

Kääriku ajab Otepää kandi kinnisvarahinnad üles?

6

Nõukaajal rajatud Kuressaare bussijaam tunnistati kultuurimälestiseks

Peatoimetaja valik

alt

Nõudlus elamumaa järele on kahekordistunud

alt

Kinnisvaraäri on viidud massidesse

alt

Eesti eluruumide kvaliteet on Euroopa viimaste hulgas