Konjunktuuriinstituut: Olukord on rahuldav, väljavaated positiivsed

Eesti Konjunktuuriinstituut prognoosib 2014. aastaks kolmeprotsendilist majanduskasvu, investeeringute suurenemist ja palgatõusu jätku. Üheks suuremaks probleemiks on jätkuvalt kvalifitseeritud tööjõu puudus.

Konjunktuuriinstituudi juhtivteaduri Leev Kuumi sõnul oli majanduse üldolukord 2013. aasta lõpus rahuldav, väljavaated ja ootused alanud aastale on positiivsemad. Konjunktuuriinstituudi küsitletud eksperdid andsid detsembris Eesti majandusele üldhindeks 5,4 (9-pallisel skaalal). „Tervelt 68% ekspertidest arvab, et poole aasta pärast on majanduse olukord parem, samuti oodatakse paranemist investeerimises ja eratarbimises. Samuti ennustatakse ekspordimahu suurenemist,“ ütles Kuum.

Konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnul on 2013. aastal väikeseks jäänud majanduskasvu taga suuresti see, et ettevõtted investeerisid vähe. Ettevõtted ise aga ei tunneta, et nad peaksid rohkem investeerima ja on peamiselt olukorraga rahul.„Kui ettevõtete käest küsida, mis on hetkel nende jaoks valulised probleemid, siis mainitakse vähest nõudlust ja tööjõupuudust, seadmete puudust toob kitsaskohana välja vaid 5% ettevõtjatest,“ütles Josing.

Siiski ütles enam kui kolmandik küsitletud ettevõtetest, et kavatsevad 2014. aastal oma investeeringuid suurendada. Kõige enam plaanitakse investeerida tootmisvõimsuste ratsionaliseerimisse ja uute tehnoloogiate turule toomisse, just selliste, mis võimaldaks töö ära vähema arvu töökätega.

Josingu sõnul ongi kvalifitseeritud tööjõu puudus saamas aina olulisemaks probleemiks. 19% tööstusettevõtetest nimetas, et nad võiks teha rohkem tööd, aga pole spetsialiste. Seejuures IT-sektoris takistab tööjõupuudus käibe suurendamist juba igal kolmandal ettevõttel. Ainult ehitussektoris on lähikuudel oodata töötajate arvu vähendamist, seal on ettevõtjate hinnangul järgmisel kolmel kuul ka tellimuste arv väiksem ning oodata on hindade alanemist.

Enesekindlamaks on muutunud ka tarbijad, seda nii Eestis kui ka Euroopa Liidus tervikuna. Eesti elanike hinnangud majandusele on pikaajalisest keskmisest kõrgemad.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Ahti Kuningas ütles konjunktuuri kommenteerides, et positiivsed ootused majanduskasvuks on loodud: nõudlus peamiste kaubanduspartnerite, nagu Rootsi ja Saksamaa, poolt on taastumas, intressid on jätkuvalt madalad ning Eesti tarbijate suurenev kindlustunne lubab loota elavnevat sisetarbimist.

„Finantsturgudel ja laenude kättesaadavuses on olukord tublisti paranenud ning riik üritab seda omalt poolt veel võimendada, suunates märkimisväärse osa uue eelarveperioodi Euroopa Liidu struktuurifondide vahenditest laenumehhanismidesse ja omakapitali finantseeringuteks,“ ütles Kuningas. „Ka tööjõuprobleemiga tegeleme intensiivselt – alustanud on ümberõppeprogrammid, käivitatud IT-akadeemia jm, riik püüab igati kaasa aidata IT-sektori ambitsioonile kasvatada töötajate arv 20 000-lt 50 000-le.“

Tartusse Baeri tänavale kavandatakse uut äri- ja kortermaja

07.01.2014

Tartu endise Kasekese restorani asemele tulevad korterelamud

07.01.2014

Kõige populaarsemad

1

Millal on õige aeg kinnisvara müüa?

2

Konkurents Eesti ühisrahastusturul tugevneb

3

Ober-Haus Kinnisvara: Turgu mõjutab uute korterite arvu kiire kasv

4

Nordeconil valmisid Tivoli elamukvartalis neli kortermaja

5

Hammerhead K1 ärihoone sai nurgakivi

6

Selle aasta suurim kortermaja tormikahju on 22 000 eurot

Toimetaja valik

alt

Millal on õige aeg kinnisvara müüa?

alt

Uus eestimaine veebileht teeb igaühest sisekujundaja

alt

Eluasemehinna kasv peegeldab sissetulekute suurenemist ja linnastumist