Asukoha üha suurenev roll kinnisvara soetamisel

Eesti kinnisvaraturg on viimaste aastate jooksul teinud olulise arenguhüppe. Oleme näinud nii tõusu kui langust. Kinnisvaramulli lõhkemine näitas, et kahjuks õpime üldjuhul ikkagi oma vigadest, mitte naabrite omadest. Viimase aasta jooksul on muutunud arendustegevus taas vägagi optimistlikuks.
 
Kui kinnisvarabuumi ajal läks kaubaks absoluutselt kõik, mida võis kinnisvaraks nimetada, sõltumata asukohast, seisukorrast ja isegi hinnast, siis nüüd on ostuhuvilised järjest enam hakanud väärtustama asukohta.
Üldise optimismi taustal ja kinnisvaraturul tehingute arvu kasvades hakatakse taas oma võimaluste piires otsima endale sobilikku kinnisvara, olgu selleks korter, eramu, suvila või krunt.
Aeg  muudab  trende  ja  näiteks  20  aastat  tagasi  populaarsete  suvilakooperatiivides  paiknevate majakeste vastu täna puhkeesmärgil üldjuhul huvi puudub vaatamata odavale hinnale. Selliste objektide ostu põhjuseks on reeglina suvila rekonstrueerimine elamuks või suvila lammutamine ning uue elamu ehitus. Elamuturul on Tallinna lähedases piirkonnas oluliselt tõusnud Rae valla osakaal, eriti Peetri alevik, Järveküla küla ja Rae küla, põhjuseks töökohtade koondumine mitmesse tehnoparki.
Iga kinnisvara puhul saab kõik alguse asukohast, millest tulenevalt kujuneb ka maja või suvila turuväärtus. Piltlikult öeldes võime ehitada kaks sarnast maja, ühe Tallinna lähedusse privaatsele krundile vaatega merele ja teise endisse kolhoosikeskusesse nn ääremaale, kus täna puudub elementaarne eluks vajalik infrastruktuur ja töökohad. Ehitusmaksumus võib neil majadel olla isegi enamvähem võrdne, kuid turuväärtus ja likviidsus tulenevalt asukohast võib erineda kordades.
Eluaseme ostmisel või planeerimisel tuleks kõigepealt alustada asukohast ja mõelda, kas kõik elementaarne  eluks   vajalik   on  läheduses   mõistlikul  kaugusel  olemas.  Kuidas   on  korraldatud ühistransport,  kaugel  on  kauplus,  kool,  lasteaed,  arstipunkt?  Täna  võime  tõdeda,  et  nii  mõnedki uuselamurajooni lapsevanemad on muutunud taksoteenuse osutajaks lastele ja seda tõusvate kütusehindade taustal. Märgata võib trendi, et seni linnast eemal uuselamurajoonides elavad kodanikud üritavad müüa oma maja ja osta kesklinna piirkonda suurema korteri.
Elamule või suvilale annavad lisaväärtust privaatsus, kõrghaljastus, eramu paiknemine veekogu või metsa ääres, väärtust vähendavad asukoht raudtee, kõrgepingeliinide, tootmishoonete, elava liiklusega maantee, prügihoidla lähedus.
Asukohaga seondub ka tehnovõrkude olemasolu ja võimalikud liitumistingimused. Endistes suvilarajoonides ja vanematel eramutel on tihti vajaka elektrivõimsusest, puudub kanalisatsioon ja vee kvaliteet  võib  olla  kõikuv.  Samuti  ei  ole  mitte  igal  pool  lubatud  puurkaevu  rajamine.  Esmapilgul soodsana näivale tehingule võivad hiljem lisanduda planeerimata kulud.
Võiks uurida, kas krundil ei ole toimunud pinnase reostust, kas kevadel suurveega on üleujutuse oht, kas metsas paikneva privaatse krundini viiva tee lükkab ikka talvel lahti kohalik omavalitsus või tuleb selle eest eraldi maksta, milline on lähiümbruse planeering, perspektiiv, ega uus tänav, raudtee või maantee ei hakka kulgema aia tagant?
Asukoha plussidest ja miinustest võiks rääkida ka potentsiaalsete naabritega ning võimalikku ostetavat objekti külastada nii tööpäevadel kui nädalavahetustel. Sageli ei soovi maaklerid ega omanik rääkida asukoha ega eramu puudustest ning ühtlasi saab aimu naabritest.
Praktika näitab, et valdav enamik kinnisvara oste toimub emotsioonide ajendil ja sageli on määravaks osutunud kardinate või tapeedi värv, mitte asukoht, tehnovõrkude või eluaseme terviklik seisukord.
Kuna tegemist on reeglina inimeste elus väga kaaluka otsusega, mis seotud sageli 20 – 30 aastase pangalaenuga, soovitame hilisemate pettumuste vältimiseks konsulteerida piirkonda tundvate kinnisvaraspetsialistidega ja kohalike omavalitsuse töötajatega.

Vanade sõjaväehoonete lammutamine Raadil jätkub

05.11.2013

Nordeconil valmisid Tallinna kesklinnas asuva Sakala Ärihoone ehitustööd

06.11.2013

Sarnased uudised

alt

Linnahalli võib tulla 5300 kohaga orkestrisaal ja konverentsikeskus

alt

Erivajadustega inimesed saavad taotleda toetust oma eluaseme kohandamiseks

alt

Riik pani Harku vangla 800 000 euroga müüki

alt

Arendaja soovib endisesse Pärnu vanglasse hotelli rajada

alt

Keskkonnaminister tahab maa väärtust hinnata nelja aasta tagant

alt

Leedu pankrotis Snorase panga viimased Eesti hooned on müügis

Kõige populaarsemad

1

KredEx hakkab väljastama toetust väikeelamute rekonstrueerimiseks

2

Pärnu kesklinna uut kauplust ja ärihoonet plaaniv Rimi sai ehitusloa

3

Tallinn käivitab Reidi, Haabersti ja Gonsiori tee-ehitushanked

4

Nõukaajal rajatud Kuressaare bussijaam tunnistati kultuurimälestiseks

5

Maaomanikud hakkavad saama õiglasemat talumistasu

6

Kinnisvaraturu kasv võtab hoogu maha

Peatoimetaja valik

alt

Nõudlus elamumaa järele on kahekordistunud

alt

Kinnisvaraäri on viidud massidesse

alt

Eesti eluruumide kvaliteet on Euroopa viimaste hulgas