Raid & Ko: Kesklinna korteriturg võtab tempot maha

Kesklinn oli, on ja jääb korterituru trendiloojaks. Kesklinn on see piirkond, kus korteriturg raskemate aegade järel võtab esimesena jalad alla. See on piirkond, kus kinnisvaraarendus lööb esimesena õitsele. Samuti annab kesklinnas korteriturul toimuv indikatsiooni turu jahenemise osas.

Heidame pilgu, mis täna kesklinna korteriturul toimumas.

Eelmise aasta viimases kvartalis tehti Tallinna kesklinnas 450 korteritehingut keskmise ruutmeetrihinnaga 1774 eurot. Aastatagusega võrreldes kasvas tehingute arv 4 ja keskmine hind 12%. Aga näiteks Mustamäe korteriomandite tehingute arv kasvas samal ajal meeletunatunduva 32% ja keskmine hind 31%.

Kesklinna korteritehingute juurdekasvu aeglustumine ei ole ainult viimase kvartali teema. See kahanev trend on alguse saanud juba 2013. aasta keskpaigast. Sama kehtib kesklinna tehinguhindade kohta. 

Tallinna kesklinna korteritehingute keskmine hind kasvab küll jõudsalt, kuid siiski aeglasemalt, kui äärmuslik Mustamäe või ka Tallinna keskmine hinnatase.

Ülekeev turg võiks rahuneda

Täna siiski räägime me veel juurdekasvu aeglustumisest. See tähendab, et turg endiselt elavneb ehk tehingute arv kasvab ja tehingute hinnad kerkivad.

Juurdekasvu kokkutõmbumine on aga esimene märk selles, et väga kõrgele trüginud tehingute arv võib lähema paari-kolme kvartali pärast languseks pöörduda.

Senise palgakasvu ja laenukäibe juures tehingute arvu kolinal kukkumist vaevalt karta on. Pigem saab tegemist olema mõningase ülekeeva turu rahunemisega.

Ostjate rahakott ei kannata hinnatõusu välja

Loodetavasti toob tehingute arvu mõningane taandumine endaga kaasa ka hinnatõusu pidurdumise, sest senist üle kümne protsendist Tallinna keskmist korterite hinnatõusu ei kannata ostjate rahakott enam kaua välja.

Samuti oleks kesklinna kontsentreerunud korterite uusarendusel paras aeg hõlvata äärelinnade turg ja pakkuda rohkem uusi ning kvaliteetseid kortereid „mägedel“, Pirital, Nõmmel, Kristiines, mis oleksid tänastest kesklinna 2000-eurosest ruutmeetrihinnast soodsamad.

Senine uute korterite valdav ostutempo on olnud tasemel, mis näitab, et uute korterite ostjad on turul täiesti olemas. Neile on vaja lihtsalt pakkuda laiemat valikuvõimalust erinevate asukohtade vahel.

See omakorda tähendab, et mõningane jahtumise järel võiks kinnisvaraturg endiselt hea tervise juures olla, kust ei peaks kartma ei suuri tõuse ega ka kukkumisi.

 

 

 

 

Mustamäe kaubanduspindadel algab suurem kolimine

26.03.2014

Eestlased usaldavad investeeringuna liialt kinnisvara

26.03.2014

Kõige populaarsemad

1

Lastega või koduloomaga üürnikuks? Koli kuuse alla!

2

Müügihitiks on ülioptimaalsed uued korterid

3

Tänasest hakkab kehtima elamukinnisvara hindamise uus kord

4

Remontimata korteri hind hakkab korralikule järgi jõudma

5

Pärnu korterite keskmine hind tõusis masujärgse aja kõrgeimale tasemele

6

Buumiaegsed hinnad on käes, tehingute mahu poolest jäädakse veel alla

Toimetaja valik

alt

Tänasest hakkab kehtima elamukinnisvara hindamise uus kord

alt

Korteri puudusi varjates võtab müüja suure riski

alt

Kas tead kõiki riske kaasomandis kodu ostmisel?