Eesti on teinud energiaühistute loomise sisuliselt võimatuks

Kogukonna liikmetele energiat tootvatel ja jaotavatel energiaühistutel võiks Eestis olla oluline potentsiaal, samal ajal on Eesti seadusandja teinud energiaühistute loomise sisuliselt võimatuks, leiab Eesti Taastuvenergia Koja juhataja Rene Tammist.

"Energiaühistutel, kus kogukond toodab ja jaotab kogukonna liikmetele energiat, võiks Eestis olla oluline potentsiaal. Kogukondlikel alustel energiatootmine aitaks inimestel reaalselt kodukulusid säästa," kirjutab Tammist oma blogis. "Lisaks enda energiaga varustamisele võivad energiaühistud toimida ka pensionisammastena, sest energiavajadus ning selle hinnad pigem kasvavad kui kahanevad."

Energia hajutatud tootmisel on Tammisti sõnul ka selged kasud ühiskonnale. "Energia enda tarbeks tootmine demokratiseerib energiatootmist, sest kodanikud saavad ise aktiivselt otsustada, kui palju ja millisest allikast nad energiat toodavad."

"Energiaühistut Eestis luua pole võimalik, sest sellist mõistet Eesti seadusandlus ei tunne. Tegutseda tuleks aktsiaseltsi või osaühinguna ning taotleda selleks tegevusluba, mille eest tuleb riigile tasuda ligi 40 000 euro suurune riigilõiv," kirjutab Tammist. Lisaks tuleb selleks, et elekter naabrite vahel ära jaotada, kinnistute vahele rajada elektrivõrk, mille eest tuleks riigile tasuda omakorda 1300 eurot aastas.

Võrgu rajamiseks on vajalik ka jaotusvõrgu nõusolek. Samuti saavad väiketootjad toetust ainult osa toodetud energia eest.

Ühistud tuleks Tammisti sõnul vabastada tegevusloa kohustusest ja otseliini lõivust. Vastasel juhul ei muutu ühistuline energiatootmine majanduslikult kunagi mõttekaks. "Samuti tuleb kaotada piirang, mille kohaselt on vajalik kogukonna elektrivõrgu rajamiseks võrguettevõtte nõusolek. Monopolisti huvides on ju piirata konkureerivat elektrivõrku ja tootmist," märgib Tammist.

Tammist lisab, et lahendada tuleks ka energiatootmise subsideerimise küsimus. "Ühistutel on õigus olla toetatud samadel alustel teiste tootjatega," ütles ta. Alternatiiv on seadustada bilansielektri süsteem, mille puhul annaks ühistu ülejäägi võrku ning puudujäägi korral saaks võrgust sama koguse elektrienergiat vastu.

Allikas: BNS

RMK uuendab tänavu 150 objektil üle Eesti

14.10.2013

Korteriühistu ja võlgnikud

14.10.2013

Kõige populaarsemad

1

T1 Mall of Tallinn toob Eestisse uue mõttemalli kaubanduskeskusest

2

Ülemiste keskus laieneb taas ja avab Euroopa moodsaima kinokompleksi

3

Forum Cinemas rajab Tartusse 2,5 miljonit maksva uue kino

4

Tallinnas ja Tartus on drooni lennutamine ametliku loata keelatud

5

Kristiine keskuse kõrvale kavandatakse multifunktsionaalset hoonekompleksi

6

City24.ee on suurima kinnisvarakuulutuste arvuga portaal Eestis

Toimetaja valik

alt

Uudista selle kevade kuumimaid uusarenduste pakkumisi

alt

Tänasest hakkab kehtima elamukinnisvara hindamise uus kord

alt

Korteri puudusi varjates võtab müüja suure riski