Luksuskortereid ehitav Šveitsi ärimees toob tootmise Eestisse

Swiss Property omaniku Oliver Wolfensbergeri sõnul tasub ülikalleid maju Eestis toota ja osade kaupa Zürichi järve kallastele eksportida, sest tööjõud on siin kuus korda odavam kui Šveitsis.

Sügiseks kerkib Tallinna külje all asuvasse Rae tööstusparkiŠveitsi kinnisvaraettevõtte Swiss Property majatehas, kus saab tööd kuni 250 inimest. Juba järgmise aasta kevadel valmib seal esimene nelja korteriga luksuslik mitmepereelamu, mis osade kaupa ja suurte veokitega Zürichi järve kaldale eksporditakse ja seal kokku pannakse. Paarisajaruutmeetriste korterite hinnad algavad 20 000 eurost ruutmeetri kohta.

Wolfensberger ütles Eesti Päevalehele, et kui Šveitsis kulub maja hinnast 80 protsenti ehitajate palkadeks ja ainult 20 protsenti moodustavad ehitusmaterjalide kulud, siis Eestis saavad nad palju rohkem materjalide kvaliteeti panustada.

Esmase investeeringuna tahab ettevõte tehase ülesehituseks kulutada 3 miljonit eurot, viiel järgneval aastal 4 miljonit aastas. Arvutuste kohaselt on Rae tehases võimalik aastas toota ühe töötaja kohta 1000 ruutmeetrit pinda ehk maksimaalselt 250 000 ruutmeetrit elamispinda ühe aastaga.

Wolfensbergeri sõnul on võimalik ka veoautodega maju EestistŠveitsi transportides kulusid kokku hoida võrreldes sellega, kui neid toodetaks Zürichist 100 kilomeetri kaugusel asuvas Baseli linnas. Kui ühe auto laadimine võtab aega umbes viis tööpäeva, on see jällegi Eestis tunduvalt odavam. Teiseks tuleb Šveitsist Eestisse palju kaupa täis veokeid, mis sõidavad sinna enamasti tühjalt tagasi. Neid saab nüüd hakata majade transpordiks ära kasutama. "Kui siit eksportimine maksab umbes 17 000 eurot ühe suurveoki kohta, siis Šveitsis läheks see ainult 100 kilomeetri kauguselt palju rohkem maksma," nentis Wolfensberger.

Kui majaehituseks mõeldud tehas valmis, kavatseb Swiss Property Eesti äri laiendada ja rajada Loksa sadamasse väikelaevatehas Swiss Performance Yachts, kus hakatakse tootma J-klassi jahte. Ühe laeva hind võib kõikuda 10–20 miljoni euro vahel. Siingi tulevad mängu tööjõukulud, sest kui puidust jahile kulub umbes 40 000 töötundi, on kokkuhoid seda Eestis tehes märgatav.

 

Allikas: BNS

IV kvartalis majanduskasv peatus

11.02.2014

Tallinn toetab jalgrattamajade rajamist

11.02.2014

Kõige populaarsemad

1

Eesti oli esimeses kvartalis eluasemehindade kasvult Euroopas kaheksas

2

Uus Maa Kinnisvarabüroo: Soodne turukonjunktuur püsib

3

Eesti hakkab kõrgusi ja sügavusi arvutama Amsterdami nulli suhtes

4

Ehitushinnaindeksi mõõdukas tõus jätkus

5

Capfieldi kasum kahanes 16,8 protsenti 14,2 miljonile eurole

6

Technopolis Ülemiste arhitektuurikonkursi võitsid KOKO arhitektid

Toimetaja valik

alt

Eluasemehinna kasv peegeldab sissetulekute suurenemist ja linnastumist

alt

Vaata, milline on “oh-issver-vau-mai-gaad-kui-nummikas!”-tüüpi kinnistu pakkumine

alt

Kuidas kinnisvarakuulutusi paremini visualiseerida?